Több magyar előadást is beválogattak
A Romániai Színházi Szövetség (UNITER) közleménye szerint a november 6–14. között zajló eseményt a koronavírus-járvány miatt online formában szervezik meg, az előadások ingyenesen tekinthetők majd meg, ugyanakkor felkérik a válogatásban szereplő színházakat, hogy produkciójukat a FNT égisze alatt tartsák meg székhelyükön.
Az idei fesztivál koncepciója az alkotás–újraalkotás címszavakra épül, összesen 38 előadás szerepel a programban.
A seregszemlére háromtagú bizottság válogatta az előadásokat, Oana Cristea Grigorescu, Cristina Rusiecki és Claudiu Groza színikritikusok egyben az idei kiadás művészeti vezetői is, derül ki az UNITER közleményéből. A programban továbbá szerepelnek majd külföldi előadások is, emellett külön szekcióval emlékeznek a színházi szövetség nemrég elhunyt elnökére, In memoriam Ion Caramitru címmel. Lesznek felolvasószínházi produkciók, könyvbemutatók, vizuális installációk, konferenciák és egyéb kísérőrendezvények, ezek részletes programját hamarosan bejelentik a szervezők.
„A művészek és a közönség számára egyaránt kiszámíthatatlan és frusztráló 2020/2021-es évad után…idén egy szemtől szembeni fesztivált álmodtunk meg, azt reméltük, hogy a nyár »szabadsága« kitart majd szeptember utánig. Ennek ellenére alávetettük magunkat az új korlátozásoknak és online-ra »szűkítettük« a színházi ünnepet, mert meggyőződésünk, hogy fontos fenntartani a fesztivál létezését és folyamatosságát”, nyilatkozta Oana Cristea Grigorescu a közleményben.
Claudiu Groza szerint azért építették idén a kreáció–rekreáció–re-kreáció koncepció köré a válogatást , mert úgy érzik, ezek a hívószavak „képviselik a legjobban a romániai színházi világ jelenlegi helyzetét. Az elmúlt évek akadályai – pandémia, pénzügyi nehézségek – ellenére a román színház figyelemre méltó pezsgést és sokszínűséget tud felmutatni. Igaz, ez gyakran egyfajta kétségbeesett túlélési gyakorlat leginkább a művészek és a színházi társulatok részéről, de az eredmények értékelendők”.
Az erdélyi magyar társulatok közül a sepsiszentgyörgyi M Studio két mozgásszínházi előadással szerepel a programban: Pam param (korefográfus: Andrea Gavriliu) és Pappa mia! (korefográfus: Fehér Ferenc).
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az ifj. Vidnyánszky Attila által rendezett Rómeó és Júliával lesz jelen, a székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház Beckett RÖVIDEK című előadásával (r. Zakariás Zalán), Az özvegy Karnyóné s két szeleburdiak pedig az Aradi Kamaraszínház és a Szegedi Pinceszínház közös produkciójaként került be a válogatásba.
A fesztivál „meghívott előadások” elnevezésű szekciójában szerepel a temesvári Mihai Eminescu Nemzeti Színház Rinocéroszok című produkciója, Eugène Ionesco művét Tompa Gábor rendezte, és szintén ide sorolták Az ember tragédiája című előadást, amelyet Silviu Purcărete állított színpadra a Temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színházban.
Magyar vonatkozású a Rekreáció szekcióba beválogatott Román Drámaírók Színházának két előadása is, a bukaresti társulat Székely Csaba Bánya-trilógiájának első és harmadik részét, a Bányavirágot és a Bányavizet játssza román fordításban, Horia Suru rendezésében.
Szerepel a válogatásban ugyanakkor a Kolozsvári Román Színház Chiritza în carantină című produkciója, az Ada Milea és Andrea Gavriliu által rendezett koncertelőadás ugyancsak a Rekreáció szekcióban látható majd.
Szintén kolozsvári vonatkozású a Reactor független társulat Minden, amit elvett tőlem Alois (Toate lucrurile pe care mi le-a luat Alois) című, román és magyar nyelvű előadása, amelyet Andrei Măjeri rendezett, és amelynek főszereplője, Kató Emőke nemrég elnyerte a legjobb női főszereplőnek járó UNITER-díjat.
A beválogatott előadások részletes listáját a FNT honlapján lehet böngészni, itt található majd a fesztivál teljes programja is.