Az Eurostat felmérése szerint gondtalanságban leköröztük az EU-t
A felmérés értelmében az 1-től 10-ig terjedő pontskálán az általános életviteli elégedettség mutatója az EU-ban 7,1, ami megegyezik a Romániában mért szinttel. A hazai megkérdezettek 63,7%-a minősítette életszínvonalát közepesnek, 19,7%-a magasnak, és 16,6%-a alacsonynak.
A pénzügyi elégedettség tekintetében az EU átlaga 6 pont, Romániáé ezt meghaladja: 6,2 pont. A hazai lakosság 61,8 százaléka tartja anyagi helyzetét közepesnek, 8%-a vallotta magát magas jövedelműnek, és 30,2%-a alacsony bevétellel rendelkezőnek.
A munkahellyel kapcsolatos elégedettségi ráta az Európai Unióban 7,1 pontos átlagot mutat, ami megegyezik a mienkkel. A hazai lakosság 62%-a közepesen elégedett munkahelyével, 20,6%-a tartja nagyon jónak és 17,4%-a nagyon rossznak állását.
Az életkörülmények tekintetében az uniós átlag 7,3 pont, ezt meghaladja a romániai 7,4 pontos értékelés. Annak ellenére, hogy kimutatták: az átlagos légszennyezettség az unióban 22,5 mikrogramm/köbméter, Romániában 25 mikrogramm/köbméter. A lakáskörülmények terén az elégedettségi rátánk 7,4 pont miközben az unióban 7,5 ez a pontszám, jóllehet nálunk lakóhelyi túlnépesedés van: 49,7%, ami az unióban 16,8%. Ilyen szempontból utolsó Bulgária 6 ponttal, első Finnország 8,4 ponttal.
A személyes kapcsolatok mutatója az EU-ban 7,8 pontot ér, nálunk 7,6-ot. A megkérdezett hazai lakosság 94%-a nyilatkozta azt, hogy szükség esetén van támasza, az unióban ez 93,3%-os átlagot eredményezett.
A fentieket kiegészítik az Országos Statisztikai Hivatal adatai: Romániában az átlagos életkor 72 év, amely az Európai Unióban a legkisebb, a háztartások jövedelmének 38%-át költik élelmiszerre, 6%-át dohánytermékekre és alkoholos italokra, 25%-át lakáskarbantartásra, és csak kevés pénz marad oktatásra, egészségvédelemre. Ráadásul a felnőtt lakosság 25%-a dohányzó.
Mindezek ellenére az Eurostat tanulmánya szerint a romániai lakosság viszonylag elégedett sorsával – esetleg „igényszintje” miatt –, és ezért körözhette le az Európai Unió átlagos szintjét.
(Borítókép: Rohonyi D. Iván felvétele)