Újra lesz Médianapok!

Visszatér az újságírás szak szakmai konferenciája, a Médianapok

Május 30. és 31. között hatodik alkalommal szervezik meg a Médianapokat a Babeș–Bolyai Tudományegyetem újságírás és digitális média szakos hallgatói. A kétnapos rendezvény célja, hogy a diákok bővítsék a tudásukat és szakmai tapasztalatra tegyenek szert. 

Az idei konferencia előadássorozata péntek délután fél ötkor kezdődik. A Hogyan kommunikálj jól a digitális zajban? című nyitóbeszélgetés meghívottja Herbály Dorottya doktorandusz és projektmenedzser, valamint Kecskés Csaba, az RMDSZ kommunikációs referense. A beszélgetést Szabó-Kádár Henrietta újságíró moderálja majd. Az ezt követő előadás a Kereskedelmi rádió vs. közszolgálati rádió címet viseli, ebben a beszélgetésben a Kolozsvári Rádió főszerkesztője, Kovács Péter és a Paprika Rádió műsorvezetője, Szekernyés Tünde a kereskedelmi és a közszolgálati rádiózás különbségeiről és a saját tapasztalataikról mesélnek majd. Az esemény szombaton Márkos Tamás fotóworkshopjával folytatódik.

A Médianapokat az újságírás szakos diákok 2018-ban indították el azzal a céllal, hogy az előadások és a workshopok segítségével több szakmai tudásra és tapasztalatra tegyenek szert. Idén – négy év kihagyás után – a hallgatók a szervezésnek saját motivációból láttak neki. A Médianapok történetéről Győrffy Gábor egyetemi tanár mesélt.

– Hogyan indult az első Médianapok szervezése? Hogyan fogadta a diákok ötletét?

– Az akkori másodéves újságírás hallgatók ötletét kezdettől fogva nagyon hasznosnak találtam, a Médianapok sorozat kiváló szakmai rendezvénynek bizonyult, amely alkalmat adott a diákoknak arra, hogy neves előadókat hallgassanak, szakmai véleményt, tapasztalatot ismerjenek meg. Emellett az sem elhanyagolható, hogy az újságírás szak és az intézet megmutatkozott a nyilvánosság előtt, a rendezvényre egyéb szakok hallgatói és a középiskolások is ellátogattak. Például az első Médianapokon Veiszer Alinda előadása óriási érdeklődésnek örvendett, a nagy amfiteátrum megtelt.

– Eddig a szakmai programot öt alkalommal szervezték meg. Hogyan értékelné a diákok teljesítményét a szervezésben?

– A szervezőknek az évek során rengeteg kihívással kellett megküzdeniük, többek között a világjárvány okozta korlátozásokkal, ami miatt a Médianapok két alkalommal online formátumban zajlott. Rengeteg tapasztalatot szereztek a csapatmunka, a rendezvényszervezés és a problémamegoldás terén is, sikerült nehéz helyzetekben is helytállniuk.

– Mit vár el az idei Médianapoktól?

– Az idei Médianapokat már két szak hallgatói, az újságírás és a digitális média diákjai szervezik, és abban reménykedek, hogy ez jó alkalom lesz a közös munkára, a két terület közötti eltérések, hasonlóságok feltérképezésére, és nem utolsósorban arra, hogy a diákok egymást is jobban megismerjék. Arra számítok, hogy a szervezők a Médianapokat egyetemi éveiket meghatározó közösségi élményként fogják megélni.

További információk a facebook.com/medianapok oldalon.

Kapcsolódó cikkek

Van, akinek az első cikk jelentette az áttörést, másnak az első interjú vagy az első vágott videó. Volt, aki a Campus miatt vette meg első profi kameráját. Mindannyiunk történetében közös a felismerés: minden lehetőséget ki kell próbálni, akkor is, ha az elsőre ijesztő. Egy év alatt nemcsak szakmailag fejlődtünk, hanem csapatjátékosként, barátként, alkotótársként is. Ötleteltünk, néha vitatkoztunk, nevettünk, hajnalig szerkesztettünk, posztoltunk, vagy videót vágtunk. Mindeközben valami sokkal nagyobb épült: olyan közösség, amely hisz abban, hogy nincs lehetetlen. Ha most gondolkozol, hogy belevágj-e, gondolj arra, hogy mi egy év alatt teljesen új alapokra helyeztük a diáklapot. „A Campus történelmet írt” – mondta Botházi Mária a Médianapokról szóló videónkban. És ez még csak a kezdet. Most azonban nyári szünetre vonulunk, de nem tűnünk el teljesen, figyeljétek majd a közösségimédia-felületeinket! Mielőtt elmennénk, elmondjuk, mivel maradtunk.
Elmélkedős