Pénteken kezdődik a Magyar Színházak 35. Kisvárdai Fesztiválja

Pénteken kezdődik a Magyar Színházak 35. Kisvárdai Fesztiválja
Három helyszínen huszonöt előadást tűznek műsorra a pénteken kezdődő Magyar Színházak 35. Kisvárdai Fesztiválján. A programban a tizenhét versenyelőadás mellett díszelőadások, szórakoztató produkciók, hallgatói workshop és flamenco-show várja a közönséget a felső-szabolcsi kisvárosban.

Magyarország egyik legjelentősebb színházi seregszemléjének eseményeit június 23. és július 1. között a megszokott helyszíneken, a Kisvárdai Várszínház és Művelődési Központ színháztermében, a Zsinagógában és a Refi Színpadon tartják. A fesztivál gerincét adó versenyprogramba idén is Balogh Tibor művészeti tanácsadó javaslatai alapján hívták meg a társulatokat, valamint a díjosztó grémium összetételére is ő tett ajánlást.

A szervezők tájékoztatása szerint idén a zsűri tagja lesz Dienes Blanka színésznő, Kiss József drámaíró, rendező, a Soproni Petőfi Színház igazgatója, Németh Ákos drámaíró, műfordító, rendező, Szekeres Szabolcs színikritikus és Szigeti Réka dramaturg.

Az idei színházi fesztiválon nyolcnapos kritikusi mesterkurzuson is részt vehetnek az érdeklődők, ahol az aznap látható előadások alapját képező színpadi szövegekről, az előadás történetéről, a fellépő társulatokról és rendezőkről tudhatnak meg többet. A programvezető Szabó Réka dramaturg, egyetemi tanársegéd, opponensei Szabó Attila, az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet igazgató-helyettese és Kozma András, a Nemzeti Színház dramaturgja lesznek.

A díjakért versengő társulatok között ott lesz a tavalyi fődíjas nagyváradi Szigligeti Színház, a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulata, a székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház, a Komáromi Jókai Színház, a marosvásárhelyi Spectrum Színház, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház, az Újvidéki Színház és a Csíkszeredai Csíki Játékszín, valamint közös produkcióval érkezik a Novem Színházi Szervezet, a Zentai Magyar Kamaraszínház és a magyarkanizsai Regionális Kreatív Műhely.

A beregszászi Kárpátaljai Megyei Magyar Drámai Színház és a kézdivásárhelyi Udvartér Teátrum mellett színpadra lépnek a szabadkai Kosztolányi Dezső Színház és a Szabadkai Népszínház Magyar Társulatának színészei is, de láthatja a közönség az Aradi Kamaraszínház és a szegedi Pinceszínház közös produkcióját is.

A versenyprogramon túl két díszelőadást hívtak meg a fesztiválra: Andrei Șerban rendezésével, A doktor című produkcióval érkezik a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház, a Déryné Társulat pedig a Kis Domonkos Márk rendezte Szemet szemért című előadást mutatja be.

A Refi Színpadon a nézőket többek között a Barcelona Flamenco Ballet Luxuria című flamenco show-ja, az Orlai Produkció, a Veres 1 Színház, a Liliom Produkció és a Pannon Várszínház előadásai várják. KIEGÉSZÍTÉS: Június 26-án a Refi Színpadon tekinthető meg az Édes Anna, a kolozsvári BBTE Magyar Színházi Intézet harmadéves hallgatóinak vizsgaelőadása, rendező Bélai Marcel.

Az idei, egyhetes hallgatói workshopon a Viewpoints improvizációs technikát ismerhetik meg a tanulmányaikat valamilyen színházi képzésben folytató diákok. A részletes fesztiválprogram a www.kisvarda.szinhaz.hu oldalon böngészhető.

Borítókép forrása: Facebook/Magyar Színházak Kisvárdai Fesztiválja

promedtudo2Hirdetés

A rovat cikkei

Szombaton adták át a Magyar Színházak XXXII. Kisvárdai Fesztiváljának díjait: Kárp György, a marosvásárhelyi Spectrum Színház színésze és Boráros Imre, a Komáromi Jókai Színház örökös tagja életműdíjban részesült.
KultSzínTér
Váratlan, ám korántsem véletlen, hogy a nyugati életvitel és értékrend felé tájolás éppen keletről érkező impulzusra történt – véli Lucian Boia történész, akinek immár a nyolcadik kötetét publikálta a Koinónia Kiadó. A románok és Európa című kötet ihletett fordítója Vallasek Júlia, aki másodízben magyarítja a mítoszokat és berögzöttségeket rendre megkérdőjelező történészprofesszort – vele szerveztek beszélgetést a 13. Kolozsvári Ünnepi Könyvhéten.
KultSzínTér