MÚRE: Erőszakmentes közbeszédet Erdélyben!
“Az erdélyi magyar közbeszédben példátlanul súlyos kijelentésre ragadtatta magát egy magyarországi politikai párt képviselője. Bartha Barna, a Mi Hazánk párt nemzetpolitikai kabinetjének vezetője antiszemita, rasszista kijelentései mellett egy ismert erdélyi magyar újságíró felakasztásának a lehetőségéről beszélt egy nyilvános rendezvényen, méghozzá a bérbeadó jóhiszeműségével visszaélve egyik történelmi egyházunk sepsiszentgyörgyi ingatlanában.
A gyűlöletbeszéd minden formáját elítélve, a Magyar Újságírók Romániai Egyesülete elhatárolódik az elhangzottaktól. A fizikai erőszak minden formája mellett, a szóbeli megfélemlítést is elutasítjuk.
Felhívjuk a figyelmet arra, hogy az ENSZ Oktatási, Tudományos és Kulturális Szervezete (UNESCO) éppen ezekben a napokban szólította fel világszerte a hatóságokat az újságírók elleni bűncselekmények megfelelő kivizsgálására és elítélésére.
Erőszakmentes közbeszédet Erdélyben, a politikában és a médiában egyaránt!” – olvasható a MÚRE állásfoglalásában.
SRR: Elfogadhatatlanok a „faji tisztaságra” felszólító nyilatkozatok
A Román Rádiótársaság (SRR) is reagált Bartha Barna kijelentésére. A Răzvan Ioan Dincă, elnök-vezérigazgató által aláírt állásfoglalás elítél „minden szélsőséges és manipulatív, erőszakra felbujtó viselkedést”.
A SRR vezetőtanácsa által is jegyzett közleményben azt is kiemelik, hogy a magyarországi politikus „a magyarok és a székelyek elcigányosodásáról” is beszélt. A rádiótársaság ezeket a kijelentéseket súlyos támadásnak tartja a demokrácia és a jogállam alapszabályai ellen, a „faji tisztaságra” felszólító nyilatkozatok elfogadhatatlanok egy demokratikus és toleráns Romániában – írják.
Magyarország nemzeti radikális pártjának, a Mi Hazánk Mozgalom székelyföldi körútjáról a Transtelex.ro portál számolt be. A pártot Szabadi István, egy televíziós újságíróból lett pártigazgató, jelenleg országgyűlési képviselő, a marosvásárhelyi származású Bartha Barna, a Mi Hazánk Nemzetpolitikai kabinet vezetője, a Magyar Önvédelmi Mozgalom egykori alelnöke és az Udvarhelyszéken élő Kovács Nemes László, a betiltott Magyar Gárda volt tagja mutatta be Marosvásárhelyen, Székelykeresztúron, Székelyudvarhelyen, Csíkszeredában, Kézdivásárhelyen és Sepsiszentgyörgyön – írják.
A portálnak válaszoló Mi Hazánk Mozgalom szerint “nem jelenthető ki, hogy a büntetőjog kategóriájába esik bármelyik kijelentés, amely elhangzott.”
A Transtelexnek nyilatkozó Parászka Boróka úgy fogalmazott: szerinte nem az ő személye a fontos, „hanem az, hogy a Mi Hazánk a román közmédia magyar nyelvű csatornájának az újságíróját támadta meg. Innentől kezdve ez a sajtó és a közszolgálatiság elleni támadás, amit komolyan kell venni.” Az újságíró azt is elmondta, hogy az ügy a Marosvásárhelyi Rádió főszerkesztőjének tudomására jutott, és vizsgálják, milyen jogi lépéseket kell és lehet tenni.
A Maros Megyei Rendőr-főfelügyelőség Bűnügyi Nyomozó Osztálya pénteken bejelentette, hogy fenyegetés miatt hivatalból indít nyomozást a Mi Hazánk Mozgalom egyik politikusának, Bartha Barnának tulajdonított kijelentés miatt.
Kelemen Hunor: Visszautasítjuk az agressziót!
„Ezekben a napokban egy erdélyi újságírót fenyegettek meg halálosan. Az álláspontunk világos, nem változott az elmúlt 32 évben: függetlenül attól, hogy kiről van szó, polgárról, politikusról, újságíróról, bármilyen közszereplőről, elfogadhatatlannak tartjuk és határozottan visszautasítjuk az ellene irányuló agressziót!” – írja Facebook-bejegyzésében Kelemen Hunor.
„Mi ugyanezt a magatartást és kiállást várjuk el másoktól is. Mert a verbális agresszió kérdésében, amelyet gyakran tettlegesség szokott követni, nincs árnyalt kép. Az agressziót nem lehet meg- vagy félremagyarázni. Akkor sem, ha szűk körben hangzik el egy újságíró ellen, akkor sem, ha politikusokat akarnak akasztani a székely zászló kifüggesztése miatt” – olvasható a szövetség elnökének állásfoglalásában.
Ciuca: Vonják felelősségre a gyűlöletbeszéd terjesztéséért felelősöket!
Nicolae Ciucă miniszterelnök "a demokratikus értékek elleni súlyos támadásként" értékelte a román közszolgálati rádió marosvásárhelyi szerkesztőségének munkatársa, Parászka Boróka elleni fenyegetéseket, ugyanakkor felkérte az illetékes intézményeket, hogy éljenek a törvény által biztosított hatáskörükkel a média képviselőinek védelme érdekében.
A kormány Facebook-oldalán közzétett bejegyzésben a miniszterelnök elfogadhatatlannak nevezte és elítélte a fenyegető nyilatkozatokat.
"Az újságírók szabad véleménynyilvánításhoz való joga a jogállamiság alapfeltétele és a demokrácia alapvető értéke. Felszólítom az illetékes állami intézményeket, hogy a törvény által biztosított hatáskörükkel élve védjék meg az újságírókat és vonják felelősségre a gyűlöletbeszéd terjesztéséért felelős személyeket" - fogalmazott.
A Mi Hazánk Mozgalom nemzeti radikális, populista, euroszkeptikus párt Magyarországon. A legtöbb politikai elemző a szélsőjobboldalra helyezi őket, önmeghatározásuk szerint harmadikutasok. A pártot Toroczkai László és több, a Jobbik Magyarországért Mozgalomból kilépő politikus alapította a 2018-as országgyűlési választás után, miután a Jobbik felhagyott a radikális jobboldali ideológiával.
Képünk illusztráció (hvg.hu)