
– Hogyan ünneplitek a húsvétot?
Júlia: – Számomra a húsvét igazán a reggeli misével és a kosárszenteléssel, majd a megszentelt ételek elfogyasztásával kezdődik. Az ünnepet az előkészületek, valamint a családdal együtt töltött idő teszi teljessé.
Dani: – Nagyszombaton templomba megyünk, másnap általában a család együtt reggelizik – a menü a megszentelt étel. Délután jönnek a rokonok, vagy mi látogatunk el hozzájuk.
Szandi: – Az ünnepre a családdal közösen készülődünk – együtt főzünk, templomba megyünk, vendégeket várunk, illetve vendégségbe járunk.
András: – A húsvétot együtt töltött idővel és úrvacsorával ünnepeljük.
T. Ivett: – A húsvétot gyermekkorom óta családi körben, a hagyományokat követve ünnepeljük. Nagypénteken Jézus keresztre feszítésére emlékezünk, templomba megyünk, tojást hímezünk, viszont semmilyen fizikai munkát nem végzünk. Szombaton minden húsvéti finomságot elkészítünk, vasárnap templomba megyünk, aztán a családdal együtt ebédelünk. Hétfőn a lányokkal várjuk a locsolókat.
Vivien: – A közösen eltöltött időt mondanám. Vasárnap reggel misére megyünk – annak ellenére, hogy a családom zöme református –, hogy megszentelhessük az ételt, amelyet reggelire elfogyasztunk. Ezt követően a közelebbi rokonokat, barátokat ebédre hívjuk. Másnap pihenünk, várjuk a locsolókat – különösen én. Számomra ezt jelenti a húsvét – a szeretteinkkel eltöltött időt.
Róbert: – Húsvétkor a családdal ünnepelünk, közösen reggelizünk, sonkával, tojással, kaláccsal, és mindig festünk tojást is – ez már hagyomány.
Ivett: – Húsvétkor általában az a szokásunk, hogy elmegyünk mamámékhoz Kárpátaljára, aztán az összes rokont meglátogatjuk.
Tétény: – A családban vannak kicsi gyermekek, ezért az udvaron csokitojás-vadászatot szervezünk, amelyet nagy családi ebéd követ.
– Mit csináltok a vakációban?
Júlia: – Igyekszem a családommal és a barátaimmal minél több minőségi időt tölteni.
Dani: – Pihenünk, kirándulunk, ha jó az idő, akár egynapos kiruccanást is szervezünk. Néha csak jó filmnézés és társasjátékozás otthon a program.
Szandi: – Megpróbálok a családommal és a barátaimmal minél több időt tölteni. Emellett annyit pihenek, amennyit csak tudok.
András: – Mindegy, csak boldog legyek.
T. Ivett: – A vakációban próbálok pihenni és a családdal minél több időt tölteni. Szabadidőmben igyekszem könyvet olvasni, viszont a tanulásról sem feledkezem el teljesen.
Vivien: – Mondanám azt, hogy kialszom magam, de nem. Az itthonlétet és a „nyugalmat” rövid idő alatt megunom, ezért próbálok a barátaimmal minél több programot tervezni.
Róbert: – A vakációra pihenést és kis kirándulást terveztem.
Ivett: – Ha visszamegyünk Magyarországra, akkor találkozom néhány barátommal, és elkezdek készülni a vizsgáimra, mert lesz néhány prezentációm.
Tétény: – A városban rengeteg dolgom van, azokat intézem.


– Van közös családi szokásotok húsvétkor?
Júlia: – Általában a közös filmezés, társasozás az ünnepi programunk. Ha szép az idő, akkor az udvaron játszunk valamit közösen – tollas, pingpong, hasonlók.
Dani: – Közösen felseperjük az egész udvart.
Szandi: – Nem tudom, hogy ez annak számít-e, de a közös főzést, az előkészületeket ide sorolnám. Illetve a tojásfestést, amit minden évben együtt csinálunk.
András: – Mivel lelkészgyerek vagyok, dolgozunk.
T. Ivett: – A családunkban közös hagyomány a tojáshímzés, valamint a vasárnapi ebédnél eltöltött idő. A tojáshímzés mindig különleges alkalom: mindenki leül az asztalhoz, előkerülnek a festékek és a különféle díszítőeszközök. Miközben együtt alkotunk, beszélgetünk, nevetünk, és megosztjuk egymással a mindennapok eseményeit.
Vivien: – A készülődést mondanám. Ide sorolnám a közös templomba menést és a nagy családi ebédet, amit minden évben nálunk tartunk – az ezt követő nagy mosogatás is családi programnak számít.

