A finálé hőse Vogel Soma lett, aki az ötméteres párbajban négyszer hárított.
Varga Zsolt szövetségi kapitány irányításával az együttes a tavalyi Európa-bajnoki ezüst után most vb-címet nyert.
A magyarok 1973, 2003 és 2013 után történetük negyedik világbajnoki címüket szerezték. A válogatott a görögökhöz hasonlóan már a döntőbe jutással megszerezte a kvótát a jövő évi párizsi olimpiára.
A magyar és a görög csapat a vb-k történetében eddig kilencszer találkozott egymással, mindegyik összecsapást a magyarok nyerték, legutóbb a 2017-es viadalon, a margitszigeti elődöntőben 7–5-re. A görögök először az 1997-es athéni Világkupa elődöntőjében tudták legyőzni a magyar együttest (8–4). Ezt követően a 2021-es tokiói olimpiáig kellett várniuk arra, hogy világversenyen ismét nyerjenek, ekkor viszont kétszer is megtették, a csoportküzdelmek során 10–9-re, majd az elődöntőben 9–6-ra. A két csapat napra pontosan 22 évvel ezelőtt is megmérkőzött egymással Fukuokában, akkor az ötödik hely volt a tét.
A 15 fős keretből a torna utolsó mérkőzéséről Varga Zsolt a Vigvári testvéreket, Vendelt és Vincét hagyta ki.
Mindkét csapat emberelőnyös lehetőséggel kezdett, a magyarok kihagyták, a görögök belőtték a fórt. A magyarok második előnyüket sem váltották gólra, viszont Zalánki Gergő már azonos létszámnál messziről kilőtte a bal alsó sarkot. A Pro Reccóval kétszeres BL-győztes magyar klasszis egy elképesztő góllal szerezte meg a vezetést, gyakorlatilag a center helyéről a kissé magasan szálló labdát felpöckölte magának, majd a kapuba továbbított. Néhány pillanattal később a válogatott másik balkezes bombázója, Vámos Márton is megvillant, a görög Olympiakosz légiósa hat méterről lőtt a hálóba.
A görögök emberelőnyből szépítettek, és a magyarok ugyan papíron a harmadik fórjukat is kihagyták, Fekete Gergő már hivatalosan akciógólt szerzett, amikor visszaúszott a kiállított görög játékos (4–2).
A második negyedből több mint három perc pörgött le gól nélkül, amikor a görögök legnagyobb sztárja, Konsztantinosz Geniduniasz szép közbelövéssel lepte meg Vogelt, a túloldalon viszont Manhercz Krisztián előnyből azonnal visszaállította a különbséget. A rivális újra felzárkózott, ezúttal Dimitriosz Szkumpakisz pattintott a hálóba éppen a támadóidő lejártakor. Mindkét együttes előtt adódtak lehetőségek – a magyarok két hátrányt is kivédekeztek –, de a szünetig nem változott az eredmény (5–4).
A harmadik felvonás elején a görögök Geniduniasz ötösével egyenlítettek, majd újra ő villant, és ezúttal távolról vette be Vogel kapuját, megszerezve ezzel a vezetést csapatának. Görög előny következett, először támadhatott a gárda a kétgólos vezetésért, Teodorosz Vlahosz szövetségi kapitány pedig időt kért: a megbeszélés után azonban még lövésig sem jutottak el a jó védekezés miatt. A túloldalon hosszú idő után találtak be a magyarok: Vámos értékesítette az emberelőnyt (6–6).
A görögök újabb remek kapásgóllal kerültek megint előnybe, majd a játékvezetők néhány kontra ítélettel „úsztatták” a játékosokat. A görögök fél perccel a szünet előtt fórból növelhették volna előnyüket, de Zalánki gyönyörűen labdát szerzett. Így maradt még idő egy támadásra, amelynek végén Manhercz egy lapos lövéssel egyenlített.
A vb utolsó negyede magyar góllal indult, a kapitány Jansik Szilárd fejezte be sikeresen az emberelőnyt, a túloldalon viszont Vogel kétszer is védett hátrányban. Varga Dénes kiállítását korábbi ferencvárosi csapattársa, a görög kapitány Jannisz Funtulisz használta ki, Manhercz viszont elöl igazi „magyaros” gólt lőtt, lerázta magáról emberét, és a kapust is kicselezve lőtt a hálóba. A görögök megint fórt kaptak, és újra egyenlítettek, de a magyarok is előnybe kerültek, Zalánki pedig nem hibázott.
A görögök nagy szerencsével egyenlítettek, Geniduniasz lövését Vogel az egyik kezével védte, de közben a másikkal betolta magának. A játékvezetők mindkét oldalon ítéltek egy-egy kontrát, majd Manhercz lövése csattant a kapufán, és Varga próbálkozása sem sikerült. A görögök lefordultak, a ziccert azonban Vogel védte. Maradt 50 másodperc. Varga Zsolt időkérése után Zalánkitól megszerezték a labdát, megúszhattak volna, de a görög kapitány ugyancsak megállította a játékot, ugyanis emberelőnybe is került csapata. A figura elhalt a magyar blokkon, az ellenakcióból Pohl Zoltán lövése pedig a felső lécről le, majd kifelé vágódott, így akárcsak egy évvel ezelőtt a spanyol–olasz döntőben, jöhettek az ötméteresek.
