A Gülermak illetékesei közölték: a metróprojekt nem állt le, az alagút fúrására megvásárolt berendezés tesztelése sikerrel zárult. A képsorokon világosan látszik, hogy a fúrófejet piros-sárga-kékre festették. A gyártás helyére a török cég nem tér ki, ám a videófelvételen kínai írásjelek látszanak. Ugyanazon a plakáton a város neve is megjelenik: Changsa (Csangsa város Hunan tartomány fővárosa – szerk).
Amint arról több ízben beszámoltunk, a kolozsvári metróvonal 21 kilométer hosszú lesz, 19 földalatti állomással meg egy depóval, és nyugat-keleti irányban szeli át a várost. Az első hét megállónak 2026-ra, a teljes beruházásnak 2031-re kell elkészülnie. A metróépítés teljes költsége 2,75 milliárd euró.
A metró alagútjának első kapavágására a helyhatósági és az európai parlamenti választások idején, pontosabban június 5-én került sor, amikor a Kolozsvár vonzáskörzetéhez tartozó Szászfenes (Floreşti) község határában a Şesul de sus utca végén Marcel Ciolacu miniszterelnök, Nicolae Ciucă felsőházi elnök, Sorin Grindeanu szállításügyi miniszter és Emil Boc kolozsvári polgármester jelenlétében hozzáláttak az első metróállomás építéséhez.
Váratlan fordulópontot jelentett Marcel Ciolacu szeptember eleji bejelentése, mely szerint az Országos Helyreállítási Terv (PNRR) keretében az Európai Bizottság (EB) nem finanszírozza a kolozsvári földalatti felépítését. A kormányfő hozzátette: az EB a közbeszerzési eljárás során elkövetett szabálytalanságok és a projekt kivitelezésénél jelentkezett késedelmek miatt vonta meg a beruházás finanszírozását. Kijelentette továbbá: a pénzügyminiszterrel elkezdték az alternatív pénzelési lehetőséget felkutatását, s máris felsejlett egy opció.
Korábban Emil Boc cáfolta azokat a sajtóértesüléseket és kormányforrásokból származó információkat, amelyek szerint Brüsszel megvonta a támogatást. Mi több, az elöljáró és helyettese, Dan Tarcea már arról nyilatkozott, hogy az alagútfúró gépek az elkövetkező időszakban érkeznek Kolozsvárra.