Főleg a vidéki gondozottak helyzete válhat kilátástalanná
Hegedűs Lajostól megtudtuk, hogy a Diakónia Keresztény Alapítvány öt fiókját, 105 otthongondozóját érinti a támogatásmegvonás. Az öt fiókszervezet székhelye Nagyváradon, Kolozsváron, Marosvásárhelyen, Szászrégenben és Sepsiszentgyörgyön működik.
– A civil szervezetek támogatáslistáját is tartalmazó új rendeletből törölték az otthoni beteggondozó egységeket, miután 2016-ban 877 ezer lejes, 2017-ben januárjában szintén nagyvonalú állami támogatásban részesültünk – fogalmazott az országos igazgató, aki szerint az is probléma, hogy sem a megyei, sem az országos hatóság, sem a minisztérium nem kommunikál velük és emiatt nem ismerik az okát a rájuk vonatkozó intézkedésnek.
– Ilyen szubvenciómegvonások előfordultak időnként, de csak egy-két fiókot érintettek, és olyankor megindokolták, hogy miért nem folyósítják a finanszírozást. De most értetlenül állunk a módosítás előtt, mert a decemberi segélyezési listán még szerepelt az alapítvány, és a szelekciós folyamat lejártával januárban is megkaptuk a támogatást – magyarázta az igazgató.
Állami finanszírozásból a személyzet bérét és a fiókszervezetek, munkapontok székhelyeinek működési költségeit fedezik.
– Fiókszervezeteink működnek több megyében is, ezek pedig további munkapontokkal rendelkeznek. Jelenleg ötvennél több munkapontot működtetünk 170-nél több helységben, és nyolc megyében vagyunk jelen 105 alkalmazottal és 45 önkéntessel. Közel 12 ezer magánszemélyt látunk el, ami évente 150 ezer látogatást és 390 ezer szolgáltatást jelent. 539 palliatív ellátottunk volt, 876 orvosi segédeszközt osztottunk ki, és 49-szer ellenőrzött bennünket az állam, miután minden tevékenységünk államilag szabályozott keretek között zajlik – sorolta Hegedűs.
Kolozs megyében hét munkapontot működtet az alapítvány, amely húsz alkalmazottal biztosítja az otthoni beteggondozói szolgáltatást. Tavaly 144 ezer lejes támogatást kapott a kolozsvári fiókszervezet a központ költségvetéséből, amit most megvontak.
– Az otthongondozói ellátást a rászorulónak kérvényben kell igényelnie, amely alapján szociális felmérést végzünk állami szabályozás szerint. Ezt kezelési és ütemezési terv összeállítása követi, amelynek alkalmazásáról folyamatosan tájékoztatnunk kell a megyei hatóságokat – beszélt az ellátás igénylésének folyamatáról az igazgató.
– Hangsúlyozni szeretném, hogy alapítványunk elsősorban vidéken biztosítja az otthongondozó ellátást, más betegondózókkal ellentétben, akik inkább városi közegben tevékenykednek. Felismertük, hogy falvakon nagyobb az igény a munkánkra, és azt is tudjuk, hogy csekély a vidéki lakosság esélye a közszférából származó szolgáltatásokhoz való hozzáférésre – jegyezte meg.
– Amennyiben a polgármesteri hivatalok szociális osztályt működtetnének, az akkreditációs költségeket von maga után. És nagyon sok szegény önkormányzat ezért nem engedheti meg magának a szociális részleg működtetését. Nekik is kényelmes megoldást jelentett a velünk való együttműködés, hiszen kimutatások bizonyítják, hogy egy civil szervezet 25-30 százalékkal olcsóbban végzi el ugyanazt a munkát ugyanolyan minőségi szinten, mint az állami szociális osztály – mutatott rá Hegedűs.
– Az egyetlen dolog, ami reményre adhat okot, hogy a decemberben megkötött, támogatásunkra vonatkozó egyezmény tartalmaz egy olyan cikkelyt, amely szerint az ideiglenes egyezménnyel rendelkezőkkel mindenképpen végleges szerződést köt az állam a költségvetési törvény kihirdetése utáni harminc napban. Addig is a helyi és megyei tanácsok, külföldi adományozók segítségére számítunk, és megpróbáljuk csökkenteni a költségeinket. Legfőbb célunk az elmúlt tíz évben betanított, képzett személyzetünk megtartása, hogy az értékes humán erőforrásunk ne vesszen kárba. Arról nem beszélve, hogy ha az otthongondozói rendszer összedől, akkor a vidéken élő gondozottjaink ellátás nélkül maradnak, mert más nem vállalja fel helyettünk a gondozásukat – vázolta a helyzetet.