„Csók és ölelés útján nem fertőz a HIV. A tudatlanság viszont fertőző” mottóval szervezik a globális kampányt 2011 óta. A HIV/AIDS elleni küzdelem világnapja lehetőséget kínál az érintetteknek a betegség elleni közös fellépésre, szolidaritásvállalásra a betegekkel, megemlékezni a kór miatt elhunytakról. A kampány célja a HIV-megelőzéshez való egyetemes hozzáférés, a kezelés és támogatás elősegítése, a fertőzöttek számának csökkentése, és a lakosság nevelése a veszélyeztetett és a kozkázatmentes csoportokkal szembeni viselkedésre.
Az AIDS-járvány 1980-as évekbeli kezdete óta - becslések szerint - 35 millióra tehető a betegség áldozatainak száma. 2015-ben 1,1 millióan haltak meg a betegségben, ez a szám 45 százalékkal kevesebb, mint a 10 évvel korábbi. Jelenleg több mint 37 millió ember él HIV-vírussal a szervezetében (felük nem is tud fertőzöttségéről), a fertőzések és a halálozások száma immár csökkenő tendenciát mutat. Az összehangolt globális erőfeszítéseknek köszönhetően az új évezredben 30 millió ember megfertőződését és 8 millió halálesetet sikerült elkerülni, de megtorpant a felnőttek körében diagnosztizált új HIV-fertőzések számában tapasztalt sokéves csökkenés, évente 2,1 millió új HIV-fertőzést jegyeztek fel világszerte.
Az AIDS (szerzett immunhiányos tünetegyüttes) a HIV vírus előidézte fertőzés utolsó szakasza. A HIV-fertőzés gyógyítására egyelőre nem áll rendelkezésre hatásos terápia, az időben elkezdett antiretrovirális kezeléssel azonban a vírus kontrollálható, és a fertőzött személy hosszú, produktív életet élhet.
2015-ben világszerte 36,7 millió HIV-fertőzöttet tartottak nyilván, ebből 1,8 millió volt kiskorú. 129 kis- és középjövedelmű ország közel 150 millió gyermeke és felnőttje esetében végeztek HIV-szűrést. 17 millió AIDS-es részesült antiretrovirális kezelésben világszerte. Közel 2,1 millió új fertőzöttet jegyeztek 2015-ben, és 35 millió ember halálát okozta az AIDS, ebből 1,1 millióét tavaly.
Romániában 14 ezer AIDS-es beteget tartanak számon, az esetek többségében (57%-ban) a betegség heteroszexuális úton terjedt. A drogfogyasztók körében 20 százalékos volt az arány 2015-ben, és 17 százalékos 2016 első félévében. A HIV-fertőzött homoszexuálisok számaránya 16 százalékos volt tavaly és 17 százalékos 2016 első félévében. A legtöbb új esetet (6500-at) a 25–29 éves korosztály körében jegyezték, őket követi a sorban a 40–49 éves korosztály.