Borítókép: A Liu testvérek vigasztalják egymást a döntő után – MTI/Kovács Tamás
A két Liu – akik a vegyesváltóval már szereztek bronzérmet szombaton, Liu Shaoang pedig 1000-en is harmadik volt – az A döntőben összekerült a három dél-koreaival, Li Dzsune Szeóval, a világbajnok és olimpiai ezüstérmes Hvang Te Honnal és Park Dzsang Hjukkal, továbbá az olimpiai, világ- és Európa-bajnok, vk-második, orosz Szemjon Jelisztratovval, a vb-negyedik kanadai Steven Dubois-val, a brit Farrel Treacyvel, a kazah Adil Galihmetovval és az olasz Yuri Confortolával – számol be róla az MTI.
A továbbjuttatások miatt rekordot jelentő tíz versenyző várta a rajtot. A tömegben az első sorban rajtolt a két magyar, eleinte vezettek is, majd fokozatosan csúsztak vissza, voltak az 5–6. pozícióban is, a hajrát pedig a 4–5. helyen kezdték. Az élen Hvang diktálta az iramot Dubois előtt, ráadásul jól összedolgoztak, tempójukat még Jelisztratov bírta, mögötte viszont kissé leszakadtak a magyarok. Az élcsoport végül ebben a sorrendben végzett a dobogós helyeken.
A finálé a hatalmas létszám ellenére meglepően nyugodt volt, nem nagyon kellett videóznia a zsűrinek, amely nem is büntetett meg senkit.
A világkupában 17. Krueger – aki amerikai színekben négy éve 1000-en ezüstérmes volt – a hatfős B finálét remek hajrával megnyerte, összesítésben pedig a 11. lett.
Eredmények: férfi 1500 méter, olimpiai bajnok: Hvang Te Hon (Koreai Köztársaság) 2:09.219 perc, 2. Steven Dubois (Kanada)2:09.254, 3. Szemjon Jelisztratov (Orosz Olimpiai Bizottság) 2:09.267, 4. Liu Shaoang (Magyarország) 2:09.409, ...6. Liu Shaolin Sándor (Magyarország) 2:09.953, ...11. Krueger John-Henry (Magyarország).
Szerdán is volt, aki ötödik aranyának örvendhetett
Ugyancsak gyorskorcsolyában, a nőknél az 1000 méter selejtezőjét rendezték szerdán: Jászapáti Petra 1:28.392 perces országos csúccsal jutott negyeddöntőbe, míg Kónya Zsófia elesett a futamában, így kiesett.
Magyarország első olimpián szereplő hódeszkása, Kozuback Kamilla a slopestyle-ban elért 28. helye után 19. lett félcsőben, így befejezte szereplését Kínában, mert a döntőbe jutáshoz a legjobb 12-ben kellett volna végeznie, illetve a nemzetközi szövetség nem járult hozzá, hogy kedvenc számában, a big airben is induljon hétfőn.
Elképesztően izgalmas versenyt hozott alpesi síben a női műlesiklás, amelyben Tóth Zita 40. lett. A szám egyik legjobbja, az amerikai Mikaela Shiffrin kiesett, míg a másik nagy favorit, Petra Vlhova csak nyolcadik lett az első futamban. Utóbbi azonban parádés második menetével mégis megnyerte Szlovákia első aranyát ebben a sportágban.
Hasonlóan drámai körülmények között dőlt el az északi összetett első száma: a német Vinzenz Geiger a síugrás után majdnem másfél perces hátrányt ledolgozva diadalmaskodott úgy, hogy honfitársa, Johannes Rydzek az élen haladva teljesen elkészült az erejével az utolsó 1000 méterre, így a dobogóról is lecsúszott.
A szánkósok párosversenyében sporttörténelmi diadalt aratott Tobias Wendl és Tobias Arlt azzal, hogy sorozatban harmadszor diadalmaskodtak ebben a számban, ráadásul összességében ötödik ötkarikás aranyukat nyerték.
A síakrobaták Pekingben debütáló számát, a big airt a norvég Birk Ruud, míg a hódeszkások krossz versenyét az amerikai Lindsey Jacobellis nyerte. Utóbbi 16 éve a torinói döntőben emlékezetes körülmények között lett második, akkor az utolsó előtti ugratónál fölényesen viselkedve olyan trükköt mutatott be a levegőben, ami megbosszulta magát, mert a leérkezésnél elesett…
Végül, ami a szerdai román szereplést illeti, szánkó férfi kettesben Vasile Marian Gitlan és Darius Lucian Şerban 14. lett, eddig ez a hazai küldöttség legjobb eredménye Pekingben – amihez hozzá kell tenni, hogy mindössze 17 egység állt rajthoz. A síző Maria Constantin ugyanakkor sírva fejezte be pekingi szereplését, miután a női műlesiklás első futamában elvétett egy kaput, így nem folytathatta a versenyt.
Rajtolt a férfi hokitorna
Szerdán rajtolt a pekingi téli olimpia legnagyobb érdeklődésre számon tartott versenye, a férfi jégkorongtorna, és a fokozott várakozás még nagyobb lenne, ha az észak-amerikai profiliga (NHL) sztárjai nem maradnának távol a koronavírus-járvány miatt.
