Borúlátóbb a romániai lakosság, mint tavaly

Egyre erősebb a társadalmi és gazdasági bizonytalanság

Tervek jövőre: többen szeretnének többet utazni (Illusztráció)
Egyre több romániai lakos gondol pesszimistán 2025-re. Egy hazai közvélemény-kutató intézet, a Reveal Marketing Research arra kereste a választ a december elején végzett és pénteken közzétett felmérésében, hogy milyen terveket szőnek 2025-re a romániai lakosok, melyek az elvárásaik, de a félelmeik is a jövőre vonatkozóan, és arra is kíváncsiak voltak, hogyan alakultak ezek a mutatók az elmúlt év hasonló időszakához mérten. A válaszokból kiderül, hogy a lakosság több mint negyede pesszimistán várja az új évet, a borúlátók aránya nagyobb, mint tavaly. A megkérdezettek a legkevésbé szakmai életükkel elégedettek, ezért a lakosság negyede munkahelyet váltana. Ellenben a romániai lakosság nagy többsége, több mint 70 százaléka a családdal, családtagokkal való személyes kapcsolattal a legelégedettebb. A tervek között pedig fő helyen szerepel az egészségesebb életmód.

Egyre több romániai lakos gondol pesszimistán 2025-re – tudhattuk meg a Reveal Marketing Research közvélemény-kutató intézet által elvégzett felmérésből, amely a hazai lakosság 2025-ös elvárásait és várható terveit mutatja be. A felmérésből többek között kiderül, hogy a megkérdezett romániai lakosok több mint egynegyede (27 százaléka) borúlátóan tekint 2025-re, ez pedig 8 százalékkal több a tavaly év végén mért aránynál. 

A tanulmányból az is kiderül, hogy a válaszadók szerint a romániai lakosok 45 százaléka se nem derűlátó, se nem borúlátó, ami pedig azt jelzi a felmérést készítők értelmezésében, hogy a hazai lakosság jó része bizonytalan a jövőjét illetően. Másrészről a megkérdezettek 28 százaléka vallotta azt, hogy derűlátó a jövő évvel kapcsolatban – ám ez a vélekedés jelentős mértékben nagyobb azon személyek esetén, akiknek a havi jövedelme meghaladja a 6000 lejt (33 százalék esetében).

A romániai lakosok az ország jövő évi fejlődését illetően is nagymértékben borúlátóak. A megkérdezettek úgy vélik, hogy a következő 12 hónapban nagyon nehéz lesz csökkenteni a korrupciót (54 százalék vélte így), valamint az inflációt (51 százalék). Ami az ország gazdasági helyzetének a javítását illeti, 47 százalék szerint ezt nagyon nehéz lesz elérni. 

„A pesszimizmus növekedése és a semleges hozzáállás előretörése azt jelzi, hogy a romániai lakosok egyre jobban érzékelik a társadalmi és gazdasági bizonytalanságot. A magas jövedelemmel rendelkezők körében mért optimizmus pedig percepciós különbséget jelez, ami a rendelkezésükre álló pénzügyi forrásoknak tudható be” – nyilatkozta Marius Luican, a kutatást végző Reveal Marketing Research közvélemény-kutató intézet vezetője.

A felmérésben vizsgálták a mindennapi élet különböző aspektusaival való elégedettség szintjét is, a válaszokból pedig az derült ki, hogy a romániai lakosság leginkább elégedett a családdal (72 százalékuk), a hozzájuk közel álló emberekkel (67 százalék), valamint az érzelmi kapcsolataikkal (61 százalék). A tanulmányban kiemelik, hogy megfigyelhető, miszerint jellemzően elégedetlenebbek a másokkal szembeni érzelmi kapcsolataikkal a kisjövedelmű személyek: azok között, akik havi 3000 lejnél kevesebbet keresnek, 40 százalék az elégedetlenek aránya. 

Szintén a mindennapi élettel kapcsolatos kérdéseknél maradva, a legalacsonyabb elégedettségi értékeket a szakmai kérdések esetében, nevezetesen a munkával való elégedettség (48 százalék) és a jelenlegi pénzügyi helyzet (42 százalék) esetében regisztrálták. A szakmai elégedetlenség miatt a megkérdezettek 25 százaléka tervezi, hogy az új évben munkahelyet vált, ez különösen a 18–34 év közötti fiatalokra jellemző (40 százalék), valamint a gyermeket nevelő személyekre (29 százalék, szemben a gyermektelen felnőttek 23 százalék arányával).

Ami a 2025-ös évre vonatkozó terveik között szerepel, a megkérdezett romániai lakosok nagy része az egészségesebb életmódot említette: 51 százalék kiegyensúlyozott étrendet követne és lefogyna, 29 százalék több időt szeretne tölteni a családdal, és szintén 29 százalék többet tervezne utazni jövőre. 

Az egészséges életmódra való áttérés hangsúlyosabban van jelen az idősebb lakosság, vagyis az 55 év felettiek körében (70 százalék, szemben az összes megkérdezett 51 százalékával), a 44–55 év közötti személyek esetében pedig nagyobb fontossággal bír az utazás (35 százalék, szemben az összes megkérdezett személy esetében mért 29 százalékaránnyal).

Ami a fiatalokat illeti: a 25–34 év közöttiek inkább új készségeket akarnának kifejleszteni (19 százalék, a teljes minta 12 százalékával szemben), illetve személyi készségeit vagy szakmai fejlődését elősegítő tanfolyamokon venne részt (13 százalék, szemben a teljes minta 7 százalékával).

promedtudo2Hirdetés

A rovat cikkei

Az Európai Unió (EU) országaiban élő csaknem 20 millió gyermek volt kitéve tavaly a szegénység és társadalmi kirekesztés kockázatának; az uniós tagországok közül Romániában volt a legmagasabb az arányuk – derül ki az EU statisztikai hivatala, az Eurostat pénteken közzétett adataiból.
Gazdaság