Az ünnepség elején Grezsa Csaba főkonzul szólt a jelenlevőkhöz, emlékeztetve a múltidéző, egyben értékőrző programsorozat állomásaira, és arra, hogy népünk sorsában mindig összefonódik ünnep és áldozat. Róth Márton külügyi és közkapcsolati igazgató a kezdeményezés gondolati hátteréről, motivációiról beszélt.
Ezután következett a vetített képekkel illusztrált, Kassay Ildikó, a Krónika Intézet igazgatója által összeállított rangos megemlékező műsor, amelyet mély átéléssel a nagyváradi születésű Serfőző Levente plébános, püspöki helynök, a Gál Ferenc Egyetem főiskolai docense, a Szeged-Csanádi Egyházmegye Kateketikai Intézetének főigazgatója vezetett.
Az egyházüldözést illusztráló előadás során vértanúságot szenvedett elődökről, börtönviszonyokról, hűségről, helytállásról, kitartásról hallhattunk, olyan személyiségekről, mint Boga Alajos, Sándor Imre, Györgypál Albert, Ikrich Auguszta, Boros Fortunát, Boldog Bogdánffy Szilárd, Boldog Scheffler János, Gajdátsy Béla, Hajdú Gabriella – ők csupán néhány név a több mint százból, akik a mi mai, nyugodt, szabad körülmények közt megélt egyházi hitéletünkért haltak meg embertelen, megalázó körülmények között, kitartva az Isten és az Apostoli Szentszék, a mindenkori pápa iránti hűségben.
A Szent Mihály-templomban nagy számú érdeklődő jelenlétében zajló megemlékezésen a Liszt Ferenc-díjas magyar zongoraművész, Szilasi Alex közreműködött, aki egyebek mellett kiemelkedő módon adta elő Frederic Chopin Gyászindulóját.
Az előadást követően vértanúink és hitvallóink tiszteletére mutattak be szentmisét, amelynek főcelebránsa Kiss-Rigó László, szeged-csanádi megyéspüspök volt, akivel több – Magyarországról, Erdélyből érkezett és helybeli – pap koncelebrált.
A liturgia elején László Attila főesperes-plébános köszöntötte az egyházi és világi méltóságokat: Kiss-Rigó László püspököt, Serfőző Leventét, Róth Márton külügyi és közkapcsolati igazgatót, Kovács István unitárius püspököt, Gáll Sándort, az Erdélyi Református Egyházkerület tanügyi és személyzeti előadótanácsosát, Dinka Levente evangélikus lelkészt, Tofana Vasilét, a kolozsvár-szamosújvári görögkatolikus egyházmegye általános helynökét, Kassai Ildikót, Szilasi Alexet, Melega Pétert, a szatmári püspökség gazdasági igazgatóját, Kapor János temesvári kanonokot, Grezsa Csaba főkonzult és munkatársait, valamint minden jelenlevőt. Kiemelte, hogy a mai idők börtönét leginkább a különféle ideológiáktól való „megkötözöttség” jelenti. „Ez az emlékezés számunkra ébresztő: feladatunk, küldetésünk van: istengyermekségünktől adottan azt munkálni életünkben, hogy bennünk meglássa a másik ember is a testvért, és a testvéreket nem lehet egymással semmilyen ok miatt vagy alapon szembe fordítani. Így teljesedjenek imáink, ebben erősödjünk ma meg! A szent őrzőangyalok ünnepén imádkozzunk most együtt az elhunytakért, az áldozatokért, a magunk számára pedig áldottabb jövőért” – hangsúlyozta.
Kiss-Rigó László püspök szentbeszédében többek között nyomatékosította, hogy Jézus Krisztus számára nem a sír volt a végállomás, hanem feltámadásában az élet igazi győztesének bizonyult, és ez lesz mindannyiunk számára az élet forrása. Ebben osztoznak a keresztény vértanúk és mindazok, akik igazságtalanságot, kínzást, börtönt szenvedtek és szenvednek el a hitükért. Nem az élet vesztesei, hanem az igazi győztesei ők!” – mondta. „Az egykori hősök, vértanúk példájából erőt merítve hatékonyan tudunk mi is hősiesen vagy kevésbé látványosan tanúskodni valódi emberi értékeinkről, hitünkről és keresztény mivoltunkról! – világított rá Kiss-Rigó László.
Az ünnepségen jelen voltak a különböző kolozsvári iskolák hittanos diákjai is hitoktatóik, tanáraik kíséretében; a templom bejáratánál látható volt az ő kreatív megemlékezésük: rajzok, kollázsok, versek, írások az egyes vértanúkról, hitvallókról. Megtudtuk, a legértékesebb alkotásokat a Szabadság hasábjain díjazni fogják, ezt követően az Ars Sacra Claudiopolitana kiállítótermében mutatják be. Az első öt helyezett pedig kétnapos szegedi utazást nyer a Szeged-Csanádi Püspökség jóvoltából.