Kerekes Ákos
Az elmúlt hónapokban nekiveselkedtünk, és felkutattuk a paloták történelmét, annak vicces és komor részeit, néhol szomorú, néhol pedig humoros sorsát. Néhány nappal azután, hogy apáczais csapatunkkal a Státus-házak őreivé váltunk, körbejártuk a palotákat, s gyönyörködtünk a minden stílust ötvöző építésében, megcsodáltuk a belső udvarokat, amelyek most felújítás alatt állnak, ellátogattunk a toronyba is, amely hamarosan a kedvenc helyünkké vált. Itt találkoztunk anno Hegedüs Csillával is arra a beszélgetésre, amelyen minden csapat átesett. Hogy a párbeszéd egy jelentős részét visszaadjam: „Még följebb kell menni?!?” Viszont utólag kiderült, hogy megérte. Ha hideg is volt, saját terepen fogadtuk vendégeinket, a Státus-paloták szívében, ott, ahol sok ötletünk született, és sokra mondtunk végleges ítéletet is.
A történelemben való utazásunk során azt is megtudtuk, hogy bizony ebben az utcában működtek Kolozsvár legelitebb helyei, mint például az Adria Kávéház, ahol minden este Kolozsvár legjobb női zenekara húzta a talpalávalót, vagy a feledhetetlen Kikaker, ahová csak fényesre suvickolt cipőben lehetett belépni és tilos volt csak úgy a földre hamuzni.
Ebben az utcában működött Haraszty Jenő fűszer-, csemege-, és déligyümölcsboltja, pincéiben pedig nemes francia borok porosodtak üvegbe zárva. A Sári testvérek, a híres kalapkészítők, a kegyetlen divatdiktátorok, akik egy éjszaka alatt képesek voltak az egész régió kalapdivatját megváltoztatni azzal, hogy egy furcsa kalapot tettek ki a kirakatba. Itt tevékenykedett Demjén és Lucs, Kolozsvár akkori legnemesebb és legjobb két öltönymestere, akiknek kezében csak úgy táncolt a cérna és a tű.
Érdekes, az emberek a Szentegyház utcát egy idő után elkezdték csalóköznek hívni. Ennek az volt az oka, hogy az újonnan emelt bérházak, ráadásul Kolozsvár szívében, erős vonzerővel bírtak az ügyvédek körében, így lassan befészkelték magukat az utcába. Hogy a kor embere miért asszociálta őket rögtön a csalással, azt a mai napig sem tudni...
Ezek hát a Státus-paloták, a mi kis örökbefogadott örökségünk. Gondoljunk csak bele, miket láthatott. Itt áll már majdnem 120 éve, s ha megszólalhatna, annak ellenére, hogy rengeteg kegyetlenséget látott, valószínűleg a jó dolgokról regélne. Ez a mi épületünk, az épület, ami ha nem is minden elmében, de a miénkben biztos örökítőre talált. Most mi vagyunk az örökösök, s majd egyszer ezeket a kincseket mi fogjuk továbbadni.
Farsang alkalmából korabeli bált rendezünk a Státus Palotákban – a téma az 1900-as századforduló. Pénteken, február 24-én 18 órától megnyitja kapuit az első Státusbál, ahova bárkit szeretettel várunk! Süteményt és szomjoltót is lehet hozni, a belépés díjtalan! Ajánlott jelmezben jönni, viszont ha valaki magának öltözik, az sem baj!
Találkozunk pénteken, s addig is, merjenek nagyot álmodni!
Nézze meg a csapat által készített Mannequin Challenge videót is.