Aggódik a román külügy is az ukrán oktatási törvény miatt

Porosenko térfelén a labda

Aggódik a román külügy is az ukrán oktatási törvény miatt
A román külügyminisztérium közleményben fejezte ki aggodalmát, miszerint az ukrán törvényhozás szeptember 5-én elfogadta az új oktatási törvényt, amelynek hetedik cikkelye a kisebbségek oktatására vonatkozik. A módosított oktatási törvény csak az elemi iskolában (1-4. osztály) engedélyezi a nemzetiségi kisebbségek számára valamennyi tantárgy anyanyelven történő tanítását, az általános iskola esetében (5-9. osztály) a jogszabály előírja a fokozatos áttérést a tantárgyak többségének ukrán nyelvű oktatására.

A külügyminisztérium emlékeztet, a nemzeti kisebbségek védelmét szolgáló keretegyezményt aláíró államok kötelezték magukat, hogy biztosítják a nemzeti közösségekhez tartozó személyeknek az anyanyelven való oktatáshoz való jogot. Az Ukrajnában élő románok védelme érdekében a román fél állandóan jelezte az ukrán félnek, hogy be kell tartania a nemzetközi normákat – szögezik le a közleményben, hozzáfűzve: Victor Micula államtitkár jövő héten Kijevbe utazik, hogy tárgyaljon az illetékesekkel az Ukrajnában élő román kisebbség oktatásáról. 

A magyar kormány is a leghatározottabb tiltakozását fejezte ki az új oktatási törvény ellen. Ukrajna a nemzetközi kötelezettségeiben és a magyar-ukrán alapszerződésben is vállalta, hogy tiszteletben tartja az alapvető emberi jogokat, a szabadságjogokat és a kisebbségi jogokat, következésképpen elvárja: Ukrajna fontolja meg a törvény hatályba léptetését és módosítsa azt oly módon, hogy ne sérüljenek az országban élő nemzetiségek, köztük a magyarság jogai.

A kárpátaljai magyar szervezetek is nyilatkozatban tiltakoznak az elfogadott oktatási törvény ellen, amely három év átmeneti idő után megfosztja a nemzetiségi kisebbségeket az anyanyelven történő tanulás lehetőségétől. Ugyanakkor Petro Porosenko ukrán elnökhöz fordulnak azzal a kéréssel, hogy ne írja alá a jogszabályt.

promedtudo2Hirdetés

A rovat cikkei

A román, a magyar, a görög és a bolgár külügyminiszter közös levélben fordult az Európa Tanács (ET) főtitkárához, illetve az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) kisebbségügyi főbiztosához az új ukrán oktatási törvény ügyében - közölte a bukaresti külügyminisztérium csütörtökön.
Külpol