Mondd el te is, mit szeretnél az új lakótelepen
Beteljesülni látszik a jóslat: Iulian Dascălu, az országszerte felépített Iulius Mall bevásárlóközpontok, továbbá irodaházak tulajdonosa valóban azért vásárolta meg 2020-ban a Carbochimot, hogy ott a temesvári Iulius Town ingatlanfejlesztési projekthez nemhogy hasonló, hanem azt sok tekintetben felülmúló városfejlesztési tervet valósítson meg. Az országos szinten egyedülálló – vegyes rendeltetésű épületegyütteseket kialakító és fenntartó – városregeneráló projektek kivitelezésében évtizedes szakértelemre jogot formáló Iulius csoport új nagyszabású terve Kolozsvár eleven közösségi részévé alakítaná a Carbochim ipari platformot, becslések szerint félmilliárd eurós költségvetéssel.
A temesvári Iulius Townban a bevásárlóközponton kívül létrehozták az ország legnagyobb kiterjedésű függőkertjét (ez a Iulius Garden), de Iulius-városban három, egyenként több mint 400 fős rendezvények befogadására képes teremből álló elegáns konferenciaközpont (Congress Hall), többezres parkolóház, tekintélyes felületű üzletközpont (irodaház) működik, továbbá a brit Wendy School magánóvodája és elemi iskolája. A kertek alatt több mint kétszáz méteren autós és gyalogos közlekedésre szánt alagút halad. Az úgynevezett Iulius Under Townban találjuk az ország legnagyobb graffitifalát, a több mint kétezer négyzetméteres felületet a világ neves graffitiművészei vonták be alkotásaikkal.
Gigantikus fejlesztési projekt
Nemigen találni kivetnivalót a Kolozsváron másfél évtizede jelen levő Iulius-csoport legújabb gigantikus fejlesztési projektjében, amellyel teljesen átalakítaná a Carbochim csiszológyár többnyire kihasználatlanul álló ipari épületekkel terhelt többhektáros területét. Még a tervet polgári közvitára bocsátó honlapon (amelynek már a neve is beszédes: partedincluj.ro) közzétett videó is profi reklámspot: minőségi a kép- és rendezői koncepció, a minden kolozsvári lakost bevonó és javaslattételre buzdító kísérőszöveg egyszerre inkluzív és lelkesítő, tudatosan vagy sem a kisfilmen szerepel mind az ortodox katedrális, mind Mátyás király a főtéri templommal, a nemzeti pompás belseje és a sétatéri színház madártávlatból, fiatalok, kisgyermekes anyák és mosolygó idős pár – ahogy a kommunikációtudomány nagykönyve előírja. Ugyanakkor a városnak egyik parlagon fekvő, nem éppen tetszetősségéről híres tekintélyes területének kínál szemrevaló és gyakorlatias új rendeltetést. Nézzük csak közelebbről.
Mi lesz a csiszológyárral?
Románia legnagyobb, ipari csiszolóanyagokat termelő üzeme 14 hektárnyi területének alig 30%-át használja. A 20. század közepén létesített gyárat a város ipari övezetébe költöztetik, a Someşul kötöttárugyár Munka úti egykori csarnokába. A költözésre a tevékenység megszakítása nélkül, korszerűsítéssel és technológiaújítással kerül sor, amire több mint ötmillió eurót szánnak.
A gyártelep két ipari épületét megőrzik, felújítva új rendeltetést kapnak: kulturális és kísérleti térként. A Iulius-csoport közleménye szerint Romániában először foglalnak bele egy vegyes rendeltetésű ingatlanfejlesztési projektbe az előadóművészeteknek szánt független létesítményt, amit a legjelentősebb kolozsvári kulturális szervezetek és fesztiválszervezők gondoznak majd: lesz benne koncertterem, színpad, kortárstánc-előadótér, divateseményekre, formatervezői és médiaművészeti tevékenységekre alkalmas terek. Az új városrészben lesz amfiteátrum, szabadtéri események szervezésére alkalmas felület, színház és mozi, nemzetközi kávézók és különleges éttermek. A gyár üzemét helyi tehetséggondozásra és innovatív kezdeményezések támogatására szánják, vállalkozók népszerűsítésére, és közösségi irodát alakítanak ki (technológiai eszközökkel felszerelt, akár órára is bérelhető kávéházi hangulatú iroda konferenciateremmel, konyhával, különféle foglalkozású emberek innovatív ötletek melegágyaként funkcionáló együttműködésének lehetőségével).
