A magyarok sorrendben Új-Zéland, az Európa-bajnoki ezüstérmes Spanyolország és a Dél-afrikai Köztársaság magabiztos legyőzésével közvetlenül jutottak a negyeddöntőbe, míg az ausztrálok négyesük harmadik helyezettjeként mentek tovább, és a nyolc közé jutásért a torna egyik meglepetését okozva ötméteresekkel búcsúztatták a montenegróiakat.
A magyar és az ausztrál csapat június 21-én Belgrádban, a világliga szuperdöntőjének negyeddöntőjében találkozott legutóbb egymással: az ausztrálok akkor ötméteresekkel diadalmaskodtak úgy, hogy a nagyszünetben még négygólos hátrányban voltak. Märcz Tamás arra a tornára nem vitte magával legjobbjait, abból a csapatból végül csak Bátori Bence került be a kvangdzsui keretbe.
A keddi összecsapáson is úgy tűnt, nem állhat a szakvezetés rendelkezésére Varga Dénes: a csapatkapitánynak még az Új-Zéland elleni nyitómérkőzésén tört el a lövő kezén egy ujj, ugyanakkor – ahogyan a dél-afrikaiak elleni összecsapáson – már a vízben mondta el társainak buzdító beszédét.
Két kihagyott magyar emberelőnnyel indult a találkozó, a vezetést pedig az ausztrálok szerezték meg. Hárai Balázs ötméterest harcolt ki, amit Vámos Márton kíméletlenül kihasznált. Nem sokkal később a másik balkezes bombázó, Zalánki Gergő talált be elhajlásból. A rivális egy szép figura végén, Nathan Power húzásával egyenlített, egy perc múlva pedig a második találatával – amely fórból esett – visszavette a vezetést. Nem sokkal a negyed vége előtt jött az egyenlítés: Manhercz Krisztián létszámfölényben választott rendkívül pimasz megoldást: szinte „nulla szögből” lőtt a hálóba a passzra számító kapus mellett.
A második negyed elején Jansik Szilárd pattintott a hálóba kiszorított helyzetből, de szinte azonnal jött a válasz a túloldalon. Vámos kissé elkapkodott emberelőnyös megoldását követően szerencsés góllal kerültek előnybe az ausztrálok: Nagy Viktor szépen belekapott a lövésbe, a labda viszont fölötte a hálóba csorgott. A másik oldalon Zalánkit ziccerben szabálytalanul akadályozták, de a játékvezetők sípja néma maradt, nemúgy az ellentámadásban, amely során fórba kerültek az ausztrálok, szövetségi kapitányuk pedig időt kért: a figura végén Aiden Roach pöccintése is a szerencsésebb kategóriába tartozott, kettővel ellépett a rivális. Märcz Tamás pedig „megkongatta a vészharangokat” és beküldte a vízbe Varga Dénest. A magyarok érezhetően megtorpantak, és még örülhettek annak, hogy nem lett nagyobb a különbség. Kevesebb, mint egy perccel a nagyszünet előtt Vámos Márton lövésével zárkózott fel egy gólra a csapat.
Mindössze tizenkét másodperc telt el a harmadik negyedből, amikor Zalánki lőtte ki a hosszút, Ausztrália viszont újra előnybe került az évekig Magyarországon légióskodó Joseph Kayes közeli húzásával. Az ellentámadásból aztán jött Varga, és megmutatta, hogy gyakorlatilag törött ujjal is a világ egyik legjobbja: távolról lőtt csodálatos csuklómozdulattal kapufás gólt, majd az ő irányításával levezényelt fórból Sedlmayer Tamás talált be, ezzel a magyarokhoz került a vezetés. A kapuban Nagy is elkapta a fonalat, több jó védést mutatott be az utolsó szünetig.
A zárófelvonást Zalánki harmadik klasszis gólja vezette fel (9–7), az ausztrálok kettős emberelőnyből válaszoltak. A következő percekben a bírók hagyták azonos létszámban küzdeni a csapatokat, így nagy helyzet nem alakult ki. Bő két és fél perccel a vége előtt érkezett a „várható” ausztrál fór, de Nagy kezeiben halt el a gyenge próbálkozás. Azonban jött az újabb ausztrál előny, Kayes pedig közvetlen közelről nem hibázott. A másik oldalon Hárai is kiharcolta a fórt, de Pohl Zoltán lövését hárította az ausztrál kapus. Még hátra volt 19 másodperc, s Kayes ugyan ziccerbe került, de nem tudott elég erőt vinni a lövésébe. Hét másodperce maradt a magyaroknak, ez éppen elég volt ahhoz, hogy időkérés után Varga Vámost játssza meg, ő pedig távolról a hálóba bombázzon!
Eredmény: Magyarország–Ausztrália 10–9 (3–3, 2–3, 3–1, 2–2).
A magyarok a csütörtöki elődöntőben – közép-európai idő szerint 11.30 órától – az olasz-görög párharc győztesével játszanak.
Legutóbb 2013-ban Barcelonában fordult elő, hogy a férfi és a női válogatott is négy közé jutott a világbajnokságon, előbbi a katalán fővárosból arany-, utóbbi bronzéremmel tért haza.