Raed Arafat belügyi államtitkár összegezte az új járványügyi rendelkezéseket
A koronavírus-fertőzöttek közvetlen kontaktjai továbbra is kötelesek öt napig elkülönítésbe vonulni, függetlenül attól, hogy oltottak, vagy oltatlanok. Kivételt csak azok képeznek, akik az elmúlt 90 napban maguk is igazoltan átestek a betegségen. Ugyanakkor, megszüntetik az országoknak a színkódok alapján történő járványügyi besorolását. Raed Arafat belügyi államtitkár, a katasztrófavédelmi főigazgatóság vezetője hétfőn ismertette a CNSU határozatát, amely február elsejétől lép érvénybe. Arra is felhívta a figyelmet, hogy február elsejétől lejár azoknak a zöldigazolványa, akik kilenc hónapja kapták meg a koronavírus elleni védőoltás második (a Johnson&Johnson esetében egydózisos) adagját; Romániában egyelőre még lehet használni a Covid-igazolványt, de külföldre utazáshoz már a booster-dózis igazolását tartalmaznia kell.
Az Országos Vészhelyzeti Bizottság (CNSU) hétfői határozatával elfogadott új járványügyi rendelkezéseket Raed Arafat belügyi államtitkár összegezte hétfői sajtótájékoztatóján. Elmondta: A CNSU változtatott az országba beutazók karanténkötelezettségén: öt napra kell járványügyi elkülönítésbe vonulniuk azoknak a Romániába érkező személyeknek, akik beutazáskor nem tudják felmutatni az uniós digitális Covid-igazolványt, amely bizonyítja vagy azt, hogy be vannak oltva koronavírus ellen, vagy, hogy átestek a betegségen az elmúlt 180 napban, vagy pedig azt, hogy van egy 72 óránál nem régebbi mintavételezésű negatív PCR-teszteredményük.
Mentesülnek az ötnapos karantén alól a következő kategóriákba tartozó személyek:
*a 12 éven aluli gyerekek;
*a Románián átutazók (ha legtöbb 24 órán belül elhagyják az országot);
*a határmenti ingázók, ha igazolni tudják munkaviszonyukat;
*a román állampolgárságú, vagy Románián kívüli lakóhellyel rendelkező vagy élő, romániai vagy külföldi oktatási intézményekbe járó tanulók/egyetemisták, akik naponta ingáznak, és igazoló dokumentumokat mutatnak be;
* a 2,4 tonnánál nagyobb össztömegű áruszállító járművek vezetői, valamint a kilencnél több ülőhellyel rendelkező járművek vezetői, amennyiben személyszállítást végeznek;
*a diplomáciai képviseletek, konzuli hivatalok és más Bukarestbe akkreditált diplomáciai képviseletek tagjai, illetve diplomata-útlevéllel rendelkező személyek;
*a pilóták és a repülőszemélyzet tagjai, mozdonyvezetők és a vasúti személyzet tagjai, tengerészek;
*a romániai olaj- és gázfúró platformokon dolgozó műszaki személyzet tagjai;
*a védelmi, közrendészeti és nemzetbiztonsági alkalmazottak, ha szolgálati útról térnek haza.
Mindezek mellett, döntés született arról is, hogy igazoló dokumentumokkal igényelni lehet a karanténintézkedés ideiglenes felfüggesztését különleges esetekben, például „születéssel, házassággal vagy halálesettel kapcsolatos családi eseményeken való részvétel okán”, halaszthatatlan orvosi beavatkozás/kezelés esetén, személyazonosító okmányok cseréje miatt.
A CNSU másik döntése értelmében az igazolt fertőzöttek közvetlen kontaktjainak 5 napra kell karanténba vonulniuk, függetlenül attól, hogy oltottak, vagy oltatlanok. Abban az esetben mentesülnek a karanténkötelezettség alól, ha az elmúlt 90 napban maguk is igazoltan fertőzöttek voltak.
Az ülést követő sajtótájékoztatón a katasztrófavédelmi főigazgatóság vezetője, Raed Arafat hangsúlyozta: ezután a külföldről Romániába érkező személyekre ugyanazok a karanténszabályok lesznek érvényesek, függetlenül attól, hogy melyik országból érkeznek. Ugyanakkor megszüntetik az országok színkódok szerinti járványügyi besorolását is, tette hozzá az államtitkár. A CNSU határozatának előírásai a Hivatalos Közlönyben való megjelenésüktől, február elsejétől lépnek érvénybe. Arafat kérdésre válaszolva felhívta a figyelmet arra is, hogy az uniós zöldigazolvány érvényét veszti, amennyiben már eltelt kilenc hónap a koronavírus elleni védőoltás második (a Johnson&Johnson esetében egyszeri) dózisának felvétele óta. Egyelőre ugyan Romániában még használható az intézményekbe való belépéshez az – egy, vagy kétadagos vakcina tanúsítványát tartalmazó – zöldigazolvány, de külföldre utazáshoz nem: kilenc hónap elteltével a zöldigazolványnak tanúsítania kell a booster dózis felvételét. „Amint Románia is megerősíti – és rövidesen meg fogja tenni – a zöldigazolványra vonatkozó, a booster dózist igénylő uniós előírást, itt is érvényét veszti a dokumentum.