Féltik a Bükk-erdőt: petíció a zöldövezet megmentéséért

Alina Chiriac aktivista: a szemünk előtt zajlik az élőhelyek pusztítása

Folyamatos útépítés zajlik a zöldövezet kárára (Fotó: Alina Chiriac)
Miután Kolozsváron oktató egyetemi tanárok és a kincses városban tevékenykedő civil aktivisták nemrég nyílt levélben követelték Emil Boc polgármestertől a Hója-erdőbeli autóforgalom betiltását, petíciójukkal a település másik „tüdejét” jelentő Bükk-erdőben tapasztalt rendellenességekre is felhívták a figyelmet. A környezetvédők szerint a nemrég megjelent építmények nagymértékben veszélyeztetik a védett élőhelyeket, ugyanakkor az illegális fakitermelés és engedély nélküli építkezések további pusztítást eredményezhetnek. Alina Chiriac, a Kolozsvár vonzáskörzetéhez tartozó Csürülye községben letelepedett környezetvédelmi aktivista felhívást intézett a megyeszékhely közvéleményéhez, amelyben arra kéri az embereket: mozgósítsanak a Bükk-erdő megmentése érdekében. Az aktivista emellett petíciót indított, és nyílt levélben hívta fel a hatóságok figyelmét az igencsak reális veszélyre.

Kétségtelen, hogy Kolozsvár rohamosnak mondható fejlődése visszásságokkal jár: a terelőútnak, a körgyűrűnek, az új lakótelepek megvalósításának vannak ellenzői, akik úgy gondolják, az infrastrukturális előrelépésnek összhangban és egyensúlyban kell lennie a természeti környezettel, egyébként lassan-lassan rendkívül szennyezett lesz a levegő, amely különböző betegségek elterjedését és a meglévők súlyosbodását eredményezheti. A civil aktivisták, egyetemi tanárok és a környezetvédelem iránt elkötelezett lakosok figyelmeztetnek, a mérleg nyelve elbillent a fejetlen infrastrukturális fejlesztés irányába, s emiatt veszélybe kerülnek a kincses várost körülvevő erdők, legelők és védett övezetek. 

Nemrég lapunk például arról számolt be, hogy civil aktivisták és egyetemi tanárok nyílt levelet intéztek Emil Boc polgármesterhez, amelyben azt kérik, a városháza mihamarabb tiltsa be a gépjárművek forgalmát a Hója-erdőben. 

A civil szervezetek és aktivisták, valamint ökológusok és egyetemi tanárok legutóbbi bejelentésének következtében ismét gyújtópontba került a kolozsvári Hója-erdő megmentésének ügye. A téma annak kapcsán merült fel ismét, hogy a kolozsvári önkormányzat egymillió eurós befektetéssel megállította a földcsuszamlást a Kányafő/Uliului utcában, korszerűsítette az útszakaszt, ám egyetlen centet sem fordított a Hója-erdő természetvédelmi területté nyilvánítására és hatékony védelmére. Ugyanakkor a nyílt levél aláírói felróják az önkormányzatnak, hogy megszegte a helyi költségvetés januári vitáján tett ígéretét, miszerint védelem alá helyeznék az erdős területet és a közvetlen közelében található legelőket.

Ezzel kapcsolatban a városháza a Szabadságnak azt válaszolta: a polgármesteri hivatal olyan nagyszabású projekten dolgozik, amely védett területté nyilvánítja majd a Hója-erdőt, amelybe a többi területi közigazgatási egységet is bevonják.

A Hója-erdő csupán Kolozsvár egyik „tüdeje”, s a környezetvédők szerint nem csupán ez a zöldövezet, hanem a Bükk-erdő is veszélyben van. Évek során az aktivisták és a lakosok több ízben felhívták a figyelmet az illegális építkezésekre, a szabálytalan útépítésekre. Ezeket a környék kirándulói, gombaszedői is tapasztalták.

Néhány nappal ezelőtt a Kolozsvár vonzáskörzetéhez tartozó Csürülye községben letelepedett Alina Chiriac környezetvédelmi aktivista megkongatta a vészharangokat: hatalmas pusztítások zajlanak a Bükk-erdőben. A Clujul Civic Facebook-csoportban megjelent írásában a környezetvédő szerint az ellenőrizetlen fejlesztés továbbra is pusztítja a védett élőhelyeket. 

A campaniamea.declic.ro weboldalon elérhető petícióban, amely egyben aláírásgyűjtés is a Bükk-erdő megmentésére, Alina Chiriac figyelmeztet: a Kolozsvártól délre fekvő Bükk-erdőnek és gyepterületeinek egyedülálló biológiai sokféleségét az ellenőrizetlen fejlesztés közvetlen veszélye fenyegeti. A terület Natura 2000 területté nyilvánítására vonatkozó javaslat, amelyet a Román Akadémia már 2024 februárjában jóváhagyott, a környezetvédelmi, vízügyi és erdészeti minisztériumban elakadt, holott Romániát uniós szankciók fenyegetik a természetes élőhelyek védelmének elmulasztása miatt.

Ugyanebben az ügyben a fiatal környezetvédelmi aktivista nyílt levelet intézett a környezetvédelmi minisztériumhoz. „Ez az erdő, amely tele van mindannyiunk személyes emlékeivel, és sok kolozsvári ember életének a része, nemcsak értékes biológiai sokféleséggel rendelkező természeti menedék, hanem kulturális és érzelmi kincs is. Itt az ideje, hogy mozgósítsunk és megmentsük életünk és identitásunk e fontos részét” – olvasható a civil aktivista felhívásában. A dokumentumban azt kéri a környezetvédelmi minisztertől, hogy helyezzék ideiglenes védelem alá a Bükk-erdő déli részét, és gyorsítsák fel a Natura 2000 terület hivatalos kijelölési eljárását.

Figyelmeztet: az Európai Bizottság két hónapos határidőt adott Romániának arra, hogy életbe ültesse az élőhelyek védelmére vonatkozó irányelvet. Alina Chiriac megítélése szerint a Bükk-erdőben a ritka fajokat tűzvészek, illegális fakitermelés és engedély nélküli építkezések fenyegetik, a helyi hatóságok hallgatólagos jóváhagyásával. Tudomása szerint egy illegális utat, amely elpusztíthatja a Bükk-erdő élőhelyeit, engedély nélkül építenek, a munkálatok pedig jelenleg is megállás nélkül zajlanak.