Körbe-körbe néztem, és örömmel nyugtáztam: még ha nincs is májusi meleg, azért süt a nap, a fák zöldbe borultak. Hirtelen orrfacsaró bűz csapta meg az orrom. Nem kellett sok, hogy ráébredjek a szomorú (és bűzös) valóságra: épp egy szemétszállító teherautó mellett haladok el. A teherautó pont egy süllyesztett, egy-két éve felszerelt hulladéktároló előtt állt meg. A cég munkásai szaporán dolgoztak: az inox színű felső részt a magasba emelték, majd kihúzták alóluk azokat a nagyobb tartályokat, ahova a szemetet öntik a lakosok. A hulladékszállító autó belseje – már amit láttam abból – siralmasan nézett ki: a mocskos felületen – amit csak Isten tudja, mikor takarítottak ki, mostak meg – rengeteg szemét kandikált ki. A szemétszállító pedig zutty bele a hulladékot.
Mivel a helyszínen csak egy teherautó volt, és nem akartam véglegesen elkeseredni, ezért nem akartam meggyőződni arról a többek által hangoztatott véleményről, miszerint a hulladékszállító cég egybe önti még a szelektíven gyűjtött hulladékot is.
Hazafele menet azon gondolkodtam, hogy hamarosan két éve vezették be kötelező érvénnyel Kolozsváron a szelektív hulladékgyűjtést. Nagy csinnadrattával persze, amikor átadták az első földbe süllyesztett szelektív tárolókat. A csinnadratta elmúlt ugyan, de a helyzet változatlan maradt: a lakosok jó része még mindig nem gyűjti szelektíven a hulladékot, aki pedig igen, még annak is elmegy a kedve, amikor meglát egy ilyen szemétszállítási akciót, mint én most.
Naivan azt hittem, épp elég idő telt el, hogy hulladékszállítás és a szelektív hulladékgyűjtés terén is előrelépést érjünk el. Az elmúlt két évben sorra kérdeztem ismerőseimet, hogyan valósul meg nálunk a szelektív hulladékgyűjtés? Nos, az elmondottak még jobban elkeserítettek, mert egyértelmű volt, hogy a két kolozsvári hulladékszállító magáncég még mindig nem oldotta meg megnyugtató módon ezt a problémát. Úgy tűnik, az önkormányzatnak sincsenek meg a kellő eszközei a helyzet megoldására, hiszen nem állíthat minden szeméttároló mellé egy-egy alkalmazottat. Ha pedig megbírságolja a cégeket, azok a mellényzsebükből kifizetik azt. Egyszer, kétszer, sokszor.
Mégis, kérdem én, mekkora kihívás lehet az önkormányzat számára a szelektív hulladékgyűjtés megszervezése? Mit várhatunk nagyobb projektek esetén, ha néhány szemetes kocsi felsorakoztatása ekkora gondot jelent. Vagy gondatlanságot?