A földmozgások súlyos károkat okoztak a törökországi infrastruktúrában. A török államfő elmondta, a mentési munkálatokat az első nap több nehézség hátráltatta, főként, ami a repülőtereket és az utakat illette, de mostanra urai lettek a helyzetnek. Elismerte ugyanakkor, az üzemanyag-ellátással továbbra is gondok vannak. Ugyanakkor arra kérte a lakosságot, ne üljön fel a provokációknak.
A mentők versenyt futnak az idővel, hogy túlélőket találjanak a romok alatt. A mentési munkálatokat nehezíti a rossz időjárás. Arra figyelmeztettek, hogy a következő 48 óra kulcsfontosságú lesz.
Közelít a tízezerhez a török-szíriai földrengés áldozatainak száma
A hatóságok szerint már több mint nyolcezer embert szabadítottak ki a romok alól, és mintegy 380 ezren mentek a helyi vezetés által kialakított menedékhelyekre vagy szállodákba.
Szíriában a kormányerők ellenőrizte térségben Damaszkusz közlése szerint 1250-re nőtt a halottak száma, 2054-re a sérülteké, míg a lázadók irányította zónában a helyi segélyszolgálatok azt közölték: körülbelül 1300 halottat találtak, és arra figyelmeztettek, hogy mivel még mindig rengetegen vannak a romok alatt, ez a szám vélhetően tovább nő majd. Hozzátették, hogy egyelőre 2600 sérültről tudnak.
Újabb, keresőkutyás mentőegységet küld Románia
Románia egy második, túlélők keresésére és mentésére kiképzett speciális különítményét (RO-USAR) is Törökországba küldi, hogy segítsen a földrengés áldozatainak mentésében.
Az országos vészhelyzeti bizottság (CNSU) erről szóló, az Agerpres hírügynökség által ismertetett határozata szerint az újabb RO-USAR-egységet két sürgősségi szakorvos, két egészségügyi asszisztens és négy keresőkutya is elkíséri Törökországba, a kiküldetéshez szükséges felszerelést az állami tartalékalapból biztosítják. A szállítást továbbra is a román légierő végzi, a CNSU határozata ugyanakkor felhatalmazza a védelmi minisztériumot arra, hogy segítsen Törökországba juttatni más – az uniós polgári védelmi mechanizmus keretében támogatást nyújtó – államok mentőcsapatait, eszközeit és felszerelését is.
Az első, csaknem hatvan tagú RO-USAR mentőcsapat hétfőn indult Törökországba. Kedden Antakya város egy összedőlt kilencemeletes épületének romjai alól egy háromtagú családot mentettek ki: a két felnőttet életben találták, őket átadták a mentőszolgálatnak, gyermeküket azonban holtan húzták ki a romok alól, a holttestet a rokonság vette át.
Szerda hajnalban a román mentőcsapatnak kiosztott észak-nyugati városrészen egy negyven év körüli férfit sikerült élve kihozni a romok alól, akinek az egyik lába egy betongerenda alá szorult. Ugyanabban a térségben szerdán egy 16 éves, romok alá temetett, életjeleket adó fiúhoz próbáltak eljutni – közölte a katasztrófavédelem.
Egy törmelékek alá temetett, 16 éves fiatal kihúzásán fáradozott szerda reggel a törökországi Antakya északnyugati részében a román katasztrófavédelem keresésre és mentésre kiképzett speciális egysége. A környéken két holttestet is találtak. A romániai mentőcsapat a török katasztrófavédelem (AFAD) irányításával végzi a munkáját.
Georgia, Kazahsztán és Örményország is segít a mentésben
Georgia is egy második, 40 fős mentőosztagot küld Törökországba – tudatta szerdán a georgiai belügyminisztérium. A tűzoltó-mentő csapat Adiyaman városában segíti a mentési munkálatokat, csatlakozva a már ott tartózkodó 60 fős alakulathoz
Kaszim-Zsomart Tokajev kazah elnök arra utasította a kormányt, utaljon át egymillió dollár rendkívüli segélyt Törökországnak – közölte szerdán az államfő sajtóosztálya. Később a rendkívüli helyzetek minisztériuma arról tájékoztatott, az elnök utasítására egy második mentőosztagot is Törökországba küldenek a mentési munkálatok támogatására. A 60 fős csapatban orvosok is lesznek, és a mentők keresőkutyákat is visznek magukkal a szükséges felszerelés mellett. A Gaziantep városában dolgozó kazah mentők létszáma ezzel százra nő.
Örményország 27 mentőt küldött Törökországba, és 29-et Szíriába a földrengés utáni kutatási-mentési munkálatok támogatására – közölte szerdán a jereváni belügyminisztérium.
Amint arról beszámoltunk, Törökország délkeleti és Szíria északi részét hétfőre virradóra rázta meg több erős földrengés, a legnagyobb rengés egyes mérések szerint a 7,8-as erősséget is elérte. A hajnalitól függetlenül a déli órákban egy újabb, 7,6-os magnitúdójú földmozgásról érkezett jelentés a dél-törökországi Kahramanmaras Elbistan körzetéből.