A román elnöki hivatal korábbi közleménye szerint Maia Sandu munkalátogatásra érkezett Bukarestbe, többek között azért, hogy a két ország közös energetikai, közlekedési, egészségügyi, oktatási és információtechnológiai projektjeiről egyeztessen hivatali kollégájával, különös tekintettel a Moldovai Köztársaságnak az Európai Unióhoz (EU) való közelítését célzó kezdeményezésekre. Az elnöki hivatal közlése alapján ez a politikai egyeztetés Románia egyértelmű és határozott támogatását jelzi a Moldovai Köztársaságnak.
Klaus Iohannis államfő a csütörtöki sajtótájékoztatón „kiváltságosnak” nevezte Románia és Moldova kapcsolatait. Leszögezte: Románia nem hagyja magára Moldovát az „orosz destabilizációs kísérletekkel szemben”, hozzátéve: Románia felkérte az EU-t, hogy azok ellen is vezessen be szankciókat, akik Moldova alkotmányos rendjét aknázzák alá.
Iohannis hangsúlyozta: „különösen aggasztóak” Oroszországnak a moldovai demokratikus rend megingatására tett kísérletei, amelyeket Románia határozottan elítél. Emlékeztetett arra, hogy pontosan egy évvel ezelőtt, február 24-én támadta meg Oroszország Ukrajnát. Mint megjegyezte, „történelmi méretű válságos időszakon megyünk keresztül.”
„A Moldovai Köztársaság nincs egyedül ezekkel a provokációkkal szemben” – jelentette ki Klaus Iohannis. Hozzátette, hogy Románia továbbra is figyelemmel kíséri Oroszország hibrid hadviselését, amely egyre intenzívebbé válik.
„A destabilizációs kísérleteket segíti az oroszbarát propaganda, amelynek célja az Oroszország számára hasznos narratívák terjesztése, valamint egységünk és szolidaritásunk megbontása. De mi nem fogunk engedni” – fogalmazott Iohannis.
Ismételten a támogatásáról biztosította Kisinyov „felelős álláspontját” a trasznisztriai kérdésben.
Sajtónyilatkozata végén az államfő elmondta, Románia az EU és a NATO rendelkezésére álló eszközökkel is igyekszik megerősíteni Moldova ellenálló képességét minden külső fenyegetéssel szemben. Emlékeztetett, hogy Bukarest már az ukrajnai háború kezdetétől határozottan fellépett a Moldovai Köztársaság védelmében is. A felek eszmecserét folytattak a biztonsági kihívásokról, valamint az ukrajnai orosz agresszió gazdasági, társadalmi és humanitárius hatásainak kezeléséről is.
Tavaly február 24. után Románia üzemanyaggal, közvetlen költségvetési támogatással és villamos energia-szállítással is támogatta Moldovát, ezzel biztosítva a szomszédos ország villamosenergia-szükségletének 80-90 százalékát. A Iaşi-Ungheni-Chişinau gázvezetéken keresztül kereskedelmi gázszállítás is irányul a Moldovai Köztársaság fele, ami lényeges tényező Kisinyov energetikai függetlenségének elérésében – emelte ki a román államfő.
Kép: www.presidency.ro