Amikor NHL-es indultak ötkarikás játékokon, akkor az 1998-as naganói cseh és a 2006-os torinói svéd győzelmet leszámítva kizárólag Kanada diadalmaskodott, így volt ez 2002-ben, 2010-ben és 2014-ben is, plusz a 2004-es és 2016-os világkupán. Négy éve Phjongcshangban nem szerepeltek a tengerentúli liga legjobbjai, és így a világ második legerősebb bajnokságából, az orosz KHL-ből érkező orosz csapat szerezte meg az aranyat, igaz, a döntőben a németeket kevesebb mint egy perc választotta el a hatalmas bravúrtól.
Az orosz válogatott ismét KHL-es klasszisaira építve próbál címet védeni, nem titkoltan azzal a céllal utazott Pekingbe, hogy megszerzi az első helyet.
A németek – akik történelmük legnagyobb sikereként élték meg a phjongcshangi ezüstöt – szintén jelezték, hogy ha már egyszer, NHL-esek nélküli tornán képesek voltak fináléba jutni, többek között a kanadai válogatott legyőzésével, akkor most is tudnak hasonlót felmutatni.
Kanada, az Egyesült Államok, Csehország, Finnország és Svédország is úgy számol, hogy be tud kerülni a legjobb négy közé. A nemzetközi szövetség végül hosszas elemzés után engedélyezte Kína szereplését is, mivel a házigazda eleve az alacsonyabb osztályban érdekelt, de a Covid miatt az utolsó két világbajnokságát törölték, azaz nem lehetett tudni, képes-e felvenni a versenyt a legjobbakkal. Aztán az ősz folyamán a KHL kínai csapatának, a Kunlunnak a teljesítményét látva kapott kvótát Kína, amely a keret felét honosított játékosokkal tudta feltölteni.
A 12 csapatos férfi torna lebonyolítása szokatlan, a csoportok azonos helyein zárókat összevetik, és közülük kerül ki az 1-3., a 4-6., 7-9. és a 10-12. helyezett, és egybe rakják így a mezőnyt egy közös, tizenkét helyezést felvonultató tabellába. Azaz a csoportkör után senki nem esik ki.
Ezen közös tabellán az első négy helyezett egyből a negyeddöntőbe jut, a maradék négy negyeddöntős helyért az 5. a 12.-kel, a 6. a 11.-kel, a 7. a 10.-kel és a 8. a 9.-kel találkozik. Innen már kieséses rendszerben folytatódik a küzdelem.
A csoportmérkőzések vasárnapra fejeződnek be. A negyeddöntőbe jutásért jövő kedden, a negyeddöntőben pedig egy nappal később mérkőznek. Az elődöntőket február 18-án, a bronzmérkőzést 19-én, a döntőt pedig az olimpia zárónapján, február 20-án játsszák. A 30 mérkőzésből 24-et a Nemzeti Fedett Stadionban, hatot pedig a Vukoszung Arénában rendeznek.
A csoportbeosztások: A csoport: Kanada, Egyesült Államok, Németország, Kína; B csoport: Orosz csapat, Csehország, Svájc, Dánia; C csoport: Finnország, Svédország, Szlovákia, Lettország.
A mai eredmények: B csoport, 1. forduló: Orosz csapat-Svájc 1–0, Csehország-Dánia 1–2.
Vizsgálatot kezdeményezett a MOB
A Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) és a Magyar Országos Korcsolyázó Szövetség (MOKSZ) vezetői hivatalosan kezdeményezték, hogy vizsgálják felül a pekingi téli olimpia rövidpályás gyorskorcsolya férfi 1000 méteres versenyszámának bíráskodását, Liu Shaolin kizárása miatt. A két szervezet jelezte, felhívta a Nemzetközi Olimpiai Bizottságot (NOB), hogy kezdeményezzen etikai vizsgálatot a versenyszámban eljáró főbíróval szemben. A MOB és a MOKSZ azt írta: az olimpiai alapelvek és a szabályok érvényesülése érdekében tették meg ezeket a lépéseket.
„Az olimpiai alapelvekkel ellentétes, elfogult bíráskodást a MOB és a MOKSZ elutasítják, egyben felhívják a Nemzetközi Olimpiai Bizottság vezetőit, hogy biztosítsák a tisztességes és az olimpiai mozgalomhoz méltó, elfogulatlan bíráskodást. Célunk a mindenkire vonatkozó szabályok betartatása, valamint a tiszta verseny biztosítása, azzal a céllal, hogy a verseny az indulók között a pályán dőljön el” – írták.
Gyulay Zsolt, a MOB elnöke ugyanakkor kifejtette: a történtek után, illetve ellenére az a legfontosabb, hogy a magyar indulók az előttük álló versenyekre összpontosítsanak.
Kedden egyébként a dél-koreaiak ugyancsak hivatalos panaszt nyújtottak be a NOB-hoz és a Nemzetközi Korcsolyázó Szövetséghez a pekingi bíráskodás miatt.
Részben kapcsolódó hír, hogy koronavírusos fertőzése után útnak indult a téli olimpiára a rövidpályás gyorskorcsolyázó Varnyú Alex. A magyar szövetség közösségi oldalának híradása szerint Varnyú két hete pozitív tesztet adott, ám tünetmentes volt és az elkülönítés alatt is edzett. Az öt, egymást követő napon negatív eredményt hozott a vizsgálata, így szerdán repülőre ült és csütörtökön csatlakozik társaihoz a kínai fővárosban. Varnyú az olimpián címvédőként rajthoz álló férfi váltóra van nevezve, a szám elődöntőjére pénteken kerül sor.