Végtelen kert és sporttelep
A teljes létesítmény a Szamosra nyílik, és összehangolják az önkormányzat folyórendezési nagytervével. Gyalogos és bicikliútvonal köti majd össze egyetlen, több mint 12 hektáros zöldövezetté – amelyre a telepről panorámás kilátás fog nyílni – az éppen felújítás alatt álló Armătura parkot, Vasutas parkot és az új városnegyedben létesítendő 4 hektáros kertet. Rendezik a Szamosnak az Armătura park és a Porcelán híd közötti szakaszát is: a negyedet gyalogoshidak kapcsolják majd össze a szabadidős és szabadtéri sportteleppel. A zöldövezeteket rendszerszintű megközelítésben tervezik figyelembe véve a közösség szabadtéri, kapcsolódási és élményigényét.
Nem spórolnak a hellyel
A Szamosra és a parkos, kertes övezetre néznek a tervezés alatt álló újgenerációs lakóépületek. Az ingatlanpiac aktuális szabványait felülmúlóan tágas lakások kialakításának két vezérelve az életminőség és a fenntarthatóság, az üvegezett homlokzattal és tekintélyes egyéni terasszal rendelkező ingatlanok tervezésekor a helytakarékosság helyett a rugalmasságra és a beltéri-szabadtéri (indoor-outdoor) tevékenységek összehangolására összpontosítanak. A többletkomfortos lakóházak mellett elérhető közelségben lesznek a szolgáltatások, társasági és szórakozási létesítmények, a természet.
A terv a város egyik nem éppen tetszetősségéről híres területének kínál szemrevaló és gyakorlatias új rendeltetést
A több mint 115 ezer négyzetméternyi bérelhető üzlethelyiségeket kínáló bevásárlóközpont frissáru-piaccal támogatná a helyi vállalkozókat és termelőket, és új luxusmárkákat, változatos étel- és italkínálatot és országos premiernek számító szórakozási lehetőségeket ígér minden korosztálynak. Kezdetben 23 ezer négyzetméternyi okos zöldiroda-helyiséggel kívánják bevonzani a multinacionális cégeket annak reményében, hogy a következő években itt alakul ki a város egyik legerősebb vállalkozói központja.
Új Szamos-híd
Átalakítják a Szamos természetes vonalát és újragondolják a lokális infrastruktúrát a szomszédsággal és a város többi részével való kapcsolódás elősegítése érdekében. E célból a vasútvonaltól északra új hidat építenek a Szamoson, új körforgalmakat alakítanak ki, szélesítik az utakat, új gyalogösvények kötik össze a telepet a várossal. Az övezetbe tervezett önkormányzati projektekkel összehangoltan az egyik fő fejlesztési elv a gyalogos és tömegközlekedés. Több mint hatezer férőhellyel megépítik az ország legnagyobb föld alatti parkolóját, és a telepen lesz még 3500 bicikliparkoló és töltőállomás elektromos autóknak.
Az Atterbury Europe-pal közös befektetés elemzési, konzultációs és hatósági engedélyszerzési szakaszban van, a munkálatokat várhatóan jövő év elején elkezdik. Az főleg bevásárlóközpontokra és kereskedelmi épületekre szakosodott Atterbury csoport ingatlanfejlesztő céget 1994-ben alapították a Dél-afrikai Köztársaságban. Azóta főleg ott és az afrikai kontinensen tevékenykedtek, 2014-ben terjeszkedtek Európába. Belgrádban és Cipruson építettek bevásárlóközpontokat, de a hazai Iulius Mall bevásárlóközpontok és irodaházak fejlesztésében is együttműködtek a Iulius-csoporttal. A partedincluj.ro honlapon várják a lakosság véleményét a fejlesztésről.