RMDSZ: foglalkozzon a kisebbségvédelemmel is a román uniós elnökség

RMDSZ: foglalkozzon a kisebbségvédelemmel is a román uniós elnökség
Románia 2019 első felében esedékes uniós elnöksége csak akkor lehet teljes, ha érdemben foglalkozik a kisebbségi ügyekkel is - mutatott rá Korodi Attila, az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetője, miután egy parlamenti küldöttség tagjaként a kormány képviselőivel együtt részt vett az EU-s elnökséget előkészítő egyeztetésen.

 A román uniós elnökséghez fűzött RMDSZ-es javaslatok előterjesztéséről pénteki hírlevelében számolt be a szövetség.

A kormány részéről az EU-s ügyekért felelős miniszter mellett jelen voltak a szaktárcák EU-s elnökség előkészítéséért felelős államtitkárok, valamint a parlament részéről a speciális- és a külügyi bizottságok tagjai vettek részt a tárgyaláson.

Az RMDSZ azt javasolja, hogy az alapvető emberi jogok betartása mellett Románia emelje az uniós elnöksége prioritásai közé az őshonos és nemzeti kisebbségek jogainak bővítését és védelmét, a meglévő törvények betartásának számonkérését, és a jogkörök szélesítését - mutatott rá a frakcióvezető.

Az RMDSZ - a Minority SafePack európai polgári kezdeményezésre alapozva - tovább akarja mélyíteni az európai párbeszédet a témában és egy olyan társadalmi közeg megteremtését szorgalmazza, amelyben minden kisebbség jól érzi magát - közölte Korodi Attila. Az oktatás és nevelés terén, az anyanyelven történő oktatás és az interetnikus kapcsolatok erősítése, valamint egymás kultúrájának megismerése a cél.

Az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetője úgy értékelte: Romániában még hatalmas a lemaradás az európai irányelvek és politikák alkalmazása terén, ezért ebben a felkészülési időszakban Románia részéről legalább olyan mértékű, az európai felzárkózást célzó erőfeszítésekre van szükség, mint a csatlakozást megelőző időszakban, és ehhez az RMDSZ is minden eszközével hozzá kíván járulni.

promedtudo2Hirdetés

A rovat cikkei

Augusztusban 52,7 százalékra nőtt Románia GDP-arányos államadóssága – írja az Agerpres a pénzügyminisztérium közleménye alapján. Július végén a GDP 52 százalékát tette ki a román államadósság.
Belpol
Sem konkrét időpontot, sem a román tisztségviselők által remélt pozitív jelzéseket nem tartalmaz az Európai Unió (EU) bel- és igazságügyi, valamint belügyminiszterei tanácsának (LIBE) csütörtöki, luxembourgi ülését követően kiadott hivatalos közlemény a Románia és Bulgária Schengen-csatlakozását illetően. A közlésben annyi áll, hogy a Bulgáriával és Romániával közös belső szárazföldi határellenőrzés megszüntetésének időpontjának meghatározásához új határozatra lesz szükség, írja a Hotnews hírportál. Gerhard Karner osztrák belügyminiszter már a találkozó előtt jelezte, hogy Bécs továbbra is ellenzi Románia és Bulgária teljes körű schengeni tagságát. Az uniós szakminiszterek következő ülése december 12–13-án lesz.
Belpol