A Madárfészekben látványos ünnepséggel zárult a sorozat
A magyar olimpikonok közül már csak Kónya maradt Pekingben, illetve a műkorcsolyázó Magyar Márk, aki azonban korábbi pozitív koronavírustesztje után csak hétfőn térhet majd haza.
Caj Csi, a szervezőbizottság elnöke minden közreműködőnek köszönetet mondott, aki hozzájárult a sikeres rendezéshez. Arról beszélt, hogy 16 felejthetetlen napon át a világ legjobb sportolói mutatták meg: közös szenvedélyük által képesek erős barátságokat kötni. Kiemelte az összefogást, amelynek eredményeként az összes versenyt le tudták bonyolítani a koronavírusos időszakban. Mint mondta, büszke mindenkire, aki elhivatottan tett ezért, egyúttal kiemelte, hogy Peking az első olyan város, amely nyári és téli olimpiát is rendezett.
Thomas Bach, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) elnöke azzal kezdte, hogy ámulatba ejtette őt a sportolók teljesítménye. Mindannyian a legjobbjukért küzdöttek, és megható volt, hogy még az ellenfeleiknek szurkoltak, hogy ők is a legjobbat hozzák ki magukból.
„Nemcsak tiszteltétek, de támogattátok is egymást” – mondta a sportolóknak, hozzátéve, olyanok is összeölelkeztek, akiknek az országa ellenséges egymással. „Az olimpiai közösségben mind egyenlők vagyunk, ezt bizonyítottátok ti” – folytatta, kiemelve, hogy az olimpia egyesítő ereje, erősebb, mint a megosztani akaróké. „Ti valóban adtok egy esélyt a békének” – hangoztatta.
Ő is köszönetet mondott a szervezésben közreműködőknek, kitért rá, hogy a versenyeket kiváló létesítményekben rendezték, nagyszerű volt a szervezés, a résztvevők felejthetetlen élményekkel gazdagodtak. Beszéde végén pedig hivatalosan lezárta az olimpiát.
A helyi idő szerint vasárnap esti ünnepségre a 80 ezres Madárfészekbe a pandémia miatt mintegy 60 ezer nézőt engedtek be. Az „egy világ, egy család” mottójú program közel másfél óráig tartott a mínusz tíz fokos hidegben, s a központi eleme Li Paj kínai költő közel 1300 éves versében megénekelt és a megnyitón elkezdett hópehelytörténet folytatása volt. A program részeként a hatalmas kivetítőkön felelevenítették az olimpia legemlékezetesebb, legdrámaibb pillanatait is.
Bemutatkozott a négy év múlva esedékes játékok házigazdája, Milánó és Cortina d’Ampezzo is. Az olasz szervezők ünnepélyes keretek között átvették Pekingtől az olimpiai lobogót. Ígéreteik szerint a 2026-os játékok az emberiség és a természet harmóniájáról szólnak majd, a programjuk pedig a „kettősség, együtt” elnevezéssel fut. Hangsúlyozták, ez lesz az első olimpia, amelynek hivatalosan két város ad otthont, ráadásul két tartományban, Lombardiában és Venetóban. Milánó képviseli majd a várost, az emberiséget és a jövőt, míg Cortina a hegyeket, a természetet és a fenntarthatóságot.
Pekingben 91 ország közel 2900 versenyzője – köztük 12 magyar és 23 romániai – indult.
A magyarok egy arany- és két bronzéremmel zártak a rövidpályás gyorskorcsolyázók révén. Liu Shaoang győzött 500 méteren, ezzel ő lett az első magyar egyéni téli olimpiai bajnok. Harmadik volt 1000 méteren és a vegyesváltóban. Utóbbiban futott még testvére, Liu Shaolin Sándor, valamint Krueger John-Henry, Jászapáti Petra és Kónya Zsófia. 1500 méteren Liu Shaoang negyedik, Liu Shaolin hatodik volt, akárcsak a négy éve bajnok férfi váltó. Így a magyar küldöttség a téli játékok történetében először szerzett egy éremnél többet, és először tudott húsz olimpiai pontot gyűjteni.
Románia legjobb eredménye a szánkó váltóversenyében született, Raluca Strămăturaru, Valentin Creţu, továbbá a Marian Gîtlan és Darius Şerban kettős a 9. helyen végzett.
