
A megállapodást februárban tervezték aláírni, azonban ez meghiúsult, majd az ukrán államfő február 28-án Washingtonba utazott ennek lebonyolítása érdekében, azonban ez a találkozó botrányba torkollt. A találkozót követően hosszas tárgyalási folyamat kezdődött, mire a feleknek végül sikerült megállapodniuk.
A történelmi jelentőségű egyezmény célja, hogy közösen hozzanak létre egy új befektetési alapot az ukrán nyersanyagok kitermelése és az ukrán gazdaság helyreállítása érdekében.
A hírt mindkét fél megerősítette közleményében. Az amerikai pénzügyminisztérium és Julija Szviridenko, Ukrajna gazdasági minisztere a közösségi médiában osztotta meg az alap létrehozásáról szóló legfrissebb információkat.
„Ukrajna kormánya nevében aláírtam az Egyesült Államok–Ukrajna Újjáépítési Befektetési Alap létrehozásáról szóló megállapodást. Az Egyesült Államokkal közösen létrehozzuk azt az Alapot, amely globális befektetéseket vonz majd országunkba” – közölte Julija Szviridenko, Ukrajna gazdasági minisztere.
A nyersanyagok tulajdoni joga és a kontroll Ukrajna kezében marad, minden ukrán földből és vizekből származó nyersanyag Ukrajnához tartozik. Az ukrán állam határozza meg, mit és hol termelnek ki. A megállapodás egyenlő partnerséget határoz meg: az alap 50–50 százalékban lesz a két ország tulajdonában, és közösen fogják azt menedzselni.
A megállapodás legfontosabb eleme, hogy a két ország közösen fogja meghatározni, hogy mely projektekbe fektetnek be. Az alap bevételei a jövőbeni nyersanyagkitermelésből, különösen az olaj és gáz területén keletkező forrásokból származnak majd. Az Egyesült Államok segíteni fog a további befektetések vonzásában, különösen a technológiai szektorban, és támogatást nyújt Ukrajnának az európai és nemzetközi partnerek bevonásában is.
A megállapodás biztosítja, hogy az alap működését nem befolyásolják semmilyen adózási kötelezettségek, így az amerikai és ukrán fél közötti bevételek mentesek lesznek a helyi adóktól.
A közös alapból az első tíz évben a nyereséget nem fogják kivenni, hanem visszaforgatják az új projektekbe, illetve Ukrajna újjáépítésébe – közölte az Egyesült Államok pénzügyminisztériuma.
Szviridenko ukrán miniszter kiemelte, hogy a megállapodás egyenlő és tisztességes partnerségre épül. Az ukrán kormány biztosítja, hogy minden nyersanyag, amely a területén található, kizárólag Ukrajnát illeti, és nem kerül sor privatizációra. A megállapodás összhangban van Ukrajna alkotmányával, jogszabályaival és nemzetközi kötelezettségeivel, valamint nem ütközik az ország európai integrációs pályájával.
A megállapodás részeként Ukrajna vállalta, hogy az új területekről származó bevételek felét az alapba fizeti.
Az Egyesült Államok ezen kívül további támogatást nyújt Ukrajnának, beleértve a légvédelmi rendszerek beszerzését is, hogy segítse az ország védelmét az orosz agresszióval szemben.
Az amerikai pénzügyminisztérium szerint a megállapodás „történelmi jelentőségű gazdasági partnerséget” hoz létre a két ország között, és megerősíti az Egyesült Államok elkötelezettségét Ukrajna biztonsága és újjáépítése mellett. Az amerikai pénzügyminisztérium közleménye szerint a megállapodás „elismeri azt a jelentős pénzügyi és anyagi támogatást, amelyet az Egyesült Államok népe nyújtott Ukrajna védelméhez Oroszország teljes körű inváziója óta”. (Forrás: hirado.hu)
Képünk illusztráció