
Tibori Szabó Zoltán művészeti író, újságíró méltatásában ismertette Manuela Holban életét, aki a bukaresti Nicolae Grigorescu Képzőművészeti Főiskolán Corneliu Baba tanítványa volt. Diplomájának megszerzése után a fővárosi Nemzeti Művészeti Múzeumban restaurátorként dolgozott. 1987-ben az Egyesült Államokba emigrált, ahol folytatta művészi tevékenységét, nem mindig barátságos körülmények között. A művész 2018 őszén, 31 évnyi emigráció után először tért vissza a szülőföldjére, és a kolozsvári Művészeti Múzeumában állította ki munkáit. Izraelben élt és alkotott, talán a „mediterrán napsütésnek köszönhetően, az itt bemutatott művek olyan letűnt korok értékeit idézik, amelyek meghatározó nyomot hagytak Európa és a világ kultúrájában. Mégis új, fényben és árnyékban gazdag, érzékeny és titokzatos művek sorozata ez, amelyek együttese az említett örök értékek mellett valló világos és egységes kiállásban csoportosulnak” – fogalmazott Tibori Szabó Zoltán. Úgy vélte, a művész által feldolgozott témák korábban is jelen voltak munkáiban, és ezeket a művészi kifejezés új szintjére emelte, ez pedig a tükör „emlékezetének” a gondolata, amelyet a tükör sejtelmes lehetőségeként közelít meg. A művész a tükör üvegszekrényében megörökíti és megőrzi a benne tükröződő képeket, karaktereket – értékelte az újságíró.
Tibori Szabó Zoltán szerint ezek a művek nem tárulnak fel könnyen. „Minél tovább nézzük e világot, annál mélyebbre hatolhatunk benne. Sokat látott árkádokkal szegélyezett nagyvonalú terek, elveszett suttogások hosszú folyosói, amelyek utazásra, felfedezésre invitálnak (…) a hátborzongató lámpások sejtelmes világában. Művészetének meghatározó elemei a formák és a rendkívül gazdag színpaletta. A vörösek, a kékek és a zöldek irigylésre méltó magabiztossággal uralják ezeket a műveket” – zárta méltatását az újságíró.
A kiállítás június 6-áig tekinthető meg a kolozsvári Minerva Ház alagsorában levő Minerva Galéria, a Napoca/ Jókai út 16. sz. alatt.