Alin Tişe a sajtónak elmondta: a hatóságok csak annyit tehetnek, hogy pénzbírsággal sújtják a cégeket, ha azok nem végzik rendesen a munkájukat.
– A megyei tanács hatáskörébe közel 1290 kilométernyi megyei út tartozik. Bizonyos utak esetében gondokat jeleztek, ezért elnézést kérünk a kellemetlenségekért. Főleg hegyvidéken a cégek nem tudtak kellőképpen működni a nagyobb mennyiségű lehullott hó miatt. Pénzbírságot róvunk ki minden esetben, amikor a cégek későn kezdenek neki a munkának, vagy egyáltalán neki sem fogtak. Ez idővel oda vezethet, hogy fel kell bontanunk a cégekkel kötött szerződést – nyilatkozta a megyei tanács elnöke.
– Vállalom a felelősséget a gondokért, habár van világos szerződésünk, időben fizetünk, és a Kolozs Megyei Tanács érdeke az, hogy téli útviszonyok közepette is közlekedhessenek a gépkocsik. Múlt héten két megyei utat ideiglenesen lezártak: a Havasnagyfalu/Marisel felé vezető P107-est és a Meregyó–Ic ponor közötti C108-ast. Hóvihar volt, a munkagépek nem tudtak oda jutni, a hó pedig egy méter magas volt. Elfogadjuk, hogy rendkívüli helyszíneken szélsőséges körülmények voltak, de nem lehetünk elnézőek akkor, amikor az úttisztítás zavartalan lehetett volna, mint például Erdőfeleken. Ezen kitételek szerepelnek a szerződésben, és pénzbírsággal fogjuk sújtani a hóeltakarító cégeket, egészen addig, míg végül a teljes munkadíjtól megfosztjuk őket – pontosított Tișe.
A megyei tanácselnök azt is elmondta, hogy tél közepén nem a szerződés felbontása a megoldás, mivel új közbeszerzési eljárás lebonyolítása több mint egy évet venne igénybe.
– Ha tőlem függött volna, már holnap felbontanám a hóeltakarító cégekkel kötött szerződést, de ez új közbeszerzési eljárás kiírását jelentette volna, amelynek a lebonyolítása legalább egy év. A szerződés felbontása gyakorlatilag azt jelentette volna, hogy ezen a télen egyetlen céget sem kötelezhettünk volna hóeltakarításra – pontosított a megyei tanácselnök.
A megyei hatóságok megpróbáltak más cégeket, illetve munkagépeken bevonni a hóeltakarításba, de ez jelentkezők hiányában nem sikerült.
– Azok a cégek, amelyek megnyerik a közbeszerzési eljárást, legtöbbször bizonyítékot hoznak arra vonatkozólag, hogy rendelkeznek munkagépekkel, de mivel több szerződésben is érdekeltek, nehezen tesznek eleget az összes követelmények. Megpróbáltunk más cégekkel is szerződést kötni, de nem volt jelentkező. Nagy gondot jelent a szakcég és a munkaerő – közölte Alin Tișe.
A hóeltakarítással foglalkozó cégek munkagépeit többször látták a városban felemelt hóekével közlekedve, mert így akarták becsapni a hatóságokat, hiszen a nem működő hóekével való „utazás” is alkalmas arra, hogy a szerződésben megszabott kilométereket teljesítsék, miközben a gépek által megtett utat GPS-rendszerrel követik.
– Mi hetente ellenőrizzük a cégeket, a munkagépek GPS-szel vannak ellátva, de sokszor voltunk tanúi annak, amint a munkagépek csak közlekedtek ahelyett, hogy dolgoztak volan. Az esetről felvétel is készült – mesélte a megyei tanácselnök.
A hóeltakarító cégekkel kötött szerződést leghamarabb idén tavasszal lehetne felmondani, még akkor is, ha még nem járt le a négyéves szerződéses időszak.
– Március végén behatóbban elemezzük a szerződést, és ha arra a következtetésre jutunk, hogy azt fel kell mondani, akkor fel is mondjuk, és új közbeszerzési eljárást írunk ki. Ám a közbeszerzési eljárást megfellebbező vesztes cégek miatt előfordulhat, hogy a közbeszerzési eljárásnak még jövő télen sem lesz eredménye. Az utolsó hóeltakarítással kapcsolatos közbeszerzés lebonyolítása másfél évig húzódott – közölte Tise.