Református tanévnyitó és díjazás
Igehirdetésében Gáll Sándor, az Erdélyi Református Egyházkerület (EREK) tanácsosa kifejtette: a Partiumban és Erdélyben tíz református jellegű tanintézményt tartanak számon. – A közös tanévnyitó pedig jó alkalom arra, hogy hitben és hivatástudatban megerősödve adjuk tovább Isten igéjét. A református iskola nagyon fontosnak tartja azt, hogy Isten közelében, Jézus szeretetében éljünk, és az ifjúságot az élet forrásához, Jézushoz vezessük. A református tanintézmények akkor töltik be jól feladatokat, ha a fiatalokon meglátszik, hogy Jézus és anyaszentegyházunk követői – összegzett Gáll Sándor.
Fazekas Zsolt, a Belvárosi Református Egyházközség lelkésze a szolgálat vállalására buzdította a jelenlevőket.
Vörös Alpár, az Apáczai-líceum igazgatója beszédében kitért arra, hogy a tanévnyitó résztvevői szombaton megtapasztalták a „mezőségi csodát”, azaz ellátogattak Válaszútra a Kallós-alapítványhoz, ahol megtekintették Kallós Zoltán csodálatos gyűjteményét és a szórvány iskolaközpontot, útba ejtették a bonchidai Bánffy-kastélyt és a szamosújvári Kemény Zsigmond Elméleti Líceumot.
– Csodákat akartunk megmutatni, amiből kiderül, hogy közösségünk nem csak értékmentéssel, hanem értékteremtéssel is foglalkozik. A református egyház a közelmúltban újította fel a Farkas utcai református templomot, az Apáczai-líceumot és a Református Kollégiumot. Hálásak lehetünk, hogy hasonló folyamatok léteznek az erdélyi közösségben, mert az erdélyi magyarság így lesz erős – összegzett az Apáczai-líceum igazgatója.
„Küzdeni kell azért, hogy megvalósítsuk terveinket”
– Együtt vagyunk és számon tartjuk egymást. Közös úton haladunk, amelyet a keresztény nevelés és tudás hat át. Az egyházi, illetve a református iskolákra azért van szükség, hogy öntudatos keresztény ifjakat neveljenek. A magyar nyelvű oktatás színvonala és minősége megőrzéséért pedagógusnak, diáknak egyaránt nap mint nap küzdeni kell azért, hogy megvalósítsuk terveinket. Ehhez azonban Istenbe vetett hitre is szükség van – vélekedett Kovács Irén RMDSZ-es államtitkár.
A Romániai Református Egyház Zsinata 2004-ben alapította meg a Bethlen-díjat, amellyel a székelyudvarhelyi református kollégium (ma: Baczkamadarasi Kis Gergely Református Kollégium) alapítójára, gróf Bethlen János kancellárra (1613-1678) kíván emlékezni. A díjat általában pedagógusoknak ítélik oda, ám idén Szegedi László kőhalmi református lelkészre, az Erdélyi Református Egyházkerület (EREK) generális direktorára esett a választás, mivel több évtizeddel ezelőtt létrehozta Kőhalmon azt a szórványkollégiumot, amely több száz gyermeknek biztosítja az anyanyelvi oktatást és támogatást.
Turzai Melánia, a nagyenyedi Bethlen Gábor Kollégium igazgató-helyettese osztálytársként és a szórványkollégium ügyében sorstársként laudálta Szegedi Lászlót. – Szegedi László összegyűjtötte a Kőhalom és környékbeli településeken élő magyar gyermekeket, állami támogatás nélkül hozott létre szórványkollégiumot, amely ma már több nemzedéket bocsátott útjára – tudtuk meg a laudációból, amely részletesen ismertette a lelkész életpályáját.
– A református lelkésznek egyetlen hivatása van, amit Jézus így fogalmazott meg: „tegyetek tanítványokká minden népeket”. Nem tettem semmi mást, csak ezt a parancsolatot hajtottam végre. Aki szórvány létre van predesztinálva, nyitott szemmel kell járnia, hogy a maradékokat összegyűjtse. A lelkipásztornak ismernie kell a gyülekezetét, ezen belül az óvónőt, a tanítót. Az elmúlt évtizedekben így váltam több száz gyermek édesapjává, illetve most már nagyapjává. Minden igyekezet ellenére el kell mondani, hogy a mai társadalomban nem lehet mindenkit megmenteni. Igen nehéz magyarnak és hívő embernek lenni a szórványban, de nem lehetetlen – összegzett Szegedi László, majd köszönetet mondott a református egyház nevében azoknak a szülőknek, akik református tanintézetbe íratták gyermekeiket.
A díjjal járó oklevelet Szűcs Éva, a Királyhágó-melletti Református Egyházkerület tanügyi tanácsosa, míg a plakettet Gáll Sándor EREK-tanácsos adta át a díjazottnak. Az eseményen közreműködött az Apáczai-líceum vegyeskara Szabadi Ildikó karnagy-zenetanár vezényletével.
Borítókép: Rohonyi D. Iván