Minden második gyermek kénytelen felnőtt feladatokat vállalni

Romániában a külföldön dolgozó szülők otthon maradt gyermekeinek több mint fele kénytelen felnőtt szerepeket vállalni – derült ki a Salvați Copiii felméréséből. A szervezet adatai szerint ezen kiskorúak 56 százalékának szülei négy évnél is hosszabb ideje dolgoznak külföldön.
A felmérés szerint a gyermekek 22,3 százaléka szomorúnak érzi magát, mert hiányoznak a szülei, 3 százalékuk aggódik miattuk, mivel nem mindig tudja, mi történik velük; 42,2 százalékuk megértő, tisztában van vele, hogy a szülők értük és a családért vállaltak külföldön munkát. Ugyanakkor 1,2 százalékuk dühös, amiért magukra hagyták őket, míg 26,1 százalék közömbösnek vallotta magát, mert már hozzászokott a helyzethez. A többiek nem válaszoltak a kérdésre.
A Salvați Copiii adatai szerint minden harmadik olyan gyermek közül, akinek szülei külföldön dolgoznak, csupán egy találkozik majd velük ezen a nyáron. 36 százalékuknak a szülei tervezik a hazalátogatást, 41 százalékuk nem tud hazajönni anyagi okok, szabadságolási nehézségek miatt, vagy azért, mert húsvétkor voltak már itthon, illetve inkább karácsonyra készülnek haza. A válaszadók 23 százaléka bizonytalan. Mindössze a gyermekek 10%-a utazik külföldre a szüleikhez nyaralni.
A napi kommunikáció fontossága
„A gazdasági migráció által érintett gyermekek a közpolitikában gyakran láthatatlanok. Mélyen átélik a szüleik hiányát, és sokszor olyan terheket kell viselniük, amelyek túlmutatnak az életkorukon” – nyilatkozta Gabriela Alexandrescu, a Salvați Copiii ügyvezető elnöke. Hozzátette: létfontosságú a tartós támogatási mechanizmusok kialakítása, amelyek védelmet és érzelmi egyensúlyt nyújtanak számukra.
A kutatások szerint a kisgyermekek 14 százaléka, a tizenévesek 20 százaléka csak hetente egyszer vagy ennél is ritkábban beszél a szüleivel. „Az egyszerű videóhívás is emlékezteti a gyermeket arra, hogy szeretik” – fogalmazott Alexandrescu. A Salvați Copiii ezért indította el a Hívd fel őket naponta! Kapcsolat határok nélkül című kampányát, amely a szülők, gyermekek és gondozóik számára nyújt gyakorlati tanácsokat a www.copiisinguriacasa.ro oldalon.
A Salvați Copiii 2022-es tanulmánya szerint egy év alatt több mint 536.000 gyermek volt olyan helyzetben, hogy legalább egyik szülője külföldön dolgozott. Szinte egymillió gyermek, azaz a romániai kiskorúak körülbelül 25 százaléka már élte át a szülő(k) tartós távollétét gyermekkorában.
A Salvați Copiii 2010 óta több mint 16 000 gyermeknek és 10 500 felnőttnek nyújtott közvetlen pszichológiai és szociális tanácsadást, iskolai támogatást, gyermekfoglalkozásokat és szülők számára indított nevelési programokat. Több mint 130 000 személyt tájékoztattak közvetlen tevékenységek révén, míg médiakampányaik több mint 5 millió emberhez jutottak el.
A szervezet hangsúlyozza: szükség van a gazdasági migráció által érintett gyermekek szisztematikus azonosítására, folyamatos pszichoszociális támogatására, szülői nevelési programokra és a társadalmi kockázatok megelőzését szolgáló intézkedésekre. Ehhez elengedhetetlen a pénzügyi források – köztük uniós alapok – biztosítása a gyermekvédelmi szolgáltatások megerősítésére.
„Egyetlen gyermek sem maradhat magára”
„Románia nem engedheti meg magának, hogy figyelmen kívül hagyja a több százezer gyermek sorsát, akik állandó érzelmi támogatás nélkül nőnek fel. A szülőktől való elszakadás nem válhat normává. Kollektív felelősségünk, hogy biztosítsuk: egyetlen gyermek sem marad magára” – hangsúlyozta Gabriela Alexandrescu.