Harminc év alatt megduplázódott a diabéteszes betegek száma

László Attila: elsőként dolgoztuk ki az erre vonatkozó törvényt

A becslések szerint a betegek száma akár a kétmilliót is elérheti FOTÓ: FREEPIK
Harminc év alatt világszerte megduplázódott a diabéteszes betegek száma. Ez azt jelenti, hogy harminc évvel ezelőtt a világ lakosságának hét százaléka, míg ma 14 százalék szenved ebben a betegségben. A fő ok a túlsúly és az egészségtelen táplálkozás az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szakemberei szerint. Adataikból kiderül, világszerte egymilliárd ember túlsúlyos, közülük 159 millió gyermek. A helyzet kialakulásához társadalmi és gazdasági tényezők is hozzájárultak. László Attila, Kolozs megyei RMDSZ-es szenátor és egészségügyi szakpolitikus szerint is aggasztó a cukorbetegek száma, ami a közeljövőben sajnos tovább nő. Jelenleg Romániában 1,25 millió embert kezelnek diabétesszel, de becslések szerint a betegek száma akár a kétmilliót is elérheti. Viszont Románia volt az első ország, amely néhány évvel ezelőtt a diabétesszel kapcsolatos törvényt megalkotta. Ez azt jelenti, hogy minden lehetőség adott a betegség diagnosztizálására és kezelésére.

Harminc év alatt világszerte megduplázódott a diabéteszes betegek száma. Ez azt jelenti, hogy harminc évvel ezelőtt a világ lakosságának hét százaléka, míg ma 14 százalékuk szenved ebben a betegségben. A fő ok a túlsúly és az egészségtelen étkezés az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szakemberei szerint. Adataikból kiderül, világszerte egymilliárd ember túlsúlyos, közülük 159 millió gyermek. 

Az egészségtelen ételek több országban is olcsók, bárki számára elérhetők, míg az egészséges ételek sokkal drágábbak és nehezen beszerezhetők. A helyzetet az időjárás-változások – szárazság, árvizek – is súlyosbítják, mert megnehezítik az egészséges ételekhez való hozzáférést.

„A diabétesz probléma sikertörténet Romániában. Néhány évvel ezelőtt Romániában először fogadtak el diabétesz­törvényt, ami iránt azóta több ország parlamentje is érdeklődött. De nemcsak a diabéteszes betegek száma nő, hanem a kezelésükre fordított összeg is. Romániában 2016-ban 725 millió lejt, 2018-ban egymilliárd lejt, 2019-ben 1,5 milliárd lejt, míg 2023-ban 2,36 milliárd fordítottunk a diabéteszben szenvedő betegek kezelésére. Néhány évvel ezelőtt 0,8-0,85 millió cukorbeteget tartottak nyilván, jelenleg 1,25 millió a betegek száma, de ha igaz az a feltételezés, hogy a világ lakosságának a tíz százaléka szenved cukorbetegségben, akkor a betegek száma elérheti akár a kétmilliót is. A diabétesztörvénynek tulajdoníthatóan a beteg mindent megkaphat a diagnosztizálás és kezelés érdekében. A kezelési módok változatosak, ezeket a kezelőorvos írja elő” – magyarázta László Attila egészségügyi szakpolitikus.

Ami a diabétesz előfordulásának okait illeti, László Attila a túlsúlyt említette, ami a nem megfelelő étkezés és mozgás eredménye. De azt is hozzátette, hogy több tényező okolható a betegek számának növekedéséért. 

Kétféle cukorbetegség létezik. Az egyes típusú cukorbetegség az, amikor az immunrendszer megtámadja és elpusztítja azokat a sejteket, amelyek az inzulint termelik. A kettes típusú cukorbetegség, ami az esetek 95%-át teszi ki, anyagcserezavar miatt jön létre, amelynek következtében az emberi test már nem tudja felhasználni az inzulint. Az egyes típusú cukorbetegség nem, míg a kettes típusú megelőzhető. 

A kétféle típusú diabétesznek a kezelése is különböző. Az egyes típusú cukorbetegek inzulint kapnak injekció formájában. A kettes típusú cukorbetegek pedig olyan gyógyszeres kezelésben részesülnek, amely csökkenti a vércukorszintet, de étkezési és életmódváltoztatásra is szükség van. 

Az Egészségügyi Világ­szervezet javasolja, hogy csökkentsék az egészségtelen ételek reklámjait, főleg a gyerekek által szívesen fogyasztott ételekéit. Az ajánlások szerint lehetőséget kell biztosítani a testedzésre, a korai diagnózisra és csökkenteni kell a gyógyszerek árát, főleg a szegény országokban. 

Ami a jelenleg nyilvántartott nyolcszázmillió beteget illeti, Indiában 212 millió, Kínában 148 millió, az Amerikai Egyesült Államokban 42 millió, Pakisztánban 36 millió, míg Indonéziában és Brazíliában 20-20 millió beteget tartanak számon. Alacsony a cukorbetegek száma – a lakosok 2-5 százaléka – Franciaországban, Dániában és Svédországban. A nyolcszázmillió beteg közül 450 millióra tehető azok száma, akik az úgynevezett szegény országokban élnek. 

A cukorbetegség világnapján Alexandru Rafila egészségügyi miniszter is rámutatott, hogy a betegség nagy részben megelőzhető. Úgy vélte, elsősorban a gyermekek és fiatalok mozgáshiányával és táplálkozásukkal magyarázható a megbetegedések számának növekedése. 

A tárcavezető online formában vett részt azon a sajtótájékoztatón, amelyet a Román Diabétesz Társaság szervezett a cukorbetegség világnapja alkalmából. Kifejtette, hogy az egyes típusú cukorbetegségtől eltérően a kettes típusú megelőzhető, és ezt segíti az országos diabétesz program, amelynek az egészségügyi programok közül az elmúlt nyolc évben a legnagyobb mértékben növekedett a finanszírozása.