A közigazgatási átszervezés témája korántsem új keletű, hiszen az elmúlt időszakban többször is terítéken volt már.
A Hotnews hírportál összefoglalójában emlékeztet: 2023 májusában, 42 évvel Románia legutóbbi területi átszervezése után, Tudor-Vlad Benga, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) volt képviselője olyan törvénytervezetet terjesztett a parlament elé, amely a megyék számának tizenkettőre való csökkentését, és egyes települések összevonását irányozta volna elő, de a kezdeményezést akkor a parlament mindkét háza elutasította.
A PSD-s munkacsoport tagja lesz Marcel Ciolacu mellett a képviselőház elnöke, az önkormányzatok, a helyi tanácsok szövetségének elnöke, a PSD első alelnöke, Daniel Băluță, Marian Neacșu miniszterelnök-helyettes, két város szociáldemokrata párti polgármestere, továbbá két municípium, valamint két község elöljárója, írja a Hotnews. Ez a bizottság fogja kidolgozni a közigazgatási átszervezésre vonatkozó törvénytervezetet, amelyet aztán a kormánykoalícióban tárgyalnak, majd a parlament elé terjesztenek.
Hatékonyabbá tennék a helyi közigazgatást
Lucian Romaşcanu szóvivő, a PSD országos tanácsának ülése után nyilatkozva azt mondta: olyan törvénytervezetet akarnak kidolgozni, amely által hatékonyabbá tudják tenni a helyi közigazgatást, csökkenthetik a helyi hatóságok adminisztrációs költségeit. Romașcanu szerint a törvénytervezetet a következő fél évben kell kidolgoznia a munkacsoportnak. A szociáldemokrata politikus szerint a három-négyezer fős kis településeket összevonása is része lesz a javaslatnak.
Traian Băsescu volt államfő még 2011-ben amellett érvelt, hogy a 41 megyét meg kellene szüntetni, és Romániát nyolc nagy régióra kellene osztani. A területi átszervezés szükségességét hangoztatta korábban az egykori Szociálliberális Unió (USL), valamin a Nemzeti Liberális Párt (PNL) több politikusa is.
A Hotnews idézi Dumitru Sandu szociológus megállapításait, aki arra mutatott rá, hogy minél kisebb a település, annál rosszabb az ott élők életminősége. A csecsemőhalandóság például a kétezer főnél kevesebb lakosú településeken 2016–2018-ban mintegy 10,2 százalékos volt, szemben a hatezer főnél nagyobb települések 7,3 százalékával, illetve a 200 ezer főnél nagyobb nagyvárosokban regisztrált 4,4 százalékkal.
Új megyék kialakítása
A szociológus a Tudor Vlad-Benga által beterjesztett törvénytervezet kapcsán emelte ki, az új megyéket úgy kell kialakítani, hogy ne csak a regionális identitás biztosításának elvét tartsák tiszteletben, hanem a gazdasági és közigazgatási funkcionalitás elvét is. A szakember szerint a térkép újrarajzolásakor a fejlesztési régiók funkcionalitásának biztosítására kell összpontosítani.
Mint ismert, az USR tavaly újra iktatta a parlamentben a közigazgatási átszervezésre irányuló törvénytervezetet, az RMDSZ kérésére azonban december elején az elnökválasztás első fordulója után a demokratikus pártok közötti politikai összefogás részeként visszavonta azt.
„A romániai magyar közösség egységet és erőt mutatott fel december 1-jén, és ezzel az erővel a többségi politikai alakulatoknak is számolnia kell, nem dönthetnek rólunk nélkülünk. Ezzel az erővel kértük ma a parlamentben a közösségünk számára hátrányos előírásokat tartalmazó közigazgatási átszervezést előíró tervezet visszavonását, és az USR visszavonta a javaslatot” – nyilatkozta decemberben Cseke Attila, az RMDSZ szenátusi frakcióvezetője.
A tervezet több, Romániára és a magyar közösségre is káros előírást tartalmazott, köztük a kisebb községek beolvasztását, a kisvárosok megszüntetésére vonatkozó, a tömbmagyarság szétszakítását eredményező megyeösszevonásokat. A tervezet az RMDSZ szerint azt is eredményezte volna, hogy a helyi és megyei önkormányzati ügyintézés távolabb kerül az állampolgároktól.
Bolojan: meg kell vitatni a koalícióban
A liberálisok minden olyan törvénytervezetet támogatnak, amelyik hatékonyabbá teszi a közigazgatást - reagált hétfőn Ilie Bolojan, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) ügyvivő elnöke a Szociáldemokrata Párt (PSD) által bejelentett területi-közigazgatási átszervezési jogszabályjavaslatra.
A parlamentben nyilatkozó politikus kifejtette, hogy a PNL álláspontja szerint a decentralizáció révén közelebb kell hozni a döntéseket az állampolgárokhoz. Szerinte nem az a lényeges, hogy ki az ország területi-közigazgatási átszervezéséről szóló törvénytervezet kezdeményezője, hanem az, hogy a jogszabály elfogadása helyes és alkalmazható intézkedéseket eredményezzen. „Az biztos, hogy bármilyen tervezetről is van szó, egyeztetni kell róla a koalícióban” - tette hozzá.
A PSD elnöke, Marcel Ciolacu hétfőn bejelentette: azt szeretné, ha a februárban kezdődő ülésszakban a parlament megvitatná a Románia közigazgatási-területi átszervezéséről szóló törvénytervezetet. A kormányfő elmondta, hogy a pártban létrehoztak egy munkacsoportot a jogszabály kidolgozására.