Ivett: – Nincs olyan, amit csak mi csinálnánk. Vasárnap templomba menés és családi ebéd mindig van.
Tétény: – Amióta ehetek csokit, a csokitojás-vadászat a mi hagyományunk.
– Szoktak járni hozzád locsolók? Ha igen, hogyan várod őket?
Júlia: – A megszokott emberek általában minden évben jönnek. Szép öltözetben, finomságokkal és tojással várom őket.
Szandi: – Persze, mindig. A húsvétra készített finom ételekkel, italokkal várjuk őket.
T. Ivett: – Falun lakom, nálunk még él a locsolkodás hagyománya. Húsvéthétfőn a lányok a fiúkat elegánsan várják, akik hímes tojásért cserébe illatos kölnivel öntöznek. Ritka, de van olyan fiú is, aki vödör vízzel locsolja a fiatal lányokat, hogy ne hervadjanak el. Számomra a húsvétnak ez az egyik legszebb része.

Vivien: – Az évek alatt megszokott vendégkör alakult ki, akikre mindig számíthatok. Ezeket a társaságokat régi osztálytársak, barátok és rokonok alkotják. A kisebb fiúk már egyáltalán nem járnak, nagyon ritka, aki mégis – ők is csak a rokonokhoz látogatnak el. Sok lánnyal ellentétben a locsolókat nagyon várom, mivel a karácsonyon kívül ez az egyetlen alkalom, amikor néhányukkal találkozhatok. Ilyenkor jólesik beszélgetni velük, megtudni, hogy a legutóbbi találkozásunk óta mi történt. Finom ételekkel és italokkal várom őket.
Ivett: – Régebben a faluban többet jártak locsolkodni. Emlékszem, aznap este a sok kölni keveredése miatt mindig hajat kellett mosnom. Most nincs, aki járjon, a családból néhányan meglocsolnak. Egyébként várom, hogy egyszer húsvétkor a barátaimmal legyek, s a fiúk hideg vízzel öntsenek le.
– Szoktál járni locsolkodni? Ha igen, kiket locsolsz meg?
Dani: – Régebben gyakrabban jártam, főleg a rokonokhoz és a közeli ismerősökhöz. Most már inkább csak családon belül locsolkodunk.
András: – A barátaimat és a szeretteimet locsolom meg.
Róbert: – Locsolni mostanában már nem járok, de gyermekként sok helyre mentem.
Tétény: – Igen, de csak családtagokat látogatok meg.
– Mennyire tartod fontosnak, hogy a húsvéti hagyományokat ápoljuk?
Júlia: – Mind az ünnepet, mind a hagyományokat nagyon fontosnak tartom. Ugyanis ezek olyan alkalmak, amelyek által közelebb kerülhetünk egymáshoz, az emberek között szorosabb kötelék alakulhat ki. Ha valakinek máskor nincs lehetősége, hogy találkozzon a családja egyes tagjaival, erre ünnepekkor több esélye adódik.
Dani: – Azt gondolom, hogy fontos a hagyományok ápolása – ez minden téren érvényes. Ezek szép szokások, amelyek a kultúránkat képezik. Ha mi nem ápoljuk a hagyományokat, akkor rohamos tempóban odavesznek, a következő generációknak semmilyen eszmei értéket nem biztosítva.
Szandi: – Fontos, hogy a hagyományainkat megtartsuk, továbbadjuk, hogy ne vesszenek el. Nagyon örülnék, ha a hagyományos vödör vízzel való locsolás vagy a népviseletben történő locsolás fennmaradt volna. Ez azonban, sajnos, már nagyon ritka.
András: – Igen, kifejezetten fontosnak tartom.
T. Ivett: – A húsvéti hagyományoktól nagyon sokan eltávolodtak. Fontosnak tartom, hogy ezeket a hagyományokat ápoljuk, ha ránk hagyták őket.
Vivien: – Fontos, hogy a hagyományokat valamilyen szinten megőrizzük. Ezek remek lehetőségek a kapcsolatfenntartásra, az emberek között egyfajta kötelék. Szerencsésnek érzem magam, amiért ezen a hagyományon keresztül a számomra fontos emberek gondolnak rám.
Róbert: – A húsvéti hagyományok ápolását fontosnak tartom, mert nemcsak a családi és a népi szokásokat őrizzük, hanem Jézus feltámadására is emlékezünk – az ünnepnek ez mélyebb lelki jelentést ad.
Ivett: – Szerintem vagány, hogy vannak hagyományaink. Feldobják az ünnepet, viszont ezek is kiüresednek, ha nem értjük valójában, mit ünnepelünk ilyenkor.