A magyarok kezdték, Varga lövését védte Emanuil Zerdevasz, a túloldalon viszont Vogel járt túl Funtulisz eszén. Vámos kilőtte a jobb alsót, és Papanasztasziu sem hibázott. Zalánki ötösét csak a fejével súrolta a görög kapus, Juvecisz viszont fejbe lőtte Vogelt. Jansik lövése a bal oldali kapufán csattant, Vogel azonban védte klubtársa, Argiropulosz lövését. Fekete eldönthette volna, ám lövése a kapusról, majd két kapufáról kivágódott. Geniduniasz pedig egyenlített.
A folytatásban Varga ezúttal nem hibázott, ahogy Funtulisz sem. Vámos a jobb alsóba lőtt, Vogel viszont a kezével „szemaforozva” lezárta a vb-döntőt.
Eredmény, férfi vízilabdatorna, döntő: • Magyarország–Görögország 14–13 (4–2, 1–2, 2–3, 3–3, 4–3) – ötméteresekkel. A magyar válogatott: Vogel – Angyal, Jansik 1, Vámos 2, Fekete 1, Varga Dé, Molnár E.; cserék: Nagy Á., Zalánki 3, Német, Manhercz 3, Pohl. A görög gólszerzők: Geniduniasz 4, Papanasztasziu és Juvecisz 2–2, Szkumpakisz és Funtulisz 1–1.
Zalánki az MVP, szerencsés 3-as, Vámos és Varga csatlakozott Madarashoz
Újra szerencsét hozott a 3-as szám a magyar férfi vízilabda-válogatottnak, amely a szombati döntőben ötméteresekkel legyőzve a görögöket, megnyerte a fukuokai vizes világbajnokságot.
Az együttes története negyedik sikerét aratta, mindegyik év 3-asra végződött, 1973-ban Belgrádban, 2003-ban és 2013-ban pedig Barcelonában lett aranyérmes.
A fináléban ötméteres párbaj után 14–13-ra diadalmaskodó magyarok ezzel megőrizték hibátlan világbajnoki mérlegüket a görögökkel szemben, akiket tizedik alkalommal győztek le a viadal történetében.
A magyar válogatottból Vámos Márton és Varga Dénes is ott volt már a 2013-as győztes csapatban, így mindketten csatlakoztak a Magyar Vízilabda-szövetség jelenlegi elnöke, a kétszeres olimpiai bajnok Madaras Norbert mellé, aki eddig egyedül volt a férfiak között mint kétszeres világbajnok magyar pólós.
Varga Zsolt szövetségi kapitányi „indítása” méltó több legendás elődhöz, az első két évben egyaránt döntőig (1–2. helyig) vitte a csapatot Eb-n, illetve vb-n. A tavalyi kontinensviadalon az ezüst-, most pedig Fukuokában az aranyérmet szerezte meg az általa vezetett alakulat. Korábban ez Gyarmati Dezsőnek (1973: vb-arany, 1974: Eb-arany), Kemény Dénesnek (1997: Eb-arany, 1998: vb-ezüst) és Benedek Tibornak (2013: vb-arany, 2014: Eb-ezüst) sikerült.
Varga Zsolt még a Ferencváros vezetőedzőjeként legnagyobb sikerét kísértetiesen hasonló körülmények között aratta, a Bajnokok Ligája 2019-es hannoveri döntőjében a görög Olympiakosz volt az ellenfél, amelyet 10–10 után ötméteresekkel 4–3-ra nyertek meg a zöld-fehérek, ugyanez lett a végeredmény szombaton Fukuokában.
A vb legjobb játékosa Zalánki Gergő lett, aki végig kiegyenlített és jó teljesítményt nyújtott, az amerikaiak elleni negyeddöntőben hatszor volt eredményes, de a spanyolok ellen a négy között és a fináléban is remekelt.
A világbajnok magyar férfi válogatott kerete:
Kapusok: Lévai Márton, Vogel Soma.
Mezőnyjátékosok: Angyal Dániel, Manhercz Krisztián, Pohl Zoltán, Vámos Márton, Nagy Ádám, Zalánki Gergő, Fekete Gergő, Német Toni, Varga Dénes, Jansik Szilárd, Vigvári Vendel, Molnár Erik, Vigvári Vince.
A további helyosztókon:
A 11. helyért: • Japán–Kanada 23–11 (6–3, 6–3, 8–2, 3–3).
A 9. helyért: • Horvátország–Ausztrália 17–10 (3–2, 5–4, 6–2, 3–2).
Az 7. helyért: • Egyesült Államok–Montenegró 17–15 (3–3, 4–4, 3–3, 2–2, 5–3), ötméteresekkel.
Az 5. helyért: • Olaszország–Franciaország 16–9 (1–2, 3–2, 7–3, 5–2).
Bronzmérkőzés: • Spanyolország–Szerbia 9–6 (3–3, 3–2, 2–0, 1–1).
Borítókép: Magyar örömünnep a medencében – FOTÓ: MTI/KOSZTICSÁK SZILÁRD