A cégek 86,9 százaléka nem tudná kifizetni alkalmazottainak a megnövelt minimálbért

A cégek 86,9 százaléka nem tudná kifizetni alkalmazottainak a megnövelt minimálbért
A Romániai Kis- és Közepes Vállalkozások Országos Tanácsának (CNIPMMR) felmérése szerint a hazai cégek 86,9 százaléka nem tudná kifizetni alkalmazottainak a megnövelt minimálbért.

A munkáltatói szervezet július 24-25-én 887 vállalkozót kérdezett meg a kormány minimálbér-emelési szándékáról. A válaszadók 54,3 százaléka mikrovállalkozás, 31,5 százaléka kisvállalkozás, 13,1 százaléka közepes vállalkozás, 1,10 százaléka pedig nagyvállalkozás tulajdonosa.

A CNIPMMR keddi közleménye szerint a vállalkozók a következő okokra hivatkozva nem tudnák kifizetni a megnövelt összegű minimálbért: magas személyzeti költségek (61 százalék); korlátozott üzleti forgalom (55,8); rögzített áru szerződések (30); a versenyképességet növelő uniós források hiánya (22,7); a közbeszerzések hiánya (16,2); más okok (7,5).

A felmérés szerint a válaszadók 93,2 százaléka arra számít, hogy a kormány jövő év január elsejétől, 6,8 százaléka pedig arra, hogy már idén szeptember elsejétől megnöveli az országos bruttó minimálbért.

A minimálbér-emelésre a vállalkozók a következő intézkedésekkel válaszolnának (több intézkedést is bejelölhettek): a termékeik/szolgáltatásaik drágítása (66,6 százalék), személyzetcsökkentés (53,6), a cég tevékenységének korlátozása (24,9), a cég bezárása (10,2), az alkalmazottak munkaidejének csökkentése (9,9), más intézkedések (2,5).

promedtudo2Hirdetés

A rovat cikkei

Az Európai Unió (EU) országaiban élő csaknem 20 millió gyermek volt kitéve tavaly a szegénység és társadalmi kirekesztés kockázatának; az uniós tagországok közül Romániában volt a legmagasabb az arányuk – derül ki az EU statisztikai hivatala, az Eurostat pénteken közzétett adataiból.
Gazdaság