Több romániai nyaralt az idén, és nem is olyan drágán

A turisták igénylik a korszerű, jól felszerelt szállodát

Sokan a horgászati lehetőségek miatt választják a Duna-deltában eltöltött vakációt (Fotó: Kiss Olivér)
Egy országos hatósugarú turisztikai cég közzétette a 2024-es nyári turistaidényre vonatkozó következtetéseit. Ebből megtudhattuk, hogy a tengerparti szállásfoglalások száma idén nőtt, mint ahogyan a kereslet is a korszerű szállodák iránt, különösen azok esetében, amelyek all inclusive típusú szolgáltatásokat kínáltak. A belföldi turizmus népszerűségéhez hozzájárultak a munkavállalók utazási utalványai is. Ami a hegyvidéki és fürdőhelyeken való nyaralást illeti, a számok hasonlatosak a 2023-as számokhoz, míg a city-break típusú vakációk száma nyolc százalékkal nőtt 2023-hoz képest – a koncertek, zenei fesztiválok vagy gasztronómiai események hozzájárultak az ilyen típusú nyaralás iránti kereslet megnövekedéséhez. Ami pedig a külföldi nyaralásokat illeti, idén is sok romániai lakos kereste fel Görögországot, Olaszországot és Törökországot, de nőtt az Egyesült Arab Emírségeket választó nyaralók száma is.

ÖSSZEFOGLALÓ

Idén nyáron 3,8 százalékkal nőtt tavalyhoz képest a nyaralás-foglalások száma, ez a jelenség a munkaadók által nyújtott utazási utalványoknak is köszönhető. Az elköltött utazási utalványok összértéke 2023-ban megközelítette a kétmilliárd lejt – tudhattuk meg a BIBI Touring Touroperator országos hatósugarú turisztikai iroda közleményéből. A dokumentumból kiderül, hogy a román tengerpartot idén 8,5 százalékkal többen keresték fel, mint tavaly. A tengeren nyaralók átlag 4,7 éjszakát töltöttek ott; a turisták mintegy 4000 elszállásolási egység közül választhattak. Az átlagos szállásdíj személyenként 1102 lej volt, ami tíz százalékos árnövekedést jelent a tavalyhoz képest. Több szálloda nem drágította idén a díjakat, hanem a szállás mellé felajánlott, az étkezéssel kapcsolatos szolgáltatásait módosította. Ugyancsak idén tíz százalékkal nőtt azon turisták száma, akik az all inclusive szolgáltatást ajánló szállodákban szálltak meg. Ugyanakkor a vendégek száma nem nőtt, hanem talán csökkent is azokban a szállodákban, amelyeket az utóbbi években nem korszerűsítettek. A legkedveltebb tengerparti helységek Mamaia, majd következik Eforie Nord, Neptun-Olimp és Costineşti – ezekben jegyezték a foglalások hatvan százalékát. 

Ami a hegyvidéki és a fürdőhelyeken való nyaralást illeti, a számok hasonlatosak az előző évihez. Hegyvidéken egy napra átlagosan 573 lejt kellett személyenként fizetni, míg a fürdőhelyeken ez az összeg elérte az 1162 lejt – ami 6,5 százalékos árnövekedést jelent. A turisták átlag 4,4 éjszakát töltöttek el ezekben az egységekben. A hegyi nyaralóhelyek közül a legnépszerűbb Sinaia, Predeal és Brassó Pojána volt – a foglalások 55 százaléka ezekre az üdülőhelyekre összpontosult. Ami a gyógyfürdőket illeti, a foglalások 68 százalékát Félixfürdőn, Herkulesfürdőn és Călimăneşti-Căciulata helységekben jegyezték. 

A fent említett turisztikai iroda adataiból kiderül: a foglalások terén a legnagyobb, 12%-os növekedést a Duna-deltában jegyezték, bár a szakemberek aggódtak a közelben dúló háború miatt. A vendégek átlag 3,4 éjszakát töltöttek ott. Az átlagár 743 lej volt személyenként, ez tavalyhoz képest tíz százalékos drágulást jelent. A turisták 63%-a az alábbi helységeket kereste fel a deltában: Crişan, Sulina, Băltenii de Sus és Sfântu Gheorghe. 

A city-break típusú vakációk száma is nyolc százalékkal nőtt 2023-hoz képest. A koncertek, zenei fesztiválok vagy gasztronómiai események hozzájárultak az ilyen típusú nyaralás iránti kereslet megnövekedéséhez. E tekintetben a foglalások többsége Kolozsvár, Konstanca, Brassó, Gyulafehérvár, Bukarest és Segesvár helységre vonatkozott. 

„Ami az idei nyaralást illeti, januárban és februárban több turisztikai csomagot adtunk el, mint tavaly. Viszont áprilisban, májusban és augusztusban kevesebbet. Nemcsak a turizmust, hanem a lakosokat is negatívan befolyásolta a lakosok vásárlóerejének csökkentése és az adóterhek növelése. Gyakorlatilag az eladások mérsékelten nőttek, viszont a költségek nagy mértékben. Csak az incoming típusú turizmus teljesítette a várt növekedést, de még mindig nem érte el a 2018–2019-es szintet” nyilatkozta Adrian Voican, a Bibi Group4Travel turisztikai cég elnöke.

„Ahhoz, hogy a turizmus jó gazdasági eredményt érjen el, szükség van a munkavállalóknak nyújtott utazási utalványokra. Ugyanakkor a szállodákat fel kell újítani, prémium típusú spa-egységeket és vendéglőket kell kialakítani. Már áruljuk a 2025-ös tengerparti turisztikai csomagokat, ezeknél a legnépszerűbbek az all inclusive szolgáltatást nyújtó szállodák” – tette hozzá Voican, aki szerint a szép nyári idő is hozzájárult ahhoz, többen akartak nyaralni, mint az előző években. 

Ami pedig a romániaiak külföldi nyaralását illeti, a legtöbben Görögországban, Spanyolországban és Olaszországban nyaraltak. Görögországban a legolcsóbban Korfu szigetén lehetett nyaralni: 461 eurót fizettek személyenként a turisták egy hétnapos nyaralásért, ami magába foglalta a repülőjegyet és a szállást. Kréta szigetén, Platanias helységben viszont 986 eurót kellett fizetni ugyanolyan szolgáltatásért. Spanyolországban a legkevesebbet Lloret del Mar helységben kellett kifizetni az egyhetes nyaralásért személyenként: 315 eurót, de aki például Palma de Mallorcát választotta, az 440 euróval többet költött. Olaszországban Bologna volt a legolcsóbb úti cél, mivel repülőjeggyel és szállással 390 euróba került egy személynek az egyhetes nyaralás. 

Egy másik, a 2024-es nyári turisztikai szezonra vonatkozó érdekesség, hogy nőtt az Egyesült Arab Emírségekben nyaralók száma: Dubaj és Abu Dhabi került az érdeklődés középpontjába, ahol a hat-hét napos nyaralás ára 380–445 euró között ingadozott.

promedtudo2Hirdetés

A rovat cikkei

Egy 44-tagú magyarországi turistacsoport, egy idegenvezető és két buszsofőr került kórházba Romániában ételmérgezési tünetekkel, miután herkulesfürdői szálláshelyükön ettek – közölte kedden az Adevarul hírportál.
Közhír