A következő Beszólót a Kolozsvári Magyar Napokon szervezik
A kolozsvári önkormányzat terve az, hogy a Híd/Ferdinánd utcában található biciklisávokat összeköti a Magyar utcai biciklisávokkal egészen a Szentpéteri templomig. Emellett biciklisávot alakítanak ki a Fürdő/Pavlov utca melletti kis utcákban – derült ki a Beszólón. A Fürdő utcában erre azért nem kerül sor, mert már van biciklisáv a sétatéri park Szamos felőli részén – tették hozzá. Emellett elmondták, hogy 2030-ig 100 ezer fa ültetését vállalta az önkormányzat, és minden utcafelújításnál jobban odafigyelnek a zöldövezetek kialakítására. A faültetés kiterjed a Szentgyörgyhegyi/Munka sugárútra, a kolozsváriak erdejére és a fiatalok parkjára is. Arról is beszámoltak, hogy a polgármesteri hivatal meghirdette a Farmec és az Armătura park felújítását, ahol szintén terveznek faültetést, de a Szamos-part felújításának látványtervén is több fa látható, akárcsak a Rózsák parkjáén, ahol 60 fa ültetését helyezték kilátásba.
Oláh Emese RMDSZ-es alpolgármester beszámolt arról, hogy a közeljövőben útburkolat-felújításokat végeztet a polgármesteri hivatal. Feltett céljuk, hogy a lakónegyedekben minél nagyobb zöldövezetet alakítsanak ki, közösségi tereket létesítsenek. A lakosok folyamatosan jelzik, hogy szükség van a gyalogátkelők felújítására oly módon, hogy segítsék a vakok és gyengénlátók átkelését. Sajnos, ezzel a korábbi kezdeményezéssel nem haladnak olyan gyors léptekkel, mint ahogy szeretnék. Megjegyezte, a közeljövőben a Borháncsi út újraaszfaltozására és a Fagului/Bükkfa utca korszerűsítésére számíthatunk.
Az alpolgármester emlékeztetett arra, hogy a metró megvalósíthatósági tanulmánya őszre elkészül, az urbanisztikai dokumentáció közvitája a napokban lezárul. Az alpolgármester elismerte, hogy ez a nagybefektetés több központi ingatlant érint, de sem a Kakasos, sem a Szent Mihály-templomot nem bontják le. Még az sem dőlt el, hogy pontosan milyen ingatlanokat számolnának fel, az erre vonatkozó terv nem végleges, a metró pontos útvonalának megrajzolásához szükséges geodéziai fúrásokat is végzik még.
Elmondta: a Fürdő/Pavlov utca korszerűsítési munkálatai július 30-ig befejeződnek. A Magyar/1989. december 21-e utcán idén befejezik az útburkolat korszerűsítését, ám a járdák felújítására csak jövőre kerül sor. Hozzátette: a Magyar utcában bővítik a meglévő biciklisávot, és újat is létrehoznak.
– A körgyűrű megépítése nem a tanácsosoktól függ. Több probléma is felmerült, nem csak a finanszírozás szempontjából. Az utolsó információm az, hogy több óvás is érkezett a nyomvonal tekintetében. Gondok vannak az engedélyeztetéssel is, a környezetvédelmi engedélyeztetésnél elakadt a pályázat – válaszolta az alpolgármester hozzászólók kérdésére, akik a városi körgyűrű és az azzal kapcsolatos bekötőutak megépítésének fontosságát említették.
Hamarosan befejezik a Gyimesi/Ghimeşului utcai tömbház építését, ahol tizenkét szociális lakást adnak át az igénylőknek. Idén kétszer annyi pénzt osztanak ki a szociális tevékenységet végző civil szervezetek között: erre már a jövő heti tanácsülésen sor kerülhet.
