Az alkotás hanganyaga a következő elemeket tartalmazta: „az irredentista és revizionista magyar egyesületek továbbra is haszonélvezői a kolozsvári polgárok pénzének”; „elég megnézni azon közpénzeket, amelyeket egyes kolozsvári kulturális egyesületek kapnak, és nagyon tisztán láthatjuk, hogy a kolozsváriak adókból befolyt pénzének többsége azokhoz a magyar egyesületekhez jut, amelyek a magyar szélsőségességet és Székelyföld autonómiáját pénzelik. Ami történik, nagyon súlyos. A hatóságok úgy tesznek, mintha nem látnák.” „Sajnos az erdélyi, sőt a kolozsvári románok továbbra is meg vannak alázva és el vannak nyomva.” „Ezért, ennek az Avram Iancu felvonulásnak az a szerepe is megvan, hogy felébresszen bennünket, románokat, hogy végre urak legyünk itthon, minálunk.” „Cluj nem Kolozsvár”.
Az alkotások köztéri megjelenítésének meglepetés jellege a pop-up kortársművészeti alkotásokra jellemző. A tervek szerint a figyelemfelkeltő alkotásoknak reggel 7 és 12 között kellett volna a vízen úszni, de a kolozsvári hatóságok már 8–9 óra között eltávolították őket. Az installációk célja az volt, hogy felhívja a figyelmet a kölcsönös bizalom és tisztelet fontosságára, a közhivatal aktív szerepvállalásának szükségességére, valamint arra, hogy a társadalmi szereplők egy tanulási folyamat részesei.
Az alkotásokról készült filmet 2017. július 27-én mutatják be.
Ţene miatt a Köztisztviselők Országos Ügynökségéhez fordul az RMDSZ
– A hivatalos eljárás értelmében első lépésben a Köztisztviselők Országos Ügynökségénél, valamint a Kolozsvári Polgármesteri Hivatalnál, egy előzetes panasz benyújtásával kell jeleznünk kifogásainkat Ionuţ Ţene kinevezésével kapcsolatban – tájékoztatott Csoma Botond, az RMDSZ Kolozs megyei szervezetének elnöke. Mint ismert, az elmúlt időszakban a Diszkriminációellenes Tanácsnál is panaszt tett az RMDSZ, amiért a köztudottan kisebbségellenes Ionuţ Ţenét nevezték ki Kolozsvár oktatási, kulturális, vallási, sport és szociális kérdésekkel foglalkozó irodájának vezetőjévé.
Az RMDSZ Kolozs megyei szervezete jelezte június végén, hogy a tisztviselő kinevezése összeférhetetlen közéleti tevékenységével, hiszen Ionuţ Ţene több alkalommal is tett nyilvánosan sértő és diszkriminatív megjegyzéseket a kisebbségek irányába. A Mikó Imre Jogvédelmi Szolgálat kolozsvári kirendeltségével közösen panaszt nyújtottak be az Országos Diszkriminációellenes Tanácshoz (CNCD). Az ügy következő lépéseként pedig elkezdték a közigazgatási eljárást is, annak érdekében, hogy visszavonják Ţene kinevezését. – Az 554/2004-es közigazgatási bíráskodásról szóló törvény alapján előzetes panaszt nyújtunk be a Köztisztviselők Országos Ügynökségéhez, valamint a Kolozsvári Polgármesteri Hivatalhoz. Ez a két intézmény érintett a versenyvizsga megszervezését illetően, melynek eredményeként a vasgárdistákkal rokonszenvező köztisztviselő kerülhetett a kincses város kulturális osztályának élére. Ma mindkét intézményhez letettük a hivatalos panaszt. Köztudott, hogy ez a téma hosszú ideje foglalkoztatja a civil társadalmat is, több mint 2300 aláírást gyűjtöttek össze különböző civil szervezetek a tisztviselő kinevezésének visszavonásáért – részletezte a Kolozs megyei képviselő.
Csoma tájékoztatott: a Diszkriminációellenes Tanács további kiegészítéseket kért a benyújtott panasz mellé, amelyet a héten küldtek el Bukarestbe és a tanács várhatóan augusztus elsején tárgyalja a panaszt. Az ANFP és a Kolozsvári Polgármesteri Hivatalhoz benyújtott panaszokra 30 napon belül kell érkeznie a hivatalos válaszoknak. Az előzetes eljárás keretében megszerkesztett panaszt több szervezet írta alá, köztük az RMDSZ Kolozs megyei szervezete, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR), a Kolozsvári Zsidó Hitközség, a Társadalmi Párbeszédért Csoport (GDS) és a RomaniCriss roma érdekvédelmi szervezet.