Tudtuk, hogy a kormánynak ilyen tervei vannak, de eddig arról volt szó, hogy januártól 1500 lejre nő a minimálbér. Egyértelmű, hogy a kormány a lyukas költségvetés betömése miatt próbálkozik száguldó ütemben növelni a minimálbért. Látszólag a dolgozók örülhetnek, viszont alaposabb körültekintés után előfordulhat, hogy az intézkedés nem hozza el a Kánaánt, hanem éppen ellenkezőleg, kivérezteti a versenyszférát, amely így is alig bírja már kitermelni a megdrágult munkaerőköltséget.
Könnyen előfordulhat, akárcsak az idei minimálbéremeléskor, az alkalmazottak nem fogják élvezni teljes mértékben a nagyobb béreket és annak teljes jótéteményeit. Egyes vállalkozók ugyanis vagy elbocsátják a dolgozók egy részét, hogy megbírják a megdrágult munkaerőköltség előteremtését, vagy feketén fogják fizetni az alkalmazottakat. Így továbbra is kevesebb adó fog az államkasszába kerülni, mint ahogyan a kormány tervezte, illetve a dolgozók nem részesülnek akkora nyugdíjban, amekkora megilletné őket a kifejtett munka alapján, hiszen a járulékokból is kevesebbet fizettek be amiatt, hogy feketén dolgoztak. Ez olyan ördögi kör, amelyből kitörni alig tud az egymásra utalt munkáltató és munkavállaló. Mielőtt még bárki is pezsgőt bontana, alaposan ki kell számolni a tervezett intézkedés hatását, hiszen nem kizárt, hogy összességében több kárt okoz, mint amennyi hasznot hoz.
Egyik nagyon komoly negatív következménye az lehet, a már említettek mellett, hogy elmenekülnek azok a vállalkozások, amelyek esetleg úgy gondolják, valamely térségbeli vagy távolabbi országban jobban megéri termelni az alacsonyabb munkaerőköltség miatt. Romániának hosszú éveken át az alacsony munkaerőköltség volt az egyik vonzereje, Most ezt az adut végképp elveszítjük, ha ilyen brutálisan nő a minimálbér. Belegondolni is rossz, hogy például mi történik, ha egy olyan stratégiai befektető, mint a Renault, úgy gondolja, továbbáll. Ez a lépés kisebb szociális katasztrófát okozna.
A minimálbéremelés nyomán olyan furcsa helyzet állhat elő a munkaerőpiacon, hogy szinte mindenki minimálbérért fog dolgozni, jelentősen csökkenve ugyanis a minimálbér és az átlagbér közötti különbség. A minimálbér szinte egyforma lesz az átlagbérrel, ami a termelékenységet negatívan befolyásolhatja: nőni fog ugyanis azon alkalmazottak száma, akik anyagilag nem fogják elég motiváltnak érezni magukat, hogy jobban teljesítsenek, ha amúgy is szinte átlagbért kapnak a puszta jelenlétükkel. Ez az intézkedés nem tesz jót a nálunk amúgy is gyengén fejlett versenyszellemnek, nem fogja ösztönözni a teljesítmény alapú bérezést, a minőségi munkát, amiből sajnos nagy a hiány.