Hétvégi ötkarikás eredményekCURLING
Eredmények:
Férfi döntő: • Svédország–Nagy-Britannia 5–4. A pénteki bronzmérkőzésen: • Kanada–Egyesült Államok 8–5. Végeredmény: 1. Svédország, 2. Nagy-Britannia 3. Kanada.
Női bronzmérkőzés: • Svédország–Svájc 9–7. Döntő: • Nagy-Britannia–Japán 10–3. Végeredmény: 1. Nagy-Britannia, 2. Japán, 3. Svédország.
JÉGKORONG
Történelme első olimpiai bajnoki címét szerezte a finn férfi jégkorong-válogatott, miután a vasárnap 2–1-re legyőzte a címvédő orosz csapatot a pekingi döntőben. Az orosz együttesnek hét olyan játékosa volt, akik tagjai voltak a négy éve Pjongcsangban aranyérmes gárdának, Alekszej Zsamnov szövetségi kapitány pedig 1992-ben még játékosként volt aranyérmes. Mivel az észak-amerikai profi liga (NHL) sztárjai a koronavírus-járvány miatt nem szerepelhettek Pekingben, ezért a második számú bajnokságnak, az orosz bázisú KHL-nek volt a csúcsünnepe a pekingi torna, az oroszoktól mindenki a KHL-ből érkezett, a finnektől pedig 17-en. Az oroszoktól közel 6200 KHL- és 1700 NHL-, a finnek részéről pedig 2650 NHL- és 3800 KHL-mérkőzés tapasztalata „ütközött meg” egymással a fináléban.
A finnek ezt megelőzően kétszer voltak ezüst- (1988, 2006) és négyszer bronzérmesek (1994, 1998, 2010, 2014), így fennállásuk legnagyobb sikerét érték el a kínai fővárosban.
Szombaton dőlt el, hogy a szlovákok történetük során először szereztek érmet, miután a bronzcsatában legyőzték a svédeket.
A mindössze 17 éves Juraj Slafkovsky lett a hokitorna legértékesebb játékosa (MVP) az akkreditált újságírók szavazatai alapján. A szlovák csapattal történelmi bronzérmet szerző csatár hétszer volt eredményes a tornán, ezzel a gólkirályi címet is begyűjtötte. A legjobb kapust is a szlovákok adták Patrik Rybar személyében, aki átlagban 0,7 gólt kapott és 96,6 százalékkal védte a lövéseket.
Slafkosky mellett az aranyérmes finn Sakari Manninen és a svéd Lucas Wallmark alkotja a legjobb csatársort, míg a védelembe a finn Mikko Lehtonen és az oroszokkal ezüstérmes Jegor Jakovlev került be.
A torna díjazottjai:
Legértékesebb játékos: Juraj Slafkovsky (szlovák).
Az álomsor: Patrik Rybar (szlovák) – Mikko Lehtonen (finn), Jegor Jakovlev (orosz) – Juraj Slafkovsky, Sakari Manninen (finn), Lucas Wallmark (svéd).
Eredmények, bronzmérkőzés: • Szlovákia–Svédország 4–0 (0–0, 2–0, 2–0) – gól: Juraj Slafkovsky 2 (24. és 59. perc), Samuel Takac (33. perc), Pavol Regenda (59. perc). Döntő: • Finnország–Orosz csapat 2–1 (0–1, 1–0, 1–0) – gól: Ville Pokka (24. perc) és Hannes Björninen (41. perc), illetve Mihail Grigorenko (8. perc). Végeredmény: 1. Finnország, 2. Orosz csapat, 3. Szlovákia.
BOB
A bobosok női kettesében kettős német győzelem született a pekingi téli olimpián: Laura Nolte és Deborah Levi elsőként, Mariama Jamanka és Alexandra Burghardt másodikként végzett. A romániai egység, Andreea Grecu és a 2021-ben honosított német Katharina Wick összesítésben megőrizte az első két futam után elért 18. helyét – a harmadik futamban a 16., a negyedikben 18. helyen zártak. Grecu, Románia zászlóvivője a záróünnepélyen az előző két olimpián jobb eredményt ért el kettes bobban (nyolc éve Szocsiban 17., 2018-ban Pjongcsangban 15. volt, mindkétszer Maria Constantin oldalán).
Nem változott a vasárnapi harmadik és negyedik futamban a dobogósok sorrendje, így kettős német sikerrel zárult a négyes bobosok küzdelme. A Pekingben kettesben már győztes, címvédő Francesco Friedrich kormányozta négyes háromról 37 századra növelte a különbséget honfitársa, Johannes Lochner irányította csapat előtt. Friedrich és Thorsten Margis így Pjongcsang után Pekingben is duplázott, azaz mindketten negyedik ötkarikás diadalukat aratták.
