A nagy verslista – Jelenkor-szavazás kortárs magyar versekről

A Jelenkor szerkesztősége szerette volna felmérni, hogy mi számít ma legfontosabbnak a kortárs magyar irodalomban, ezért kritikusokat kértek fel, hogy „szavazzanak műnemenként, műfajonként művekre, árulják el, szerintük melyik a harminc legfontosabb regény, vers, verseskötet, novelláskötet, színpadi mű, értekező próza, műfordítás, magyar nyelven megjelent populáris mű az utóbbi három évtizedben”, olvasható a Jelenkor irodalmi és művészeti folyóirat online kiadásában (www.jelenkor.net)

Arról, hogy miért az elmúlt harminc évet veszik figyelembe, és miért harmincas a lista, a Jelenkor szerkesztősége így vélekedik: Mivel a »kortárs« nem pontosan meghatározható időkeret, ezért úgy döntöttünk, az utóbbi harminc évet tekintjük az irodalomtörténet jelenkorának, és szimbolikus gesztussal az 1986-os évet, Esterházy Péter Bevezetés a szépirodalomba és Nádas Péter Emlékiratok könyve című műveinek megjelenési évét tekintjük fordulópontnak. Szavazni tehát a következő évtől, azaz 1987 januárjától 2016 decemberig tartó időszakban megjelent művekre lehet. És azért 30 legjobb, mert az első tízet talán könnyebb megsaccolni-kitalálni, a második, harmadik tíztől több meglepetés várható”.

Megjegyzik továbbá, hogy természtesen tudják,a kanonikus listák és rangsorok csak arra jók, hogy vitatkozzanak velük, és azt is, hogy az évszámhoz kötött korszakhatárok mindig megkérdőjelezhetők”, és azzal is tisztában vannak, hogy az esztétikai érték nem dönthető el szavazással. Mint írják, ajánlatnak, nem verdiktnek tekintik a listákat, és „a szavazások eredményét természetesen lehet bírálni, kiegészíteni”.

A „kiszámolás” módszeréről is megtudunk részleteket, e szerint „a kritikusok úgy szavaznak, hogy a 30-as listákat értéksorrendbe rendezik: kinek-kinek a listáján az első helyezett 30, a második 29 pontot kap stb., a szerkesztőség pedig egyszerű összeadással hozza létre az összesített listákat”.

A szerkesztőség arra is kitér, hogy miért kritikusokat kértek fel a szavazásra. Mint írják, írókat, költőket, szerkesztőket, műfordítókat vagy éppen nem az irodalmi élethez tartozó jeles művészeket és értelmiségieket is felkérhetnénk szavazásra. Továbbá csinálhatnánk teljesen nyitott, internetes közönségszavazást. Elvégre a kortárs irodalom az olvasóké, nem a kritikusoké. Mi mégis kritikusokat kértünk fel, mert úgy gondoljuk, a kritikus az, akitől a leginkább elvárható, hogy szükség esetén esztétikai érvekkel is alá tudja támasztani értékítéleteit, és ő az, aki hagyományosan feladatának tekinti az irodalmi szempontokra tekintő, független műbírálatot. Szerintünk tehát az efféle ajánlatok összeállítása elsősorban a kritikusok dolga”.

A napokban megjelent az induló sorozat első darabja, íme tehát a 30 legjobb kortárs magyar vers a kritikusok szavazata alapján. (Megjegyzés: A 30/30-as verslista végül nem harminc, hanem harminckilenc címet tartalmaz. „Ez azért alakult így, mert sok lett a megosztott helyezett. Ha meghúztuk volna harmincnál a vonalat, akkor nem lehetett volna eldönteni, több egyforma pontszámú vers közül melyiket hagyjuk le a listáról”, olvasható a szerkesztői magyarázat a Jelenkor online-on).

Petri György: Hogy elérjek a napsütötte sávig (418)

Parti Nagy Lajos: Rókatárgy alkonyatkor (200)

Kemény István: Egy nap élet (187)

Tandori Dezső: Londoni Mindenszentek (181)

Tandori Dezső: A Semmi Kéz (139)

Kányádi Sándor: Valaki jár a fák hegyén (106)

Tolnai Ottó: Mi volt kérded a legszebb Dániában (94)

Tóth Krisztina: A világ minden országa (93)

Kemény István: Fel és alá az érdligeti állomáson (84)

Kántor Péter: Megtanulni élni (83)

Rakovszky Zsuzsa: Decline and fall (82)

Márton László: Bowen monológja sötétben (80)

Kovács András Ferenc: És Christophorus énekelt (67)

Rakovszky Zsuzsa: Egyirányú utca (64)

Szabó T. Anna: Elhagy (64)

Borbély Szilárd: Hosszú nap el (63)

Baka István: Farkasok órája (62)

Sziveri János: Bábel (60)

Tóth Krisztina: Kutya (58)

Térey János: A gyönyörű gyár (56)

Kemény István: A néma H (54)

Varró Dániel: Minden olyan mint minden (53)

Borbély Szilárd: Tenger könnyek csillaga (52)

Orbán Ottó: A magyar népdalhoz (52)

Kukorelly Endre: Azt mondja aki él (50)

Oravecz Imre: Közelítő nap (49)

Tóth Krisztina: Havak éve I-III. (48

Kukorelly Endre: Kicsit majd kevesebbet járkálok (47)

Kántor Péter: A könyvespolc előtt (45)

Parti Nagy Lajos: A Csorba-kert (45)

Tóth Krisztina: Kelet-európai triptichon (45)

Borbély Szilárd: Karácsonyi szekvenciák (44)

Borbély Szilárd: A tízezer (43)

Kemény István: Célszerű romok (43)

Petri György: Sár (43)

Tandori Dezső: Szakadj ki (43)

Térey János: Fagy (43)

Borbély Szilárd: Pegazus, szárnyak (40)

Parti Nagy Lajos: Nyár, némafilm (40)

A verslista az alábbi kritikusok szavazatai alapján jött létre: Balázs Imre József, Bedecs László, Bozsoki Petra, Csehy Zoltán, Csuhai István, Fekete Richárd, Görföl Balázs, Halmai Tamás, Harmath Artemisz, Károlyi Csaba, Kálmán C. György, Keresztesi József, Kőrizs Imre, Krupp József, Lapis József, Mekis D. János, Mohácsi Balázs, P. Simon Attila, Sántha József, Szénási Zoltán, Tarján Tamás, Turi Tímea.