Dan Clinci építész, a pályáztatási eljárás menedzsere méltatta a helyhatóság vezető illetékeseinek azon döntését, hogy ne házon belül, hanem nemzetközi pályázattal, s ugyanilyen zsűrivel kérjen szakvéleményt a város egyik stratégiai pontjának újragondolására. – Legutóbb a Tűzoltótorony kapcsán cselekedett ugyanígy a városháza, s a siker nem maradt el – mondta Clinci. Hangsúlyozta: belföldről és külföldről bárki bejelentkezhetett a versenyre, a pályázati lehetőség minden szakember számára nyitott volt.
Az eseményen jelen levő Emil Boc polgármester kiemelte: fontos, hogy a város „visszafordítsa arcát” a Kis-Szamosra, ezért is döntött a polgármesteri hivatal a nyilvános pályázat mellett.
A nyertes pályázatot a madridi Práctica tervezőiroda nyújtotta be, amelynek képviselője, José Ramón Sierra Gómez de León elmondta: örvendetes, hogy Kolozsvár elöljárói egy nemzetközi verseny mellett döntöttek.
– A helyszíni látogatás során egy „megbilincselt” folyót láttunk, a Kis-Szamost fel kell szabadítanunk, vissza kell adnunk a kolozsváriaknak, vissza kell fogadnunk a kirekesztettet – vélekedett a zsűri egyik tagja, Nicolas Triboi.
Megtudtuk: három országból összesen tizenegy pályamunka érkezett, egy jelentkezőt műszaki hiányosságok miatt ki kellett zárni. A pályáztatási folyamat június 16-án kezdődött, a pályázatokat szeptember 25-ig kellett benyújtani. A műszaki testület két nappal később előzetes elemzést tartott, szeptember 28-tól október 1-jéig pedig a zsűri helyszíni terepszemlét tartott a Kis-Szamos folyásának különböző helyszínen, összevetve a látottakat a javaslatokkal, s elbírálta a pályamunkákat. A városháza 30 ezer eurót fordított az ötletbörze megszervezésére, a zsűritagok honoráriumára, utaztatására, illetve kolozsvári ellátására és elszállásolására.
Ovidiu Câmpean, a Kolozsvári Polgármesteri Hivatal igazgatója bejelentette: az elkövetkező időszakban a Fellegvár, a Vasutaspark korszerűsítésére, illetve a Farkas utca sétálóövezetté alakítására írnak ki hasonló nyílt nemzetközi pályázatot.