Telefonon tárgyalt Trump és Putyin az ukrajnai békéről

„Nagyon tartalmas és meglehetősen őszinte beszélgetés volt, és ebből a szempontból rendkívül hasznos. Elsősorban megköszöntem az amerikai elnöknek az Egyesült Államok támogatását abban, hogy újraindulhattak a közvetlen tárgyalások Oroszország és Ukrajna között egy lehetséges békemegállapodásról” – fogalmazott Putyin.
Trump a közösségi oldalán számolt be a tárgyalásról, amely szerinte „nagyon jól sikerült”. „Oroszország és Ukrajna azonnal megkezdi a tárgyalásokat a tűzszünetről, és ami még fontosabb: a háború lezárásáról” – írta az amerikai elnök.
Trump úgy vélte, a felek közötti megállapodás feltételeit kizárólag ők határozhatják meg, mivel olyan részletekkel rendelkeznek, amelyek mások számára nem ismertek. A beszélgetés légkörét „kiválónak” nevezte.
Az amerikai elnök arról is beszámolt, hogy Putyin jelezte, Oroszország nagyszabású kereskedelmi kapcsolatokat kíván kialakítani az Egyesült Államokkal, amint véget ér a háború, amelyet Trump „katasztrofális vérontásnak” nevezett. Kifejtette továbbá, hogy „Oroszország számára hatalmas lehetőség nyílhat újabb munkahelyek és jólét teremtésére. A benne rejlő potenciál határtalan.”
Trump szerint Ukrajna is jelentős nyertese lehet a folyamatnak, különösen az ország újjáépítésében. Hozzátette, a beszélgetést követően tájékoztatta Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt, Ursula von der Leyent, Emmanuel Macront, Giorgia Melonit, Friedrich Merz német kancellárt és Alexander Stubb finn államfőt a megbeszéltekről.
Közlése szerint a Vatikán jelezte, nyitott arra, hogy otthont adjon a béketárgyalásoknak. „Kezdődjön a folyamat!” – zárta Trump a közleményét.
Trump közölte az Egyesült Államok álláspontját a tűzszünetről és a fegyverszünetről, de Oroszország csak a megfelelő megállapodások után lesz kész ezekre - mondta Putyin újságíróknak. „A legfontosabb számunkra a válság kiváltó okainak megszüntetése” - hangsúlyozta. Oroszország egyelőre „kész együttműködni az ukrán féllel az esetleges jövőbeli békeszerződésről szóló memorandumon”. Ez magában foglalja majd „számos álláspont meghatározását, mint például a rendezés alapelvei, a békeszerződés esetleges megkötésének határideje stb.” - sorolta Putyin az Agerpres hírügynökség szerint.
Az orosz elnök szerint ez a memorandum „ bizonyos időre szóló lehetséges tűzszünetet is tartalmazhat, amennyiben megfelelő megállapodások születnek”. „Az isztambuli tárgyalások résztvevői között újraindultak a kapcsolatok, és ez lehetővé teszi számunkra, hogy feltételezzük, hogy általában véve jó úton haladunk” - fogalmazott.
Az amerikai elnök nyomására a hadviselő országok küldöttei 2022 márciusa óta a múlt héten Isztambulban találkoztak először, miután Putyin közvetlen tárgyalásokat javasolt, az európai vezetők és Ukrajna pedig azonnali tűzszünetet követelt.
„A megbeszélés témái a »vérfürdő« leállítása, amely hetente átlagosan több mint 5000 orosz és ukrán katonát öl meg, valamint a kereskedelem lesznek” – írta Trump a Truth Social oldalán.
„Remélhetőleg eredményes nap lesz, tűzszünetre kerül sor, és véget ér ez a nagyon erőszakos háború, amelynek soha nem lett volna szabad megtörténnie” – fogalmazott.
Trump, akinek kormánya világossá tette, hogy Oroszország további szankciókkal nézhet szembe, ha nem veszi komolyan a béketárgyalásokat, kijelentette: Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel és a NATO különböző tagjaival is beszélni fog.
Keir Starmer brit miniszterelnök vasárnap az Egyesült Államok, Olaszország, Franciaország és Németország vezetőivel tárgyalt Oroszország Ukrajna elleni háborújáról – közölte a Downing Street szóvivője.
„Putyin elnöknek meg kell mutatnia, hogy békét akar, és el kell fogadnia a Trump elnök által javasolt, Ukrajna és Európa által támogatott harmincnapos feltétel nélküli tűzszünetet” – írta Emmanuel Macron francia elnök az X-en a vasárnapi telefonbeszélgetés után.
Az orosz elnök eddig elutasította Kijevnek a tárgyalások előtti tűzszünetre vonatkozó követeléseit, mivel úgy véli, az orosz katonai akciók ilyen szüneteltetése lehetővé tenné az ukrán erők számára, hogy a nyugati katonai segítségnek köszönhetően újrafegyverkezzenek – közölte az Agerpres hírügynökség az AFP alapján.
A Trump–Putyin-telefonbeszélgetés „nyilvánvalóan fontos” – ismerte el hétfőn Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője, és biztosított afelől, hogy Moszkva „nagyra értékeli az amerikaiak közvetítését” ebben a nehéz dossziéban.
A szóvivő szerint Oroszország »politikai és diplomáciai eszközökkel« akarja elérni céljait Ukrajnában, több mint három évvel a háború kezdetét követően.
Marco Rubio amerikai külügyminiszter a CBS televíziónak vasárnap Rómából adott interjúban úgy vélekedett, talán az egyetlen mód az orosz–ukrán megrekedt békefolyamat kimozdítására a közvetlen egyeztetés Donald Trump amerikai és Vlagyimir Putyin orosz elnök között, ami hétfőn megtörténhet.
A tárcavezető felhívta a figyelmet arra is, ha az orosz és az ukrán fél között nincs előrelépés, akkor az amerikai kongresszusban Oroszország ellen súlyos szankciókat tartalmazó törvényjavaslatról szavazhatnak, amely várhatóan akkora két párti támogatást élvez majd, amit elnöki vétóval sem lehet megakadályozni. Megjegyezte, hogy a háború lezárásának folyamatában „szükséges bizonyos türelem”, elvesztegethető idő azonban nincs – közölte a híradó.hu.