Romániát Mihai Tentea, Raul Dobre, Nicolae Ciprian Daroczi és Cristian Radu képviselte. Szombaton az első két futam után a 10. helyen álltak, de vasárnap ezen hármat rontottak, és a 20 egységből végül a 13. helyen zártak 3:35 másodperc lemaradással a győztesektől. Az első futamban a 10., a másodikban a 13., a harmadikban a 14., a negyedikben pedig csak a 18. időt érték el. Tentea és Daroczi a kettes bobban a 16. helyen végeztek.
Eredmények:
Női kettes: 1. Laura Nolte, Deborah Levi (Németország) 4:03,96 perc, 2. Mariama Jamanka/Alexandra Burghardt (Németország) 4:04,73, 3. Elana Meyers Taylor/Sylvia Hoffman (Egyesült Államok) 4:05,48, ..., 18. ANDREEA GRECU, KATHARINA WICK 4:08,98.
Férfi négyes: 1. Németország (Francesco Friedrich, Thorsten Margis, Candy Bauer, Alexander Schüller) 3:54,30 perc, 2. Németország (Johannes Lochner, Florian Bauer, Christopher Weber, Christian Rasp) 3:54,67, 3. Kanada (Justin Kripps, Ryan Sommer, Cam Stones, Benjamin Coakwell) 3:55,09, …, 13. ROMÁNIA (MIHAI TENTEA, RAUL DOBRE, NICOLAE CIPRIAN DAROCZI, CRISTIAN RADU) 3:57,65.
GYORSKORCSOLYA
A férfiaknál a belga Bart Swings, a nőknél a kínai fővárosban 3000 és 5000 méteren is diadalmaskodó, csapatversenyben bronzérmes Irene Schouten sikerét hozta szombaton a gyorskorcsolyázók tömegrajtos versenye a pekingi téli olimpián.
Eredmények:
Férfi tömegrajtos verseny: 1. Bart Swings (Belgium) 63 pont, 2. Csung Dzse Von (Koreai Köztársaság) 40, 3. Li Szung Hun (Koreai Köztársaság) 20.
Női tömegrajtos verseny: 1. Irene Schouten (Hollandia) 60 pont, 2. Ivanie Blondin (Kanada) 40, 3. Francesca Lollobrigida (Olaszország) 20.
MŰKORCSOLYA
A Szuj Ven-csing, Han Cung kínai kettős diadalmaskodott a műkorcsolyázók páros versenyében szombaton. A rövidprogram után is élen állt kétszeres világbajnok kínai duó mögött – akárcsak a rövidprogram után – három orosz páros sorakozott fel. A második helyet a 2017-ben és 2018-ban Európa-bajnok, tavaly világbajnoki negyedik Jevgenyija Taraszova, Vlagyimir Morozov kettős szerezte meg, a dobogó alsó fokára a világbajnoki címvédő és friss Európa-bajnok orosz Anasztaszija Misina, Alekszandr Galljamov duó állhatott fel. A januári tallinni Európa-bajnokságon hatodik, a tavalyi világbajnokságon 14. Chtchetinina Ioulia, Magyar Márk páros nem tudott elindulni, mert Magyarnak csütörtökön pozitív lett a koronavírustesztje.
Eredmények, páros: 1. Szuj Ven-csing, Han Cung (Kína) 239,88 pont, 2. Jevgenyija Taraszova, Vlagyimir Morozov (Orosz csapat) 239,25, 3. Anasztaszija Misina, Alekszandr Galljamov (Orosz csapat) 237,71.
SÍAKROBATIKA
Eredmények, férfi félcső: 1. Nico Porteous (Új-Zéland) 93,00 pont, 2. David Wise (Egyesült Államok) 90,75, 3. Alex Ferreira (Egyesült Államok) 86,75.
SÍFUTÁS
Alekszandr Bolsunov nyerte a férfi sífutók eredetileg 50, a mostoha időjárás (mínusz 16 fok és nagyon erős szél) miatt 28,4 kilométerre rövidített szabadstílusú versenyét a pekingi téli olimpián, ezzel a harmadik aranyérmét szerezte a játékokon. Az orosz sífutó korábban a 15 + 15 kilométeres tömegrajtos versenyben és a 4 x 10 kilométeres férfi váltóval diadalmaskodott. A mezőny magyar indulója, Kónya Ádám (a záróünnepélyen az ország zászlóvivője) csaknem 14 perces hátránnyal 55. lett a 61 indulóból.
