LABDARÚGÓ III. LIGA, 18., UTOLSÓ FORDULÓ
Pénteken 15 órai kezdettel bonyolítják le a labdarúgó harmadosztály Kolozs megyei érdekeltségű csoportjainak a 18., utolsó fordulóban esedékes mérkőzéseit.
A tervezett program:
9. csoport: • Dési Egyesülés–Szászrégeni Lendület • Marosújvári SK–Alsógáldi Ipar • Nyárádtői Egyesülés–Tordai Üveg Aranyos FC • Gyulafehérvári Egyesülés–Vajdahunyadi SK • Kolozsvári Egészség–Kudzsiri CSO (Nemeszsukon játsszák).
10. csoport: • Váradszentmártoni CSC–Dési Szamos • Nagyváradi AC–Nagyváradi Esthajnalcsillag/Luceafărul • Nagysomkúti Haladás–Zilahi MSC • Szatmárnémeti MSC–Nagybányai Minaur • Szilágysomlyói Sport–Besztercei 1. FC Glória.
LABDARÚGÓ II. LIGA, RÁJÁTSZÁS, 6. FORDULÓ
A román labdarúgó másodosztályban pénteken és szombaton játsszák a rájátszás 6. fordulójának találkozóit.
A tervezett program:
Felsőház:
Pénteken: • Temesvári ASU Politechnika–Călăraşi-i Dunărea (15 órakor) • Krajovai U 1948–Mioveni-i SK (20 órakor). Szombaton: • Bukaresti Rapid–FK Csíkszereda (20 órakor).
Alsóház (a mérkőzések – egy kivétellel – 11 órakor kezdődnek):
A-csoport:
Pénteken: • Lénárdfalvi ACSF–Szlatinai MSC • Bukaresti Metaloglobus–Zsilvásárhelyi/Târgu Jiu-i Pandúrok. Szombaton: • Konstancai Farul–Kolozsvári U FC (12.30-kor). A Temesvári Ripensia szabadnapos.
B-csoport, pénteken: • Chiajnai Concordia–Zsilvásárhelyi Jövő Pandúrok • Resicabányai MSC–Bodzavásári/Buzăui Gloria MSC • Bákói Aerostar–Szloboziai Egyesülés. A Ploieşti-i Petrolul szabadnapos.
IONUŢ BADEA VISSZAUTASÍTOTTA AZ U FC-T
A Kolozsvári U FC másodosztályú labdarúgócsapata és egykori edzője, Ionuţ Badea nem tudott megegyezni pénzügyileg, így nem lesz az együttes sportigazgatója és menedzsere, mint ahogy korábban bejelentették.
EURO-2020: BUDAPESTRE ÉRKEZIK A TRÓFEA
A napokban a magyar fővárosba érkezik az Henri Delaunay Kupa, amelyet a részben a budapesti rendezésű labdarúgó Európa-bajnokság győztese érdemel ki. Szöllősi György, a Magyar Sportújságírók Szövetségének (MSÚSZ) elnöke szerdán az m1 aktuális csatornán elmondta, a trófeát – amely három napot tölt majd Magyarországon – a magyar válogatott tagjai is megtekinthetik, emellett néhány sajtóeseményen mutatják be, illetve több nevezetes budapesti helyszínen fényképezik.
„Ez Budapestnek és a magyar futballnak is egyfajta hírverés, és kissé kezdhet talán úrrá lenni rajtunk az Eb-láz is. Az az Európa-bajnokság, amelyre a kelleténél többet vártunk, már csak egy karnyújtásnyira van” – jegyezte meg Szöllősi György.
A kontinensviadalt június 11. és július 11. között Budapesten, Bukarestben, Londonban, Münchenben, Bakuban, Szentpétervárott, Rómában, Koppenhágában, Amszterdamban, Glasgow-ban és Sevillában rendezik. A magyar fővárosban a Puskás Aréna, a románban pedig a Nemzeti Aréna három csoportmérkőzésnek és egy nyolcaddöntőnek ad otthont.
FÉRFI KÉZILABDA EB-SELEJTEZŐ: KILENCGÓLOS ROMÁN VERESÉG A SVÉDEKTŐL
A román férfi kézilabda válogatott 31–23 (14–7) arányú vereséget szenvedett Svédországtól az Európa-bajnoki selejtezők 8. csoportjának szerda esti mérkőzésén.
Rareş Fortuneanu szövetségi kapitány csapatának góldobói: Javier Humet Gaminde és Mihai Asoltanei 6–6, Călin Căbuţ és Andrei Buzle 3–3, Adrian Rotaru 2, Răzvan Gavriloaia, Gabriel Dumitriu és Nicuşor Negru 1–1; a svédek legjobbja Niclas Ekberg 7 gólig jutott.
A csoport másik mérkőzésén: • Koszovó–Montenegró 22–27 (10–13). Az állás: 1. Svédország 8 pont/4 mérkőzés, 2. Montenegró 4/4, 3. ROMÁNIA 3/5 (137–144), 4. Koszovó 3/5 (116–137).
