Az erdélyi kastélyok, többségükben A és B kategóriás műemlékként helyi és országos jelentőséggel bírnak, ennek ellenére a közösség viszonyulása ezekhez az épületekhez sokféle. A kastély, amely egykoron a település és a környezetének meghatározó eleme volt, ma néhány példától eltekintve nem került vissza a mindennapi élet körforgásába, sokszor nem találta meg az adott környezetben és közösségben ideális funkciót. A romlás sok esetben olyan mértéket öltött, hogy sürgős lépésekre van szükség, ha bármit is szeretnénk utána vele kezdeni.
Mit jelent a gyakorlatban az, hogy revitalizálunk egy kastélyt, új funkciót adunk neki, visszakapcsoljuk a kulturális, turisztikai, gazdasági körforgásba? Milyen kihívásokat és milyen lehetőségeket jelent ma Romániában kastélytulajdonosnak lenni? A Kastély Erdélyben konferencián, valamint a History is Our Story című interaktív webdokumentumfilmben is megközelítik ezeket a kérdéseket. A meghívott szakértők segítségével körbejárják, hogy kiknek kell együttműködniük egy kastély életre keltéséhez, és hogy egyáltalán miért fontosak maguk a kastélyok és a kúriák Erdélyben. Beszélnek az erdélyi kastélyok komplex témaköréről, és bemutatnak jó példákat is olyan konkrét esetekre, amelyek igazolják, hogy kell és lehet kezdeni valamit ezzel a fontos örökséggel.
A konferencia november 29-én, pénteken 10 órakor kezdődik a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Kolozsvári Karának konferenciatermében (Tordai út, 4. sz.). A részvétel ingyenes, a részvételi szándékot kérik egy ingyenes jegy kiváltásával jelezni az eventbrite.com oldalon
A részletes program elérhető a Kastély Erdélyben konferencia Facebook eseménynél..