Ralph Rugoff amerikai művészettörténész, a 2019-es biennále főkurátora egy kínaiaknak tulajdonított, de valószínűleg nem kínai eredetű mondást választott az idei seregszemle mottójául, amely elsőre hallásra áldásnak tűnik, valójában azonban inkább átok.
Mint programjában a főkurátor kiemelte, az emberiség ma is „érdekes időket” él: a tudatosan terjesztett álhírek aláássák a társadalmi párbeszédet, egyre súlyosabbak a klímaváltozás hatásai, terjed a nacionalizmus és növekszik a társadalmi egyenlőtlenség – figyelmeztet.
Tomas Saraceno Spider-installációja (Fotó: MTI/Mónus Márton)
Ralph Rugoff szerint fontos feltenni a kérdést: miként tud hatni a művészet egy ilyen korban? A főkurátor idén 79 nemzetközi alkotó munkáiból rendezett két válogatást, amelyek szándékai szerint újfajta olvasatát képesek adni a mostani „érdekes időknek”.
Látogatók az orosz pavilonban (Fotó: MTI/Mónus Márton)
A főkurátori tárlat mellett ebben az évben kilencven ország jelentkezik nemzeti kiállítással a Giardini kert pavilonjaiban, az Arsenale történelmi hajóépítő csarnokaiban és Velence számos pontján.
A román pavillon (Fotó: MTI/Mónus Márton)
Először vesz részt a biennálén Ghána, Madagaszkár, Malajzia és Pakisztán, a Dominikai Köztársaság pedig első alkalommal mutatkozik be saját pavilonban.
Magyarország Waliczky Tamás képzőművész és Szegedy-Maszák Zsuzsanna kurátor Képzelt Kamerák című kiállításával jelentkezik a idei Velencei Biennálén.
Látogatók a biennálén (Fotó: MTI/Mónus Márton)
A szakmai napok után a Velencei Biennále szombaton nyílik meg a nagyközönség előtt, és a kiállítások mellett számos kísérőprogrammal, vezetéssel várja a látogatókat november 24-ig.
(Borítókép: Látogatók az 58. Velencei Képzőművészeti Biennálén. Fotó: MTI/Mónus Márton)