2026-ban már egy „újgenerációs” múzeumot látogathatnak Szászfenesen
Az Erdélyi Nemzeti Történeti Múzeum (MNIT) a PNRR keretében benyújtott pályázatban az Erdélyi identitások és konfliktusok múzeuma elnevezést jelölte meg az új épületegyüttes neveként; amint Felix Marcu múzeumigazgató a sajtónak több alkalommal kiemelte, ez az elnevezés azzal függ össze, hogy a projektre az elnyomással és konfliktusokkal kapcsolatos múzeumok és emlékhelyek korszerűsítése/kialakítása kategória keretében hívtak le támogatást, a kulturális turizmus fejlesztése céljából.
A PNRR-ben szereplő leírás szerint az új múzeum az erdélyi nemzetiségek történelmét, a közöttük levő interakciót és az együttélést hivatott bemutatni – nem a nemzetiségi viszálykodások sorát emelné ki, amint attól többen tartottak, amikor a pályázatnak híre ment.
A történeti múzeumnak több mint 450 ezer műtárgya van, de nagyon kevés tárhellyel rendelkezik, és a belvárosi épületben a raktárhelyiségek nem a legalkalmasabbak a gyűjtemények tárolására, a restaurátori műhelyekre is ráfér a korszerűsítés, illetve a helyhiány miatt nem lehet a kollekciókat sem megfelelően bemutatni – emelte ki lapunknak Geanina Simion, a MNIT közönségkapcsolatokért felelős vezetője.
A történeti múzeumnak a Szászfenesen épülő új épülete háromszintes lenne, 8 ezer négyzetméternyi hasznos felülettel, illetve parkolót, zöldövezetet is kialakítanának körülötte. A múzeumépítési projekt indulásáról tájékoztató MNIT-közlemény szerint a pályázat összértéke közel 146 millió lej, és 2026. június 30-ig kell befejezni.
Fotó: mnit.ro
A korábbi sajtóhírek szerint az építési költségek 15 millió eurót tesznek ki – 12 milliót a tervezésre és kivitelezésre, 3 milliót a felszerelésre és áfa kifizetésére költenének. A múzeum közleményében olvasható leírás szerint, a projekt átfogó célja olyan korszerű múzeumi tér létrehozása, amely holisztikus szemlélettel közelíti meg a tárgyi és szellemi örökséget, és megfelelő történelmi környezetet kínál a látogatóknak.
Az épületegyüttesnek egyik meghatározó eleme a 21. századi, 1500-2000 négyzetméteres kiállítótér lesz, amely minden tekintetben megfelel a hatályos jogszabályi előírásoknak, mikroklíma-szabályozó rendszerekkel rendelkezik.
Kiemelt cél a hálózatépítés is – a tervek szerint az új múzeum kapcsolatot tartana fenn mindazokkal a szervezetekkel, amelyek a történeti örökség kutatására, megőrzésére, helyreállítására és hasznosítására, valamint az erdélyi történelmi térség értékeinek tudatosítására összpontosítanak.
„2026-tól a közönség újgenerációs, korszerű építészeti koncepciók szerint kialakított történeti múzeumot látogathat majd Szászfenesen, amely a 21. századi kritériumoknak megfelelő terekkel, raktárhelyiségekkel, konzerváló és restauráló műhelyekkel rendelkezik” – összegzi közleményében a MNIT. Az új épületben múzeumpedagógiai foglalkozásokra alkalmas termek, többfunkciós rendezvénytér, multimédiás terem, kávézó, játszóház és bolt is lesz, hogy a múzeum a családok kisebb-nagyobb tagjai számára egyaránt szabadidős térré válhasson.
A történeti múzeum vezetősége bízik abban, hogy a közeljövőben közvetlen partnerségeket építhetnek ki olyan cégekkel, amelyek az örökség bemutatását, kutatását segítő digitális technológiák fejlesztésével foglalkoznak, legyen szó virtuális valóságról, mesterséges intelligenciáról vagy robotikáról.
(Borítókép: mnit.ro)