Az eddigi adatok szerint a 28 éves ausztrál férfi tavaly Bulgáriában, Romániában és Magyarországon is járt, három évvel ezelőtt pedig megfordult az egykori Jugoszlávia majdnem minden tagállamában.
Horváth József kifejtette: egy ilyen akció elkövetése után a titkosszolgálatok versenyt futnak az idővel, próbálják minél gyorsabban felderíteni, hogy magányos elkövetőről van-e szó vagy szélesebb kapcsolati hálóval rendelkezik-e a tettes, ami elkerülte a figyelmüket. Elmondta, hogy a szélsőjobboldali, neonáci szervezetek világszinten kapcsolati hálót építenek, amelyen keresztül kicserélik gondolataikat, erősítik egymást, akár fegyverhez is jutnak.
A szakértő szerint nem kizárt, hogy az elkövető "magányos őrült", ahogy az sem zárható ki, hogy felhasználták a kereszténység és az iszlám közötti feszültség generálására.
Szakértő: röviddel az új-zélandi terrortámadás után nyilvánosságra kerültek az elkövetőhöz köthető európai szálak
Néhány órával az új-zélandi, két mecset elleni terrortámadás után már részletesen ismertek voltak az elkövetőhöz kapcsolható közép- és kelet-európai szálak, ezért nem kizárt, hogy valaki gyorsan a hatóságok tudomására hozta ezeket az információkat - hívta fel a figyelmet Horváth József biztonságpolitikai szakértő az M1 aktuális csatorna szombat esti műsorában.