Románia határain tovább növekedett a migrációs nyomás tavaly

Románia határain tovább növekedett a migrációs nyomás tavaly
Tovább növekedett a migrációs nyomás tavaly Románia határain: a határrendészet ma közzétett éves mérlege szerint csaknem másfélszer annyi határsértőt fogtak el 2021-ben, mint 2020-ban, amikor 2019-hez képest megháromszorozódott az illegális bevándorlók száma.

A jelentés szerint 2021-ben 15 390 határsértőt tartóztattak fel a román határrendőrök, közülük 9053-an illegálisan érkeztek Romániába, 6337-en pedig illegálisan próbálták elhagyni az országot. A Romániába törvénytelenül bejutni próbáló határsértők száma 35 százalékkal, az országból (legtöbbször Magyarországon keresztül) illegálisan továbbjutni próbálók száma pedig 61 százalékkal emelkedett az előző évhez képest. A 2020-as évre vonatkozó statisztikában 10 586 határsértő szerepelt.A határrendészet szerint valójában több mint nyolcszor annyian próbáltak Szerbia felől illegálisan bejutni Romániába, mint ahány bevándorlót már román területen fogtak el: tavaly a szerb hatóságokkal együttműködve 75 624 határsértő átjutását akadályozták meg.A mostani éves kimutatásból kiderült, hogy a román területen elfogott határsértőket 2289 csoportba szervezve, több mint 600 román vagy külföldi embercsempész próbálta átszöktetni a határon. Ami a módszereket illeti: továbbra is a zöldhatáron próbálkoznak a legtöbben (9214), de látványosan megugrott - az előző évi adatokhoz képest több mint háromszorosára (5040) emelkedett - a gépjárművekben elbújt határsértők száma, és csaknem megduplázódott (432) azoké, akik hamis okmányokkal próbálkoztak. A román határrendészet a tavalyi év újdonságaként említi, hogy a folyami határszakaszon is megjelent a migrációs nyomás: 2021-ben 704 határsértő a Dunán csónakkal átkelve próbált illegálisan bejutni Romániába.Romániában 2021-ben 5907 határsértő kért menedékjogot, s ez több mint 60 százalékos növekedés az előző évhez képest. Őket ezután a bevándorlási hivatal (IGI) vette nyilvántartásba, és kérelmük elbírálásáig szabadon mozoghattak az ország területén. Sokan közülük a magyar határnál próbálkoznak továbbjutni Nyugat-Európába.A határsértők között a legtöbben Afganisztánból, Szíriából, Bangladesből, Irakból, Törökországból, Pakisztánból, Indiából, Marokkóból, Algériából és Tunéziából érkeztek Romániába.

promedtudo2Hirdetés

A rovat cikkei

Augusztusban 52,7 százalékra nőtt Románia GDP-arányos államadóssága – írja az Agerpres a pénzügyminisztérium közleménye alapján. Július végén a GDP 52 százalékát tette ki a román államadósság.
Belpol
Sem konkrét időpontot, sem a román tisztségviselők által remélt pozitív jelzéseket nem tartalmaz az Európai Unió (EU) bel- és igazságügyi, valamint belügyminiszterei tanácsának (LIBE) csütörtöki, luxembourgi ülését követően kiadott hivatalos közlemény a Románia és Bulgária Schengen-csatlakozását illetően. A közlésben annyi áll, hogy a Bulgáriával és Romániával közös belső szárazföldi határellenőrzés megszüntetésének időpontjának meghatározásához új határozatra lesz szükség, írja a Hotnews hírportál. Gerhard Karner osztrák belügyminiszter már a találkozó előtt jelezte, hogy Bécs továbbra is ellenzi Románia és Bulgária teljes körű schengeni tagságát. Az uniós szakminiszterek következő ülése december 12–13-án lesz.
Belpol