Hegedüs: azt akarjuk, hogy a gyermekeink tudjanak románul
„Romániában először történik meg, hogy az európai uniós alapok minisztériuma olyan projektet támogat, amellyel segíti az őshonos nemzeti kisebbségek, illetve a magyar gyermekek románnyelv-tanulását. Azt akarjuk, hogy a gyermekeink tudjanak románul” – nyilatkozta csütörtöki kolozsvári sajtótájékoztatóján Hegedüs Csilla RMDSZ-es államtitkár, aki a napokban írta alá azt a kilencmillió eurós szerződést, amely a megvalósítást lehetővé teszi. A programot az oktatási minisztérium bonyolítja le a Babeş–Bolyai Tudományegyetemmel (BBTE), a nagyváradi székhelyű Országos Magyar Pedagógus-továbbképző Központtal és a Hargita megyei pedagógusházzal partnerségben.
Szabó Ödön, az RMDSZ Bihar megyei képviselője a sajtótájékoztatón egy lehetséges applikációt ismertetett, amelynek tárgya a kirándulás lenne, és ezáltal a gyermekek nemcsak földrajzi ismeretekkel gazdagodnának, hanem például azt is megtudnák: a kiruccanásra vitt csomagban található tárgyaknak mi az elnevezése.
„A célunk az, hogy ne legyen gond a románnyelv-tanulással. Különösen a kisebb közösségekben, illetve ahol a magyar közösség többségben él, gondot jelent a román nyelv elsajátítása. Hiszen a gyermekek csak az iskolában, órán „találkoznak” a román nyelvvel. A román nyelvű telefonos applikációkat, programokat 2023. november 30-ig kell befejezni. Továbbá el kell készíteni azokat az anyagokat, amelyek bekerülhetnek a mindennapi románnyelv-oktatásba is” – nyilatkozta Hegedüs Csilla államtitkár.
Szabó Ödön emlékeztetett, a 2011-ben elfogadott oktatási törvény előírja, hogy új módszertannal lehet tanítani a román nyelvet és irodalmat a nemzeti kisebbségi osztályok számára. A politikus szerint ez olyan lehetőség, amivel a magyar közösség élt, de elmondása szerint ez sok nehézséggel is járt, a tankönyvek például késve jelentek meg. Továbbá a pedagógusoknak nehéz volt átállni az új módszertanra, nem volt külön szakkör, ami a kisebbségi osztályokban tanító pedagógusokat segítette volna.
Mint mondta, a projekt során 6190 pedagógust képeznek ki az elkövetkező két évben, azaz nagyjából az összes olyan tanárt, aki óvodában vagy iskolában román nyelvet és irodalmat tanít. Közöttük található ötven olyan pedagógus, aki román tagozaton tanít, de vannak a nemzeti kisebbséghez tartozó diákjaik is, rájuk szintén oda kell figyelni.
Az applikációt 27 kísérleti osztályban tesztelik majd, ami 370 tanuló részvételét jelenti, közülük 180 óvodás, a többi iskolás. Az applikáció mellé több módszertani útmutatót is kidolgoznak az óvodások, az elemi tagozatos kisdiákok és a középiskolások számára. De lesznek módszertanok a matematika és a természettudományok terén is, amelyek azokat a tanulókat segítik, akik nyolcadik után román tagozaton folytatják majd a líceumi tanulmányaikat – magyarázta Szabó Ödön.
Az RMDSZ reméli, hogy a képzést jövő év tavaszáig akkreditálják, és ezt követően elkezdődhet a tanárok képzése. A Szabadság kérdésére Szabó Ödön elmondta: a pedagógusképzés kétlépcsős lesz. Először szűkebb, hozzávetőlegesen 80 tagból álló csoportot képeznek ki, amelynek tagjai aztán minden megyét lefednek, és ők maguk tartják a tulajdonképpeni képzést a romántanároknak. A képzés online és fizikai jelenléttel zajlik, és csúcsminőségű eszközcsomagot feltételez. Ugyanakkor a pedagógusképzéssel párhuzamosan létrehozzák az oktatási segédanyagokat, amelyeket aztán letesztelnek.
(Borítókép: Facebook/RMDSZ)