„Az erdélyi magyar oktatás 1989 utáni történetében most történhet meg először, hogy létveszélybe kerüljön egy nagy múltú magyar elméleti líceum. 2017 januárjában több magyar tisztségviselő részéről elhangzott az, hogy a 2017/2018-as tanévtől kezdődően meg kell majd szüntetni iskolánk egyetlen líceumi elméleti osztályát. Erre sor is került 2017 január 25-én. Ha a helyzet nem fog változni, akkor ez a tanfelügyelőségi döntés azt jelenti, hogy módosulni fog iskolánk jogi státusa, átalakul szaklíceummá, amelynek nem lehet majd (0)I-VIII osztályos tagozata sem. Mindez egyet jelent elméleti líceumunk felszámolásával. A Ceasușecu-diktatúra legsötétebb évei sem veszélyeztették iskolánk létét.
Az előzmények: 2010-ben elvettek a Brassai Sámuel Líceumtól egy elméleti osztályt. 2011-ben kilakoltatták az iskolát, ezzel elvesztette osztályainak egy részét, mivel az új épület nem tette lehetővé két párhuzamos I-VIII osztály működtetését. 2013-ban az RMDSZ Kolozs megyei szervezetének egykori oktatási alelnöke, Péter Tünde át akarta alakítani elméleti líceumunkat szakiskolává. Ez az országos RMDSZ, Markó Béla szenátor úr és Kelemen Hunor szövetségi elnök úr határozott közbelépésének, segítségének köszönhetően nem valósulhatott meg. A 2013/2014-es tanévtől kezdődően akaratunk ellenére egy líceumi szakosztályt kaptunk, ezt kísérte egy jegyzőkönyvben is rögzített, aláírásokkal megerősített ígéret az RMDSZ Kolozs megyei szervezetének akkori elnökétől, Máté Andrástól, valamint Horváth Anna alpolgármester asszonytól és Csoma Botond egykori városi tanácsostól, hogy a szakosztály indítása nem fogja negatívan befolyásolni az iskolánkban folyó elméleti oktatást (“reprezentanții administrației locale au întărit informația că școala nu va avea de suferit în urma înființării, reorganizării învățământului profesional. Se dorește ca aceste clase profesionale să nu fie organizate în detrimentul claselor teoretice”). A megnyugtató ígéret ellenére a 2013/2014-es tanévtől kezdődően elvettek tőlünk egy újabb, második elméleti osztályt. Rá négy évre, most, 2017-ben a megmaradt utolsó, harmadik elméleti líceumi osztályunktól is megfosztottak, annak ellenére, hogy a nyolcadik osztályosaink közül húszan a megszüntetésre ítélt kilencedikes természettudományi osztályban szeretnék folytatni tanulmányaikat, amint az a megyei tanfelügyelőségre is benyújtott 243/2017 január 13-ai szülői beadványból is kiderül. Reméljük, továbbra is fontos szempont az, hogy "minden magyar gyerek anyanyelvén folytathassa tanulmányait, az iskolák és a szülők opciója szerint" (Horváth Anna http://www.maszol.ro/index.php/tarsadalom/6609-horvath-anna-minden-magyar-gyermekanyanyelven-tanuljon).
A Brassai Sámuel Elméleti Líceummal szembeni szándékos negatív diszkriminációnak tartjuk azt, hogy 2010-2017 között a kolozsvári magyar iskolák közül egyetlenként folyamatosan csak tőlünk vesznek el elméleti líceumi osztályokat – most 2017-ben a harmadikat, az utolsót is elvették. Amíg más kolozsvári magyar líceumok 2002 óta változatlan számú elméleti líceumi osztályokkal működhetnek, másfél évtizede nyugodt munkalégkörben és állandó számú tanári karral, addig iskolánk tanári kara 82 tanárról 28 tanárra csökkent az osztályok folyamatos megszüntetése miatt.
Problémáinkat az évek során több mint tíz beadványban jeleztük az RMDSZ Kolozs megyei szervezetének. Hallgatásuk, és a történtekhez való passzív hozzáállásuk miatt úgy érezzük, nem tartják fontosnak iskolánk fennmaradását. A 12-13 év után is megválaszolatlan, 644/2004 július 5-i és 209/2005 június 23-i iktatószámmal ellátott, 2382 szülő és 82 tanár által aláírt beadványainkban feltett kérdésünk ma is aktuális: “támogatja vagy sem az RMDSZ azon törekvésünket, hogy ne szűnjön meg Kolozsvár legnagyobb magyar iskolája?” (Akkor még valóban egyik legnagyobb erdélyi magyar iskola volt!)
Az RMDSZ Kolozs megyei szervezete az évek folyamán példamutatóan ki tudott állni a dési magyar tagozat, a tordai iskola, a szamosújvári iskola, a bánffyhunyadi iskola és a felekezeti iskolák érdekeinek az érvényesítése és megvédése mellett. Legutóbb Csoma Botond, megyei elnök, iskolánk volt diákja, az Apáczai Csere János Elméleti Líceum képzőművészeti ötödikes osztálya mellett állt ki, sőt tüntetett is érte (“A kezdetektől támogatom az Apáczai líceum ügyét, és hajlandó vagyok Bukarestig is elmenni, hogy több ilyen eset ne fordulhasson elő a magyar oktatásban.”). Még nem lenne késő, hogy végre hasonló módon, nyilvánosan, határozottan és egyértelműen kiálljon az RMDSZ Kolozs megyei és kolozsvári szervezete a Brassai Sámuel Elméleti Líceum mellett is, és meggátolja annak felszámolását, hiszen választóiknak azt is ígérték, hogy “Megvédjük iskoláinkat”.
Ha valóban „minden magyar gyermek számít“, akkor úgy gondoljuk, hogy minden magyar brassais gyerek és minden magyar iskola is kellene számítson” – fogalmaz a közlemény.