Vincze Loránt az SZNT nemzeti régiókról szóló javaslatáról

Vincze Loránt RMDSZ-es EP-képviselő elmondta, révbe ért a Székely Nemzeti Tanács által indított polgári kezdeményezés, amely a kisebbségek által lakott régiók kiemelt európai uniós forrásokból történő támogatását írja elő, azt javasolja. Ez több mint egy évtizedes történet, valamivel a Minority SafePack kezdeményezés után indult, amely időközben lejárt.
A Székely Nemzeti Tanács várt az új bizottság megalakulásáig, most mutatta be a kezdeményezést, az Európai Parlamentben is volt bizottsági meghallgatás, most pedig a plenáris ülésen a politikai pártok és a képviselők mondták el a véleményüket a kezdeményezésről – magyarázta Vincze.
„Nyilván támogatjuk ezt a kezdeményezést, az RMDSZ részéről Korodi Attila a kezdeményező bizottságnak is tagja volt, hiszen számunkra fontos, hogy az Európai régióban élő nemzeti közösségek megbecsülést és támogatást élvezzenek” – fogalmazott. Hozzátette, a regionális politikában több olyan tényező van, amely a támogatásra szánt pénzek kiszámolásakor számít. „Szerintünk ilyen tényező lehet a régió kulturális jellege, az, hogy több nemzeti kisebbség otthona. Azt szeretnénk, hogy erre is lehessen pénzt áldozni, legyen rá külön forrás” – fejtette ki a képviselő.
Az Európai Bizottság szeptember 4-én dönt arról, hogy indít-e jogalkotást, tehát lesz-e uniós törvény a felvetés alapján. Mint ismeretes, a Minority SafePack esetében a döntés negatív volt, utólag az Európai Bíróság is úgy értékelte, hogy a bizottság jól döntött.
Kérdésünkre, hogy az SZNT kezdeményezésének milyen esélyei vannak, Vincze Loránt úgy fogalmazott, „statisztikai esélyekről kell beszélnünk. Eddig 11 polgári kezdeményezés volt az Európai Unió történetében – köztük a Minority SafePack és az SZNT kezdeményezése –, és egyikük sem ért véget jogalkotással.” Elmondta, a Lisszaboni szerződésben létezik ez a jogi eszköz, amelyet azonban az Európai Bizottság „abszolút figyelmen kívül hagy”, ezáltal a polgároktól veszi el a lehetőséget, hiszen hiába élnek a rendelkezésre álló eszközzel, hiába gyűjtenek össze egymillió aláírást valamilyen ügy mellett, ha abból mégsem lesz jogalkotás.
„Azt gondolom, hogy ez demokráciadeficit, mivel az eszközök azért vannak, hogy a polgárok valóban éljenek azokkal, és érjenek el eredményeket, különben csalódás lesz a vége. Ez már látszik is, hiszen az utóbbi időben egyre kevesebb aláírásgyűjtés indul el, vagy időközben abbamaradnak. A leginkább eltántorító ok, hogy a kezdeményezéseket a bizottság nem kezeli helyén, nem indít jogalkotást. Ennek fényében kell az SZNT-s nemzeti régiós kezdeményezésére is tekinteni” – vélekedett Vincze Loránt.
Daniel Buda román EP-képviselő a sajtónak úgy nyilatkozott, az EU-nak kifejezetten a régiók igényeit, szükségleteit kell figyelembe vennie, nem pedig ezek nyelvi vagy etnikai összetételét. „Az SZNT kezdeményezésének valójában nincs megalapozottsága. Jómagam támogatom a nemzeti kisebbségek jogainak szavatolását, ám nem ilyen módon és nem ilyen eszközökkel” – jelentette ki.
A kolozsvári EP-képviselő, aki a Nemzeti Liberális Párt (PNL) színeiben jutott be az európai törvényhozó testületbe, hozzátette, köztudott, hogy Románia minden szinten szavatolja a kisebbségek jogait, ezért nem érti, az SZNT miért hozakodott elő ezzel a kezdeményezéssel.