Pénteken játsszák a Montenegró–Svédország találkozót, a csoportkör vasárnap a Montenegró–Románia és Svédország–Koszovó meccsekkel zárul.
A selejteztőcsoportokból két csapat jut tovább a 2022-es Eb-re, továbbá a négy legjobb csoportharmadik is a 24 csapatos kontinensviadal résztvevője, amelynek a címvédő Spanyolország, az ezüstérmes Horvátország, továbbá a két rendező, Magyarország és Szlovákia már biztos tagja. Románia legutóbb 1996-ben szerepelt Európa-bajnokságon, a spanyolországi vetélkedőn a 9. helyen végzett.
A 62. ÉS 63. ROMÁN OLIMPIAI KVÓTA
A tokiói olimpia román kerete 63 főre szaporodott, miután vívásban és asztaliteniszben összejött egy-egy kvóta. A 62. részvételi jogot (a szó szoros értelmében is) a kardozó Iulian Teodosiu vívta ki, aki megnyerte a madridi európai olimpiai pótkvalifikációs verseny döntőjét, a fináléban 15–11-re nyert az ukrán Andrij Jagodka ellen. Teodosiu a második vívó Ana Maria Popescu után, aki ötkarikás kvótát szerez. A magyarok közül a párbajtőröző Kun Anna és a tőröző Dósa Dániel sem tudott tokiói kvótát szerezni, utóbbi fegyvernemben ez Silviu Roşunak sem jött össze. Női tőrben, valamint férfi és női kardban kijutott a magyar válogatott a játékokra, így ezekben a csapatverseny mellett egyéniben a maximális három-három vívó szerepelhet, férfi párbajtőrben pedig ranglistás helyezése alapján Siklósi Gergely indulhat Tokióban.
Asztaliteniszben a portugál Guimaraesben rendeztek ötkarikás pótkvalifikációt, itt Ovidiu Ionescu ért el sikert azzal, hogy a döntőbe jutott a második főtáblán. A magyar Szudi Ádámnak és a román Rareş Şipoşnak ez nem sikerült. A férfiaknál eddig korábban Majoros Bencének sikerült kvótát szereznie, a magyar női válogatott – Fazekas Mária, Madarász Dóra és Pergel Szandra – pedig már tavaly januárban kiharcolta a részvételt, s a háromfős (plusz egy tartalék) csapatból ketten egyesben is indulatnak majd a japán fővárosban. Hasonlóképpen teljes létszámmal szerepelhet a romániai női válogatott, amely egyéniben Szőcs Bernadette Cynthiát és Elizabeta Samarát indíthatja. Még vegyespárosban is van esélye indulásra a Szőcs, Ionescu kettősnek, de ezt később közlik.
TOKIÓ 2020: JOGI ÚTON AKARJA KIHARCOLNI AZ OLIMPIAI SZEREPLÉST AZ AMPUTÁLT LÁBÚ LEEPER
Az atlétikai világszövetség (WA) illetékes testülete nemet mondott a tokiói olimpián az épek között indulni szándékozó Blake Leeper amputált lábú amerikai futó kérelmére. A 31 éves atléta, aki speciális protézist használva szeretett volna rajthoz állni a tavalyról az idei nyárra halasztott ötkarikás játékokon, máris jelezte: ismét fellebbez a CAS-nál, jóllehet a nemzetközi Sportdöntőbíróság korábban már kimondta, hogy Leeper nem versenyezhet az épek mezőnyében.
Az insidethegames.biz beszámolója szerint a WA szakmai testülete friss elutasító határozatában döntő érvként szerepel, hogy a Leeper által használt mechanikus segédeszköz másodpercekben mérhető „tisztességtelen versenyelőnyt” jelentene a futó számára az ép sportolókkal szemben, mivel a különleges szénszálas protézisek 15 centiméterrel hosszabbak, mint a lábai lennének. Az afroamerikai Leeper ügyvédjei már korábban faji megkülönböztetésnek minősítették a paralimpiai szervezetek által elfogadott maximális magasságot (MASH), mondván, hogy azt kaukázusi és ázsiai embertípusok adatai alapján állapították meg. A WA öttagú ítésztestületének viszont az az álláspontja, hogy közvetlen kapcsolat van a lábhossz és a futási sebesség között, és megítélése szerint Leepert „természetellenesen magassá” teszi a protézise.
A mostani WA-döntésre reagálva Leeper azt mondta, hogy fellebbez a CAS-nál. „Nem helyes, hogy a World Athletics továbbra is diszkriminálja a fogyatékkal élő fekete sportolókat, és hogy a WA által kinevezett testület ismét szentesítette ezt a diszkriminatív bánásmódot” – fogalmazott a futó. Leeper 400 méteren ezüst-, 200-on pedig bronzérmet nyert a 2012-es, londoni paralimpián.
A dél-afrikai paralimpiai bajnok, Oscar Pistorius 2011-ben a 4 × 400 méteres váltó tagjaként ezüstérmes volt a világbajnokságon és a 2012-es olimpián is szerepelhetett, mert a CAS 2008-ban számára kedvező döntést hozott.