Therese Johaug hatalmas fölénnyel diadalmaskodott vasárnap a női sífutók szabadstílusú 30 kilométeres számában. A 33 éves norvég versenyző a mostani játékokon harmadik aranyát nyerte, Johaug pályafutása negyedik ötkarikás aranyának örülhetett, ugyanis a 2010-es, vancouveri játékokon a váltó tagjaként nyerte az elsőt.
Eredmények:
Férfi tömegrajtos szabadstílusú 28,4 km: 1. Alekszandr Bolsunov (Orosz csapat) 1:11:32,7 óra, 2. Ivan Jakimuskin (Orosz csapat) 1:11:38,2, 3. Simen Hegstad Krüger (Norvégia) 1:11:39,7, ..., 55. KÓNYA ÁDÁM 1:25:21,4.
Női szabadstílusú 30 km: 1. Therese Johaug (Norvégia) 1:24:54,0 óra, 2. Jessie Diggins (Egyesült Államok) 1:43,3 perc hátrány, 3. Kerttu Niskanen (Finnország) 2:33.3 p. h.
ALPESI SÍ
Az osztrákok nyerték vasárnap az alpesi sízők csapatversenyét. Ausztria négyese a fináléban 2–2-re végzett a német kvartett ellen, de jobb időeredményeivel szerezte meg az aranyérmet. Érdekesség, hogy a kombinációban győztes és műlesiklásban második Johannes Strolz mindhárom párharcát elvesztette a menetelés során.
Mikaela Shiffrinnek végül ebben a számban sem sikerült medált nyernie, mert a 2–2-re végződött bronzéremért rendezett párharcban az amerikaiak rosszabb időeredménnyel alulmaradtak a világbajnok norvégokkal szemben. A kétszeres olimpiai és hatszoros világbajnok sztár ráadásul csupán a nyolcaddöntőben nyerte meg a maga futamát.
A csapatversenyt eredetileg szombaton rendezték volna, azonban az erős szél miatt végül vasárnapra halasztották.
Eredmények, csapatverseny: 1. Ausztria (Katharina Truppe, Stefan Brennsteiner, Katharina Liensberger, Johannes Strolz), 2. Németország (Lena Dürr, Julian Rauchfuss, Linus Strasser, Emma Aicher, Alexander Schmid), 3. Norvégia (Maria Therese Tviberg, Fabian Wilkens Solheim, Thea Louise Stjernesund, Timon Haugan).
Éremtábla
Norvégia végzett az éremtáblázat élén a pekingi téli olimpián. A skandináv ország rekordot jelentő 16 aranyérmet gyűjtött. Összesen 29 ország képviselői nyertek medált a kínai fővárosban.
Magyarország a rövidpályás gyorskorcsolyázó Liu Shaoang 500 méteren szerzett arany- és az 1000 méteren kiérdemelt bronzérmével, valamint a vegyes váltó harmadik helyével 20. a rangsorban.
A pekingi téli olimpia éremtáblázata (arany–ezüst–bronz): 1. Norvégia 16–8–13, 2. Németország 12–10–5, 3. Kína 9–4–2, 4. Egyesült Államok 8–10–7, 5. Svédország 8–5–5, 6. Hollandia 8–5–4, 7. Ausztria 7–7–4, 8. Svájc 7–2–5, 9. Orosz csapat 6–12–14, 10. Franciaország 5–7–2, 11. Kanada 4–8–14, 12. Japán 3–6–9, 13. Olaszország 2–7–8, 14. Koreai Köztársaság 2–5–2, 15. Szlovénia 2–3–2, 16. Finnország 2–2–4, 17. Új-Zéland 2–1–0, 18. Ausztrália 1–2–1, 19. Nagy-Britannia 1–1–0, 20. MAGYARORSZÁG 1–0–2, 21. Belgium, Csehország és Szlovákia 1–0–1, 24. Fehéroroszország 0–2–0, 25. Spanyolország és Ukrajna 0–1–0, 27. Észtország, Lengyelország és Lettország 0–0–1.
Bprítókép: Kónya Ádám sífutó viszi a magyar nemzeti zászlót a pekingi téli olimpia záróünnepségén – Fotó: MTI/KOVÁCS TAMÁS