Stabilról negatívra változtatták Románia adósbesorolási kilátását

kép
Tánczos Barna RMDSZ-es pénzügyminiszter munkatársaival egyeztet (Facebook)
Az S&P Global nemzetközi hitelminősítő péntek este megerősítette Románia BBB-/A-3 szintű befektetési ajánlású adósbesorolását, azonban stabilról negatívra változtatta az adósbesorolás kilátását – tájákoztatott az Agerpres hírügynökség.

Közleményében az S&P úgy értékelte, hogy a bizonytalan politikai légkör várhatóan késleltetni fogja az új kormány költségvetés-konszolidációs programjának megvalósítását. A hitelminősítő emlékeztetett, hogy a tavalyi választások előtti túlköltekezések miatt a költségvetési hiány 2024 végére megközelítette a GDP 8,7 százalékát, ami jóval meghaladja a várakozásaikat. 

Az S&P szakértői szerint a lazább adópolitika magasan tartja a folyó fizetési mérleg hiányát, ami az államadósság további növekedéséhez vezet, így Románia ki lesz téve a külföldi befektetők lehetséges bizalomingadozásával kapcsolatos sokkhatásoknak.

Egy másik nemzetközi hitelminősítő, a Fitch Ratings december 18-án jelentette be, hogy megerősítette Románia BBB-szintű befektetési ajánlású adósbesorolását, ám stabilról negatívra változtatta az adósbesorolás kilátását.

Egyértelmű jelzés az S&P hitelminősítő intézettől, hogy stabilról negatívra változtatta a román gazdaság kilátásait. łíítóA költségvetési hiány csökkentésére, megfontolt költségvetésre, és az állam karcsúsítására van szükség ahhoz, hogy helyreállítsuk a költségvetési egyensúlyt, s biztosítsuk az állami költségvetés hitelességét – reagált a hírre Tánczos Barna.

A pénzügyminiszter Facebook-bejegyzésében közölte: bejelentett értékelésében az S&P nem változtatta meg Románia adósbesorolását, amely szerint továbbra is befektetésre ajánlják az országot.

Tánczos leszögezte: a költségvetési hiány csökkentését és a gazdasági növekedést célzó kormányzati döntéseket a lehető leggyorsabb ütemben, az európai partnerekkel egyeztetett formában kell végrehajtani. A 2025-ös költségvetés, amelyet a következő napokban mutatnak be a kormányban, majd a parlament elé terjesztenek, a közpénzek megfontolt kezelését tükrözi. A költségvetési hiány csökkentéséhez szükséges intézkedéseket minden állami intézmény vezetőjének, minden állami vállalatnak és szakszervezeti vezetőnek, polgármesternek és megyei tanácsi elnöknek, helyi és megyei tanácsosnak meg kell értenie, s tiszteletben kell tartania.

“Sem a kiadások csökkentése, sem a gazdaság strukturális hiányosságainak felszámolása nem tűrnek halasztást, mert ezekkel az intézkedésekkel minden nap közelebb kerülünk a kitűzött hiánycél eléréséhez. Az adóhatóság és a vámhatóság elindult a digitalizáció, az intézményi megerősödés útján, így kötelességük az adóbehajtás hatékonyságának növelése. Ahogy azt a héten Brüsszelben is megerősítették, egy erős gazdaságra, folyamatos gazdasági növekedésre támaszkodhatunk, amelyet 2025-ben nagyszabású állami beruházások fognak támogatni.

A hitelminősítők és a befektetők, akik figyelnek ezekre a jelekre, a gazdasági fejlődésünkben és a költségvetési mutatók alakulásában meg fogják látni a kormányzati intézkedések hatását. 

Az adósbesorolás megtartása nagyban függ attól, hogy mennyire vagyunk képesek betartani a vállalásainkat” – hangsúlyozta a pénzügyminiszter.