
KOVÁCS SZILVESZTER
Mivel egyre több fiatal érdeklődik a könnyűzene iránt, ebben a tanévben az egyébként elég friss tantárgynak számító musical felkapottá vált a hallgatók körében, és csoporttá szerveződtek. Szorgos munkájuk eredményét meglehetősen nagyszámú közönségnek mutatták be június 28-án, szombaton Kolozsvár egyik legrégebbi független kulturális intézményében, a Tranzit Házban. A hozzávetőlegesen száz férőhelyes teremben több fiatal a földön ülve tekintette meg a közel háromnegyedórás előadást. A csoport Presser Gábor és Adamis Anna 1973-ban bemutatott Képzelt riport egy amerikai popfesztiválról című musicaljét adta elő Gombár Annamária rendezésében. A zenei felkészítésért Toadere-Kovács Dalma karmester, zenei mediációs szakember és Nagy Zoltán, az egri Eszterházy Károly Katolikus Egyetem tanára felelt. Az előadás különlegessége volt, hogy szövegkönyv híján nem az eredeti történetet mutatták be, hanem annak átértelmezett változatát. Új történetet találtak ki hozzá, amely nagyvonalakban a férfi és a nő szenvedélyes, önfeláldozó kapcsolatát mutatja be. Mind az alkotók, mind az előadók arra törekedtek, hogy a szövegbetétek hiánya ne okozzon hiátust a néző számára: dramaturgiai elemek és kifejező koreográfia is mélyítette az élményt. A szabad, ösztönös táncmozdulatok is arra utaltak, hogy kezdő, lelkes fiatal társaság van a színpadon, akik a formabontás bátorságával és frissességével hódították meg a közönséget.
A dráma középpontjában egy passzív, rideg férfialak állt, akit Márton Csaba alakított. Minden körülötte zajlott. Néha kilépett (kikényszerült) a középpontból, ami érzelmi instabilitásának jeléül hatott. Egyetlen vokális része volt, amikor a Hány cédula egy élet című dalt énekelte el. De annál nagyobb meglepetésként hatott, hiszen a darab végéig meg sem mukkant. A közönség azt is hihette addig, hogy néma szerep az övé, végül viszont egyedi, öblös hangjával lenyűgözte a nagyérdeműt.
A musical másik központi alakjának, Eszternek szerepét Neagoi Éva játszotta. A csapatból legjobban talán nála volt érezhető az, hogy a szerepével teljesen azonosulni tudott. Kiváló színészi készségekkel megáldott előadó, aki interpretációjával és hangjával képes volt könnyeket csalni a közönség szemébe. Eszter szentimentális személyiség. Miután szerelmét visszautasítják, másban próbálja megtalálni a boldogságot. Sikertelenül. Szerelméhez fűzött túlzott érzelmi ragaszkodása végül tragikus halálához vezet. A drámában Eszter belső konfliktusán van a legnagyobb hangsúly. Érdekes, hogy a haláljelenetnél a misztikus férfialak kilép a körből és háttérbe vonul, illusztrálva ezzel, hogy Eszter létét teljes mértékben a férfi határozta meg.
József és Beverly szerepében Kőő Ákos, illetve Sallai Kata léptek fel. Az Eszter keresése című duettjüket emelném ki, amely József meggyilkolásával végződött. A musical egyik legkifejezőbb jelenete, amelyben Ákos és Kata kiválóan alakított. Beverly rideg arca miután leszúrta Józsefet, és az azt kísérő döbbent csönd meghatározó élmény volt.
Kiemelném, hogy bár voltak főszereplők, szinte mind a tizennégy fellépőnek jutott szólóénekes rész, ami hangszínben is változatossá tette a koncertet. Az előadás végén a diákok ráadásként elénekelték a We Are The World című dalt, amely igazán felemelő élményt nyújtott a közönségnek.
A musicalt természetesen élő zenével adták elő. A korábban már említett Nagy Zoltán egyetemi oktató és Klem Dénes Egerből jöttek kiegészíteni a csapatot, zongorán, illetve dobon kísérték az énekeseket. A zenekar további tagjai: Hencz Márk (gitár), Szabó Alexandra (szaxofon) és Halász Richárd (basszusgitár).
Összességében igazán megindító előadásnak lehettünk tanúi. A Képzelt riport történetének átértelmezése a férfi-nő kapcsolatára vonatkoztatva – bemutatva a viszonzatlan szerelem, szerelmi csalódottság és persze a fiatalkori lázadás, szabadság témáit – igazán jó művészi elképzelés. Valamilyen formában mindannyian átéltük ezeket az érzéseket, így erőteljesen megérintette a lelkünket ez a sajátos interpretáció. Pár technikai hibát leszámítva, amelyeket a mikroportok ingadozó működésének lehetett betudni, a koncert teljeskörű élményt nyújtott mindenki számára. És ez még csak a kezdet. A Református Tanárképző és Zeneművészeti Kar musical csoportjának további előadásaihoz nagy reményeket fűzünk.