Ami az oktatást illeti: az önkormányzat növelte az ösztöndíjak számát, a tanulóknak korszerű és jól felszerelt ingatlant biztosít. Februárban közbeszerzést írt ki a kolozsvári iskolák és óvodák sürgősségi javítási munkálataira. A felújítandó oktatási egységek listáján több magyar iskola és óvoda is található: a Hófehérke Óvoda, a Vidám Vonatocska Óvoda, az Aşchiuţă Óvoda, a Bambi Óvoda, a Hüvelyk Matyi Óvoda, az Apáczai Csere János Elméleti Líceum, a Báthory István Elméleti Líceum és a Brassai Sámuel Elméleti Líceum. A felújításokra összesen 7,1 millió lejt fordít az önkormányzat. Jó hírnek számít, hogy az iskolabuszok már a Kerekdombra is eljutnak, szeptembertől pedig újabb útvonalakat tervez az önkormányzat.
Rácz Béla városi tanácsos elmondta: ígéretet kapott arra vonatkozólag, hogy a Kolozsvári Tömegközlekedési Vállalat (CTP) által kigondolt többnyelvű applikációt magyar nyelvre is lefordítsák. „Az RMDSZ-es tanácsosok elküldtek a városi tanács további frakcióvezetőinek egy átiratot, amelyben azt kértük, támogassák arra vonatkozó, a Román Vasúttársasághoz (CFR) intézendő kérésünket, amelyben azt kérjük, hogy az állomáson levő névtáblán a román elnevezés mellett a magyar és a német elnevezés is helyet kapjon.”
Mivel az egyik hozzászóló arról érdeklődött, hogy a városban van-e a fogyatékkal élőket segítő helyi program, Oláh Emese alpolgármester elmondta: a járdaszegélyeket úgy alakították ki, hogy azok ne legyenek túl meredekek. Emellett a kerekesszékkel közlekedők is könnyűszerrel utazhatnak a közszállítási buszokon, a Fellegvár felújítását követően pedig kialakítanak egy sétányt, ahol a kerekesszékben ülők és a gyerekkocsit toló személyek is kényelmesen közlekedhetnek, továbbá az önkormányzat támogatja azokat a civil szervezeteket, amelyek a fogyatékkal élőket segítik.
Másik hozzászóló azt kérte, hogy az óvodák udvarait is nyissák meg a környéken lakó gyermekek előtt, amellyel kapcsolatban az alpolgármester elmondta: volt ilyen kezdeményezés, de rövid időn belül megrongálták az udvarok sportszereit, játékait, ezért nem folytatják tovább. Érdeklődtek még a fedett biciklitárolók kialakításáról is. Válaszában az alpolgármester kifejtette: az újonnan épített parkolóházakban fedett biciklitároló is van.
Elhangzott, nem lehet tudni, hogy a Horia Demian Sportcsarnok előtti téren mikortól lesz megint termelői piac, mivel a létesítményben oltóközpont működik. Az erre vonatkozó döntést az önkormányzat júliusban hozza meg.
Az alpolgármester beszámolt arról, hogy a hulladékszállító cégek tevékenységével kapcsolatosan sok lakossági panasz érkezett, ezt úgy próbálják orvosolni, hogy havi rendszerességgel találkozókat szerveznek a lakótársulások és a szemétgyűjtő vállalatok képviselőinek, amelyek során a lakosok közvetlenül a cégek képviselőinek mondhatják el panaszaikat.
„Kolozsváron minden negyedben élnek magyarok, látják a környezetük problémáit, hiányosságait és sokszor előfordul, hogy a javaslatuk, üzenetük nem jut el a megfelelő helyre, így választ sem kapnak. A mi célunk az, hogy mindenki személyesen mondhassa el véleményét, a lakókörnyezetében észlelt problémákat és meglátásait. Könnyebb és hatásosabb, ha ezeket olyan embernek mondhatjuk el, aki csak a mi ügyünkre koncentrál, mintsem egy intézménnyel kommunikálnánk, és annak útvesztőiben elvesznénk. Ezért felosztottuk a várost a helyi és megyei tanácsosok között, akik segítenek majd megoldást találni az észlelt problémákra, vagy továbbítják azt a polgármesteri hivatal vagy az illetékes intézmények felé és nyomon követik azt. Arra buzdítok minden kolozsvárit, hogy keressen bátran minket, hisz a folyamatos párbeszéd és a megfelelő kommunikáció segíthet élhetőbb várossá tenni Kolozsvárt” – fogalmazott Oláh Emese a „negyedelős” projekt kapcsán.